VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nabízeli jsme kvalitu, říká ředitel klubu Gojš

Zlín – Podpis smlouvy zlínského talentovaného záložníka Romana Macka se slavným Juventusem Turín je bezesporu největším počinem nejen v novodobé historii zlínské kopané, ale v celém kraji.

26.7.2013 1
SDÍLEJ:

Roman Macek mladší, fotbal Zlín.Foto: Jan Zahnaš

Na jednání s italským velkoklubem se ze strany ševců zásadní měrou podílel výkonný ředitel klubu Leoš Gojš (hlavička ve výřezu), pro nějž to byl jednoznačný vrchol dosavadní funkcionářské kariéry. „Mandát k zastupování klubu při tomto jednání jsem dostal od majitele klubu Ing. Zdeňka Červenky a s potěšením jsem přijal," uvedl.

„Jednání se zástupci Turína v Praze pro mě bylo první podobně významnou akcí vůbec. Celou věc mi ale významně ulehčil fakt, že jsme nabízeli opravdovou kvalitu. Juventus vytvořil určitou poptávku, kterou jsme mu dokázali splnit. Turín projevil zájem a my jsme měli k dispozici hráče, který zná a umí. Od toho se vše odvíjelo," navázal Gojš.

„V posledních dnech jsme se konečně dostali k finalizaci smlouvy, která klubu přinese zajímavou finanční kompenzaci za roční hostování a i za případné uplatnění opce ze strany italského klubu. Obě strany se dohodly, že konkrétní částky zveřejňovat nebudou, přesto mohu říct, že jde o kontrakt rovnající se mnohonásobku běžných částek týkajících se běžných přestupů fotbalistů v České republice. Součástí kontraktu je rovněž stáž našich mládežnických trenérů v Juventusu," přiblížil výkonný ředitel zlínského klubu.

Pavel Nedvěd je i výborný manažer

Hodně důležitou postavou v rámci jednání mezi oběma kluby byl český internacionál Pavel Nedvěd. Držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy se Romanu Mackovi i jeho otci osobně věnoval při jeho stáži v mládežnické akademii Juventusu a účastnil se i dalších věcí souvisejících s pozdějším uzavřením kontraktu.

„Velmi se mi líbilo, jakým způsobem s námi jednal. Jde nejen o výborného fotbalistu, ale také manažera. Byli jsme spolu v kontaktu od samotného začátku. Jednal seriózně a přehledně v rámci komunikace mezi oběma kluby, v prvopočátku celý projekt svým způsobem z italské strany zastřešoval a dodal mu vážnosti," líčil výkonný ředitel zlínského klubu. „V dalším průběhu komunikace mezi kluby přispěl zkušenostmi další „Turíňan" Zdeňa Grygera", dodal.

A nijak nepochybuje o tom, že kreativní mladíček, který v loňské sezoně odehrál hned 14 zápasů za juniorské reprezentační výběry, na Apeninském poloostrově prorazí. „Vůbec nepochybuji o tom, že se posune ještě výš, určitě má potenciál na to, aby se prosadil v budoucnu až do prvního týmu. Je to jen na něm, musí nadále poctivě pracovat, má velký předpoklad to zvládnout" potvrzuje Gojš.

Jistotu čerpá nejen z Mackových stávajících úspěchů, ale i z vlastní zkušenosti, neboť sám ještě před časem zastával v mládežnické akademii ševců na Vršavě pozici šéftrenéra starších žáků. „Roman u nás působil již od svých šesti let a už od začátku trénoval s o rok staršími hráči, své vrstevníky převyšoval," pokračuje výkonný ředitel zlínského klubu.

Asistence měl raději než góly

„Už v mladém věku Roman vynikal nápaditostí a myšlenkou. Z jeho působení pod mým vedením si vybavuji toto. Připadalo mi, že mnohem větší radost mu dělalo, když brankové situace připravoval spoluhráčům, než když střílel góly sám. Na konci ročníku měl proto pravidelně mnohem víc asistencí než další kluci," prozradil Gojš.

Není tedy divu, že zahraniční skauti začali kolem kreativního záložníka čím dál častěji kroužit. První zájem ze zahraničí registrovali ševci na přelomu hráčova žákovského a dorosteneckého věku, kdy byl premiérově nominován do reprezentačního výběru U16. Nejprve se sice ozval londýnský Arsenal, nicméně první tréninkový kemp absolvoval v Juventusu.

„Pavel Nedvěd se mi a Romanovým rodičům na začátku října ozval a oznámil nám zájem turínského klubu, následně jsme se domluvili na Romanově účasti na tréninkovém kempu v tamní mládežnické akademii," popsal začátky pozdější spolupráce výkonný ředitel zlínského klubu.

Samotný hráč se pro Juventus okamžitě nadchl, Italové si jej získali bezprostředním přístupem a rodinným prostředím, které v akademii panovalo. „Už tehdy mluvil o Turínu jako o něčem úžasném," přikyvuje Gojš.

Uspěl také na ostrovech

Přesto se šikovný fotbalista zúčastnil i dalších dvou stáží na Britských ostrovech. Nejprve se Macek představil v již zmiňovaném Arsenalu, kde přišel do styku i s takovými personami, jakými jsou kapitán národního týmu Tomáš Rosický či legendární trenér Arsène Wenger. Následně zamířil do neméně slavného Manchesteru United, kde rovněž okusil, na jak vysoké úrovni se v zahraničí pracuje. Oba testy dopadly velmi příznivě. Samotný hráč ovšem tíhl k Itálii. Tam jej nasměrovala i pětihodinová květnová schůzka mezi oběma kluby v Praze. „Při tomto jednání jsme byli s majitelem ve stálém kontaktu a komunikovali přes mobil a informovali se o vývoji jednání," přiblížil Gojš.

Pak už šlo jen o to doladit detaily. Nicméně v době, kdy se rýsovala podoba budoucího kontraktu mezi Zlínem a Juventusem, byli ševci osloveni také ze strany Bayernu Mnichov. Zástupce německého giganta pak dokonce osobně sledoval zápasy prvoligových starších dorostenců Zlína, kam byl hráč na konci jara přeřazen. Na Mackově rozhodnutí už se však nic nezměnilo.

V hlavě to zvládne

Zdá se vám to vše až příliš rychlé? Možná. Nicméně 16letému klukovi by se z toho zamotat hlava rozhodně neměla. Mentálně je totiž na výši a moc dobře ví, co chce. „Těží z výborného rodinného zázemí, psychicky je připravený a sám za sebe mohu říct, že jsem přesvědčený o jeho schopnostech a kvalitách. Teď to bude mít sice o něco těžší, protože bude na vše sám, ale on to zvládne. Za celý klub mu přeji hodně štěstí," vzkázal výkonný ředitel zlínského klubu.

A vůbec nevylučuje, že by za chvíli mohl mít Macek na Vršavě i svého nástupce. Vybírat je rozhodně z čeho. „Naše mládežnická akademie má ve svém středu řadu dalších talentovaných hráčů, s nimiž jsme podepsali profesionální smlouvy a kteří mají reálné předpoklady, aby se do budoucna prosadili. Roman jim svým podpisem smlouvy s Juventusem ukázal, jaké jsou zde možnosti a pro všechny fotbalisty i trenéry na Vršavě to je ta nejlepší vnitřní motivace do další práce," doplnil Gojš.

Očima šéfa klubu

Na české poměry jde o velmi prestižní záležitost, kterou se nám povedlo dotáhnout do zdárného konce, i když snadné to nebylo. Jde o úspěch nejen samotného hráče, který se přímo ze Zlína dostal do věhlasného evropského velkoklubu, z čehož máme obrovskou radost, ale velmi dobrou práci odvedl také management našeho klubu. Uzavřený kontrakt přinese do klubového rozpočtu velmi významnou částku už jenom za samotné hostování hráče, což nebývá zvykem, nicméně zajímavé jsou i další bonusy při uplatnění opce.

Zdeněk Červenka, předseda představenstva FC Fastav Zlín

Autor: Robert Štach

26.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení