Policie vesměs pokaždé pracuje s několika možnostmi. Stává se například, že pohřešovaný odcestuje do zahraničí a nechce, aby se o něm rodina dozvěděla. Děti se zase často ukrývají u kamarádů. Nelze vyloučit ani to, že zmizelý člověk zemřel přirozenou či násilnou smrtí a jeho tělo se dosud nikde neobjevilo.

Ne všechny hledané nebo pohřešované osoby však policisté vypátrají. Po dvaceti letech takové případy odkládají. Nikdy se například nepodařilo kriminalistům z Uherského Hradiště objasnit zhruba dvacet let starý případ mladé dívky z Bílovic. „Vracela se v noci ze zábavy, ale domů už nedorazila. Soud ji nakonec prohlásil za mrtvou,“ zavzpomínal na jeden z případů mluvčí uherskohradišťské policie Jaroslav Krejčíř. Dodal, že i přesto je dívka stále v policejní evidenci.

Stejně tak zůstává nevyřešený případ zmizelé sedmatřicetileté ženy z Osvětiman. „Odešla od rodiny před osmnácti lety. Dodnes o ní nevíme,“ konstatoval Krejčíř. Doplnil, že celkem do tohoto roku mají v evidenci šest pohřešovaných lidí.

Po pěti lidech pátrají i kroměřížští policisté. „Například čtyři roky už pohřešujeme dnes již osmdesátiletého muže,“ řekla mluvčí kroměřížské policie Květoslava Malenovská.

Rozluštit záhadu zmizelého člověka může pomoci policistům náhodný nález kostry.

Kompletní články najdete pouze v papírovém vydání Zlínského deníku a nově ve službě E-paper.