„Kriminalisté zjistili, že muž od roku 2006 až do uplynulého pondělí doma neoprávněně přechovával kompletní a plně funkční zařízení na výrobu lihu,“ uvedla k případu uherskohradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková s tím, že pokud bude muž uznán vinným, hrozí mu až roční vězení.

Na Uherskohradišťsku letos strážci zákona objevili ještě dvě další domácí pálenice. V loňském roce to byly čtyři, což je průměrné číslo odhalených pálenic za několik posledních let.

Černou pálenici policisté podle svých slov většinou odhalí prostřednictvím oznámení či náhody. „V jednom případě policisté dokonce přišli na pálenici, když spěchali k požáru. Z jednoho z domů, kolem kterého projížděli, bylo totiž cítit typický zápach, který vzniká při výrobě pálenky,“ zavzpomínala uherskohradišťská policejní mluvčí.

Podobné zkušenosti mají policisté v celém Zlínském kraji. „Lidé podomácku pálí velmi utajeně a často rafinovaně. Pokud nedostaneme konkrétní oznámení, tak ani nemáme příliš možností, jak černou pálenici vypátrat. Počty takových případů za rok by se daly spočítat na prstech jedné ruky,“ popsala situaci na Valašsku zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Výroba domácích pálenek z ovoce, ale třeba i brambor má na Slovácku i Valašsku podle etnografky Slováckého muzea Marty Kondrové dlouhou tradici. Lidé ji však neprovozovali v takové míře. „Domácí pálení však bylo vždy nezákonné, protože existovaly vrchnostenské pálenice, kde se nejen platilo, ale také se často z pálenky odváděl desátek,“ vysvětlila Kondrová.

ZDE> PŘEČTĚTE SI VÍCE ZPRÁV ZE ZLÍNSKÉHO REGIONU