VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Divnice: OFS Zlín porušuje stanovy ČMFS

Zlín - Přesně sedm měsíců včera uplynulo od data, kdy Disciplinární komise Okresního fotbalové svazu Zlín vynesla nejvyšší trest ve své novodobé historii. Divnickému hráči Zdeňku Černíkovi byla zastavena činnost na dva roky po zářijové potyčce v zápase III. třídy mezi jeho týmem a Dolní Lhotou. Postižený i jeho mateřský oddíl TJ Divnice se však verdiktem cítí být poškozeni.

28.3.2008 14
SDÍLEJ:

Fotbalový klub Divnice je na válečné stezce s předsedou OFS Zlín Pavlem Brímusem.Foto: Martin Břenek

„Tento výjimečný trest lze udělit pouze v případě, že po tělesném napadení došlo ke zranění napadeného, zvláště mělo-li za následek pracovní neschopnost napadeného,“ cituje divnický trenér Miloslav Sláčik z disciplinárního řádu ČMFS. „A v zápise o utkání žádné zranění uvedeno není,“ upozornil Sláčik.

Disciplinární komise si ale vyžádala dodatečnou zprávu hlavního rozhodčího Ladislava Jungwirta, který v ní vylíčil událost dramatickým způsobem.
„Viděl jsem, jak Černík praštil protihráče Miroslava Remeše do obličeje. Ten upadl do bezvědomí a měl zapadlý jazyk. Jeho spoluhráči jej poté křísili,“ tvrdí Jungwirt.

Na základě jeho výpovědi přikročila disciplinárka k exemplárnímu trestu. „Musíme chránit zdraví hráče,“ vysvětluje předseda OFS Zlín Pavel Brímus.

Svědci dávají za pravdu Divnici

Jenže zástupci Divnice oponují: „Remeš v bezvědomí nebyl a ani neměl zapadlý jazyk,“ shodují se Sláčik i Černík. Za pravdu jim rovněž dávají očití svědkové utkání, předseda TJ Rokytnice Jiří Zoller, generální manažer sálových fotbalistů Jestřabí Radek Floreš či dokonce hrající kouč Dolní Lhoty Leoš Goiš.

„Viděl jsem, jak se Černík zapřel a praštil Mirka pěstí. Ten spadl na zem. Ptal jsem se ho: Miro, dobrý? Kašlal. Říkal jsem: Hergot, odtáhněte ho, možná má zapadlý jazyk. Odplivl si, takže naštěstí neměl. Krev mu tekla z úst. Postavili jsme ho na čtyři a pomohli mu do šatny. Díky bohu, že ho netrefil jinde, mohlo to dopadnout hůře,“ vykládal s odstupem sedmi měsíců Goiš.

Napadený nakonec odešel do kabin po svých. „S kým ale si nepamatuji. Hlava mě bolela, ale nemocenskou jsem kvůli práci nechtěl. Cítil jsem se trapně, když jsem sebou vzal poprvé na fotbal manželku včetně děcek,“ vzpomínal Miroslav Remeš. Proč jej Černík napadl, netuší. „Z mojí strany tam byl možná předtím náznak faulu, ale jinak nic,“ dušuje se Remeš.

Agresora provokoval bratr napadeného

Zcela jiného názoru je agresor. „Kopl mě kolenem do zad a ještě se mi smál do obličeje. Už předtím mě celý zápas jeho brácha na tribuně provokoval bubnováním a pokřiky, že jsem cikán a podobně. To by málokdo vydržel. Upozorňoval jsem na to rozhodčího, ale ten mi vždy řekl ­ jen hraj. V šedesáté minutě jsme chtěl střídat a jít si to s ním vyříkat. Mrzí mě, že jsem to neudělal. Jinak bych mu facku nedal,“ řekl Černík.

U disciplinární komise mu přitížily skutečnosti, že byl v minulosti několikrát vyloučen a na jednání se osobně nedostavil. „Vždy jsem dostal červenou kartou po dvou žlutých za fauly nebo řeči. A přes týden jsem pracovně mimo bydliště,“ vyložil devětadvacetiletý fotbalista.

Zástupci TJ Divnice požadují pro hříšníka maximální postih ve výši zastavení činnosti na čtyři měsíce, a proto se proti trestu vzápětí odvolali. To však výkonný výbor OFS Zlín v říjnu odmítl s odůvodněním, že nebylo podáno do sedmi dnů od vynesení rozsudku.

Okresní svaz ovšem postupoval proti disciplinárnímu řádu. Černík se sice odvolal 4. října, tedy osmý den po vynesení rozsudku, jenže pro počátek běhu lhůty k odvolání je rozhodný den písemného doručení nebo jeho zveřejnění v úředních zprávě, což se stalo 2. října.
„Podle soutěžního řádu OFS se však bere datum vynesení trestu. Řády jsou v tomto směru nedokonalé a dají se vykládat různým způsobem,“ tvrdí Pavel Brímus.

Jeho účast v disciplinárním řízení leží Divnickým v žaludku. „Podle našeho názoru není předseda OFS oprávněn jednání DK řídit ani oznamovat výsledky řízení, jako se to stalo v našem případě,“ píše se ve stížnosti oddílu proti postupu disciplinárky. „V tomto případě se stala chyba,“ uznává Brímus, který zastupoval omluveného šéfa DK Bronislava Cibulku.

Odvolací a revizní komise ČMFS nefunguje

Proti postupu výkonného výboru okresního fotbalové svazu se následně Divnice obrátila k Odvolací a revizní komisi ČMFS, která na svém zasedání 17. ledna zrušila rozhodnutí okresního svazu a věc vrátila k novému projednání.

Jenže je tady jeden háček

Výsledek byl zveřejněn pouze na internetových stránkách ČMFS a OFS Zlín podle slov svého předsedy může začít jednat až po doručení oficiálního dopisu. Odvolací a revizní komise ČMFS je však po nedávném odvolání svého šéfa Ondřeje Lněničky paralyzována a nefunguje. Její sekretář Petr Slepička je v zahraniční a nikdo jiný informace neposkytuje.

„Nemáme problém případ znovu otevřít, a pokud se objeví nové skutečnosti, trest pro hráče Černíka snížit,“ ubezpečil Pavel Brímus.

Jaký je váš názor na kauzu OFS? Vyjádřete se svobodně v diskusi pod článkem.

Autor: Petr Fojtík

28.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Auto srazilo na přechodu dvě mladé dívky

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Zlínští krajští hasiči mají novou "tajnou zbraň". Pomohla jim při záchraně psa

I když se hasiči ve Zlínském kraji setkávají se situacemi kdy zachraňují psy, způsob, jak se jim to podařilo v pondělí odpoledne ve Valašských Kloboukách - Mirošově, nepamatují. Slovy svého mluvčího Libora Netopila, uvízlého pejska v kanalizaci jim prý pomohla vytáhnout tajná zbraň - pravá valašská klobása.

V úterý vyražte na velkou autogramiádu pilotů Barumky

První přímé setkání s největšími hvězdami letošního 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín nabízí úterní autogramiáda, která od 18.30 hodin proběhne ve zlínském obchodním centru Zlaté jablko.

Při srážce aut se zranila chodkyně

V Luhačovicích bourala dvě osobní vozidla, zranila se při tom chodkyně. Nehoda se stala v pondělí 21. srpna kolem 11. hodiny dopoledne v Masarykově ulici v centru města.

Zlín posílil bratr Rihards Bukarts. Na zkoušce uspěli Freibergs i Illo

Sourozenci jsou zase spolu. Rihards Bukarts, o šest let mladší bratr Robertse Bukartse se stal novou posilou extraligových hokejistů Aukro Berani Zlín.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení