VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nivnici trápí nezájem veřejnosti o fotbal

NIVNICE - Fotbal v Nivnici neprožívá zrovna nejradostnější časy. Domácí fanoušci v této vesnici, která čítá více než 3 200 obyvatel, byli dlouhá léta zvyklí na daleko lepší soutěž, než je III. třída.

4.10.2007
SDÍLEJ:

Podle Karla Kopeckého nemá fotbal v Nivnici zrovna nejlepší vyhlídky. Foto: Stanislav Dufka

Když jsme si domlouvali schůzku s předsedou tamního klubu, sedmačtyřicetiletým Karlem Kopeckým, neměl dokonce vůbec chuť o nivnické kopané mluvit. Nakonec se ale přece jen nechal přesvědčit a o složité fotbalové situaci si s námi promluvil.

V okresní soutěži jste skoro na dně tabulky. Proč?

V první řadě je to asi tím, že se zhruba před osmi lety zrušil dorost. Tím pádem nebyla zásobárna pro první mužstvo. I když je teď dorost znovu obnoven, tak ta časová prodleva je znát. Dalším důvodem je katastrofální nezájem domácích hráčů vycházejících z dorostu hrát za první mužstvo.

Kolik se v poslední době uplatnilo dorostenců u mužů?

Za poslední tři roky přešel z dorostu k prvnímu mužstvu jeden dorostenec a to je katastrofální.

Proč jste před lety zrušili dorost?

Nám vyšel z dorostu skoro celý ročník kluků. Zůstali tři hráči a s tím se logicky fotbal hrát nedá.

Skoro se nechce věřit, že v takové velké obci, kde má nebo měl fotbal tradici, není mezi mládeží zájem…

Nesmí se zapomenout, že u nás není jenom fotbal. Veliká konkurence je tu u volejbalu, kde dorost hraje druhou ligu. Potom je tu ještě zápas a stolní tenis a to vám určitou část mládeže také odtáhne.

Říkáte, že máte málo hráčů. Nezkusili jste spolupracovat třeba s Uherským Brodem?

Brodský dorost hraje divizi, a pokud kluci u dorostu skončí, tak je pan Hamšík (šéf fotbalu v Uh. Brodě – pozn. aut.) logicky nepustí do třetí třídy. On chce, aby šli na hostování minimálně do krajské soutěže.

Máte i přípravku s nejmenšími kluky. Je zájem o fotbal alespoň tam?

Těch nejmenších je dost i přesto, že nám asi osm kluků přešlo do žáků, a teď se vlastně tvoří nové mužstvo. Pravidelně nám jich na tréninky chodí okolo patnácti. Ale náš největší problém u přípravky je trenér. Bývalý kouč odešel k dorostu a přípravku nám dneska vede Jožka Píška, který je už v důchodu a má ještě zdravotní problémy.

Neřešili jste to třeba na výboru?

Tady žádný fotbalový výbor neexistuje! V podstatě tu fotbal děláme ve dvou, společně s hospodářem panem Konrádem.

Ani bývalí hráči nemají zájem pozvednout fotbal v Nivnici?

Tady je absolutní nezájem nivnické veřejnosti pomoci fotbalu. Staří páni u nás prakticky nefungují. Když si domluví zápas, tak je tam polovička chlapů, co nemá s fotbalem nic společného, nikdy za Nivnici nehráli a jdou si jen tak zakopat. Větší pomoc bych čekal také od obce. Když ve vašich novinách čtu, jak pomáhají obecní úřady fotbalistům třeba ve Slavkově nebo v Tupesích, což jsou daleko menší vesnice, tak můžu jenom tiše závidět.

Obec vám nedává na činnost žádné peníze?

Dává nám jenom na dopravu mládežnických mužstev. Ale pro „jedničku“ si musíme dopravu k zápasům platit sami.

Opravdu už další peníze na činnost klubu od obce nedostáváte?

Na vlastní činnost klubu jsme dostali pro tento rok sedm tisíc korun, což nepokryje ani občerstvení pro naše mužstva.

Kolik tedy dává obec na cestovné?

V této chvíli to nemám přesně spočítané, ale je to něco kolem pětatřiceti tisíc korun.

Z čeho vlastně fotbal v Nivnici žije?

Z vlastních aktivit. Pořádáme zábavy, sportovní ples, který má velice solidní úroveň. Každý rok děláme hodovou zábavu. Dál pořádáme jarní a podzimní autoburzu. Nějaký příjem je i z naší ubytovny, ale to je čím dál slabší.

V Nivnici je hodně podnikatelů. Ani tam jste nenašli někoho, kdo by fotbalu pomohl?

Snažili jsme se oslovit i místní firmy, ale jedině Niveko – prostřednictvím pana Janči – nám částečně pomáhá. Dokonce nám jeden místní podnikatel doslova řekl: „Já vám dám peníze a vy jich propijete“. Smutné je, že nám přispívají takové firmy, které nemají s fotbalem u nás absolutně nic společného, jako třeba Araver nebo Intradex.

I přesto chodí na fotbal v Nivnici poměrně hodně diváků…

Přes bídné výsledky, které v poslední době máme, si na přízeň fanoušků nemůžeme stěžovat. V průměru chodí kolem stovky lidí, a když je derby zápas, tak i dvakrát tolik. Můžu říct, že u nás na dědině je fotbal po kostele druhý nejnavštěvovanější. I když hrajeme, jak se říká, pralesní ligu.

Jak vidíte perspektivu nivnického fotbalu?

Černě. S takovým přístupem hráčů se nedá hrát ani základní třída. I když máme v dorostu pár šikovných hráčů, tak nikdo neví, jestli budou pokračovat až do prvního mužstva, nebo skončí. Přestože jsme poměrně velká dědina, tak máme několik hráčů na hostování z okolí. U nás prostě není s kým hrát. Já bych se chtěl dožít toho, abychom hráli soutěž jenom s našimi hráči.

Nevidíte to dobře. Tady se přímo nabízí otázka - proč to tedy děláte?

Už mě napadlo snad stokrát skončit, ale nechci, aby se říkalo, že Kopecký pohřbil nivnický fotbal. Teď už se stejně vykládá, kam dovedl Kopecký fotbal v Nivnici… Ve fotbale už dělám deset let a jenom se děsím dne, kdy manželka řekne: Buď fotbal, nebo rodina.

Myslíte si, že mužstvo může sestoupit až do základní třídy?

To by bylo pro mě nepříjemné překvapení. I přes problémy, které u nás jsou, tak nemáme horší mužstvo než třeba Topolná nebo Mistřice. Ale to je jenom příklad, nechci nikoho urazit.

Jak to vidí starosta

Starosta Nivnice Jiří Bršlica se k dotacím od obce pro fotbal vyjádřil následovně: „My jako obec dáváme na veškerý sport v Nivnici nemalou finanční částku. Vloni to bylo něco kolem 900 000 korun. Peníze jdou na účet celé TJ. Jak si jednotlivé kluby finance mezi sebe rozdělí, o to my už se nestaráme. To je jejich problém. My se v první řadě snažíme nejvíc přispívat na mládež. Ať už je to sport nebo třeba folklór. Co se týče menšího zájmu mládeže o fotbal, tak v Nivnici je spoustu dalších sportovních klubů. Máme vynikající volejbal, je tady turistika, stolní tenis, zápas, florbal a všechny tyto oddíly část mládeže fotbalistům odlákají. Nivnice prostě není tak velká, aby ze svých vlastních zdrojů „odtáhla“ všechny tyto sporty na odpovídající úrovni.“

4.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Papoušek je zase doma díky Facebooku

Filip Chytil se stal členem organizace New York Rangers

Když Chytil inspiruje. Dluhoš se Sedlákem skončili pod vrcholem

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

O úvodní dojmy z kritizované Juniorské ligy se mohou podělit zástupci fotbalového Zlína a Slovácka. Soutěž, do které se v létě podle nařízení Ligové asociace musely oba kluby začlenit, má za sebou tři kola.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení