VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brímus nechce, aby kluby platily startovné

Zlín /ROZHOVOR/ - Druhé čtyřleté volební období ve funkci předsedy Okresního fotbalového svazu (OFS) Zlín načal Pavel Brímus, kterého téměř jednohlasně potvrdili delegáti klubů na nedávné volební valné hromadě OFS Zlín.

17.7.2009 20
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Bára Horáková

„V příštích letech bych především chtěl stabilizovat fungování soutěží a zvýšit základnu rozhodčích,“ řekl na úvod staronový šéf fotbalu v okrese Zlín.

Právě nedostatek mužů v černém je problém, který již několik let trápí nejen výkonnostní fotbal. Přidáte tedy rozhodčím na gáži, abyste přilákali nové zájemce o tuto nevděčnou roli?

Určitě by hodně pomohlo zlepšit podmínky pro sudí, ovšem to jde pouze v součinnosti se všemi oddíly. Dále bychom chtěli apelovat na bývalé hráče a současné funkcionáře, kteří fotbalu rozumějí. Již několik let se snažíme oslovit především mladé lidi z vysokých a středních škol, pro které je to ideální forma přivýdělku, navíc jsou časově pružnější než ti, co již mají rodiny.

V minulých týdnech rozvířila fotbalové vody kauza Hvozdná, do které byl namočen také klub z OFS Zlín – Nevšová. Co udělat pro to, aby se již nic podobně troufalého neopakovalo?

Funkcionáři obou oddílů si již při chystání podvodu vůbec neuvědomovali, co všechno svým nekalým jednáním způsobí. Především znehodnotili práci ostatních funkcionářů, kteří jsou čestní a fotbal dělají pro zábavu.

Tresty odborných komisí za tento podvod jsou podle mne přiměřené dle jejich závažnosti porušení vůči fotbalovým řádům. Poněvadž v těchto měsících se chystají změny ve stanovách ČMFS, které také okresní svazy připomínkovaly, aby byly co nejvíce šity na míru všem výkonnostním složkám, očekávám rozsáhlejší rejstřík trestů pro trestání podobných prohřešků.

Pevně ale věřím, že nic podobného nebudeme muset v budoucnu řešit, a každý, kdo by měl podobné myšlenky, jako v posledním kole Hvozdná s Nevšovou, na základě hrozby vysokých trestů od podobných podvodů upustí.

Řada funkcionářů poukazovala na to, že se celé kauze dalo předejít jednotným začátkem závěrečných utkání. Proč jste je nestanovili?

Za mého působení jsme právě v uplynulém ročníku poprvé vyšli klubům vstříc a striktně nenařídili stejný termín zápasů. Řada z nich totiž přese všechno žádala vlastní termíny zápasů s různým odůvodněním – odjezdy na dovolenou, zakončené a podobně.

Na druhou stranu podvodné jednání se prolínalo napříč soutěžemi okresního a krajského svazu, kdy každý řídící orgán si stanoví svůj začátek zápasu. Do budoucna jsme ale poučeni a minimálně v posledním kole stanovíme jednotné začátky v těch utkáních, kde půjde o postup respektive sestup. A to bez výjimky!

Minulý týden byli zvoleni členové výkonného výboru. Už jste rozhodli o obsazení odborných komisí?

Bezprostředně po skončení valné hromady jsme určili jejich předsedy, kteří se prakticky rekrutují z členů výkonného výboru a mají za úkol do pátku navrhnout minimálně pětičlenné složení komisí, přičemž oproti poslednímu funkčnímu období má dojít k zásadním personálním obměnám.

Disciplinární komisi opět povede Bronislav Cibulka, komisi rozhodčích Vladimír Vitásek a STK Dušan Krajčovič. Co se týče delegační listiny rozhodčích, ta by měla být hotova v pondělí, přičemž i zde se dají očekávat změny.

S jak velkým finančním rozpočtem pracuje OFS ve Zlíně a jak je jejich vedení odměňováno?

Předně bych chtěl říci, že jsme příspěvková organizace, která nevytváří zisky. Pokud dojde k přebytku financí, ty jsou pak následně vráceny do fotbalu formou podpory klubů – mimo jiné zakoupení reflexních vest pro pořadatele. Na provoz a odměny svazového aparátu je na jeden soutěžní ročník potřeba okolo tří set tisíc korun.

Co se týče samotných odměn, Okresní fotbalový svaz ve Zlíně nemá žádného pracovníka na stálý pracovní poměr, ale pouze několik dohod o provedení práce. Poněvadž časově nejnáročnější je pozice sekretáře, ta je odměňována pravidelně, ovšem nijak závratně! Ostatní členové výkonného výboru včetně mě a ostatní spolupracovníci – správce sítě, lektoři a podobně – jsou placeni dle pracovního vytížení. Všechny odměny pro zhruba dvacítku spolupracovníků vyjdou svazovou kasu maximálně na sto padesát tisíc korun.

Proč OFS Zlín po vzoru krajského svazu nezavedlo startovné pro nadcházející soutěžní ročník?

Již na poslední valné hromadě ČMFS nejvyšší svazové vedení předložilo návrh, aby všichni členové platili členské příspěvky – mládež 50 korun a fotbalisté včetně funkcionářů dvojnásobek. Mně, stejně jako většině zástupců klubů, se návrh nelíbil a byl bez milosti smeten ze stolu. Je totiž neetické, aby kdokoliv na úrovni okresů platil za sportování.

A podobný je můj postoj i v případě zavedení startovného v našich soutěžích. Dokud bude náš rozpočet vyrovnaný jako doposud, startovné se zavádět nebude. To mohu garantovat pro nadcházející i příští ročník. A kdyby se náhodou tok financí z pokladny ČMFS zhoršil, budu první, který bude na náš výkonný výbor apelovat, aby našel jiný způsob financování svazového aparátu.

Autor: Martin Břenek

17.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filip Chytil se stal členem organizace New York Rangers

Když Chytil inspiruje. Dluhoš se Sedlákem skončili pod vrcholem

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

O úvodní dojmy z kritizované Juniorské ligy se mohou podělit zástupci fotbalového Zlína a Slovácka. Soutěž, do které se v létě podle nařízení Ligové asociace musely oba kluby začlenit, má za sebou tři kola.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení