VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Revoluce straší okresy. Kraj věří, že ji zvládne

Zlín – Bez internetu už ani ránu. Skončí klasické registračky i papírové zápisy a přestupy se budou vyřizovat z tepla domova, bez dlouhých front na svazu. I ta nejspodnější patra fotbalové pyramidy brzy zasáhne výrazná změna.

13.12.2014 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Stanislav Dufka

Ne náhodou ji Fotbalová asociace České republiky nazvala ®evoluce. Jako při každé změně zaběhnutých pořádků se ale objevuje i nedůvěra.

O co tedy ve fotbalové ®evoluci kráčí?

Česko má od 1. července příštího roku opustit dlouhá léta zaběhnutý systém papírových zápisů o utkáních, ale také přestupních lístků a registračních průkazů. Napříště má všechno probíhat elektronicky.

„Doba se vyvíjí a na to je potřeba reagovat. Ale je to nevyhnutné, dříve nebo později by k tomu došlo. Dnes je to pro spoustu lidí hlavně na těch nižších úrovních velký šok," přiznává sekretář Zlínského krajského fotbalového svazu Radovan Lukáš.

„Je to hodně čerstvé, zatím konkrétní reakce z našich klubů nemáme. Jsem ale přesvědčen, že to funkcionáři klubů asi i s menším reptáním zvládnou a podaří se tento projekt úspěšně od nové sezony rozjet. Čeká nás ale všechny hodně práce," očekává předseda KFS Zlín Vlastimír Hrubčík. „Kluby už teď mají správce kvůli členství ve FAČR. Nebude to nic výrazně složitějšího," uklidňuje šéf fotbalu v kraji.

Většina práce z pohodlí domova

V praxi by to mělo vypadat následovně. Funkcionáři „naťukají" na začátku sezony do systému svou soupisku s fotkami (tento seznam pak bude sloužit k případné identifikaci jednotlivých hráčů).

Před utkáním z tohoto seznamu vyberou základní jedenáctku a náhradníky. Klidně s předstihem a z domova, protože zápis bude otevřený až 48 hodin před zápasem. Uzavře se půl hodiny před výkopem. Do té doby budou možné změny. „Pak už k zápisu bude mít přístup pouze rozhodčí," vysvětlil Lukáš.

Výhody? Je jich docela dost. Svazovým funkcionářům třeba odpadne přepisování údajů z papírové podoby do elektronické. Při počtech zápasů, které se napříč všemi kategoriemi za jeden víkend odehrají, je to příjemná změna.

Elektronické zápisy by měly umožnit rychlejší a podrobnější výsledkový servis. To je zase plus pro fanoušky.

Nový systém by měl také výrazně usnadnit registrace nových hráčů, přestupy a hostování. Odpadnout by měly především cesty do sídla svazů a mnohdy nekonečné fronty.

„V případě přestupu či hostování bude stačit, když si jeden klub hráče vyžádá a druhý potvrdí jeho uvolnění. Žádná zdržovací cesta na svaz a čekání ve frontě se nekonají," potvrzuje Lukáš. „Teoreticky bude možné, že se kluby domluví v pátek odpoledne a hráč může v sobotu hrát. To by ve starém systému určitě stihnout nešlo," doplňuje.

Elektronický systém také zamezí startům hráčů v disciplinárním trestu a těm, kteří nemají zaplacené členské příspěvky ve FAČR. „Kvůli neoprávněným startům se některé zápasy dokonce kontumovaly. Teď už systém start takového hráče vůbec neumožní," podotýká Lukáš.

Okresy mají strach

Každá mince má však nejen líc, ale i rub.

Tak tedy nevýhody: v každém oddíle, i v nejnižší okresní soutěži, budou muset mít počítač s připojením k internetu, přes který veškerou agendu budou vyřizovat. I v té nejzapadlejší vesničce budou muset mít svého administrátora, který bude za dění zodpovědný. „A to je první problém. Kolikrát tato hesla zná jen jeden člověk, a protože bývá často spjatý s některým týmem v klubu, při vycestování jej bude složité nahradit," říká fotbalový funkcionář, který si nepřeje být jmenován. Redakce ale jeho jméno zná.

Často se objevuje také nedůvěra v elektronický systém.

V lidech ožívají vzpomínky na spouštění centrálního registru vozidel, které provázely komplikace. „Mám pocit, že je to rozhodnutí od zeleného stolu někde z Prahy. Že ti lidé vůbec nevzali v úvahu podmínky, ve kterých se mnohdy fotbal na nejnižší úrovni hraje. Mám obavu, že od třetí třídy dolů to bude pro mnoho oddílů poslední kapka, aby svou činnost ukončily," dodal.

Svaz nabízí, že klubům přes své partnery zprostředkuje výhodné nabídky na nákup notebooků i zajištění připojení.

V oddílech však často nedisponují ani lidmi, kteří by je měli obsluhovat. O řadě rozhodčích nemluvě.

„Víme, že zdaleka ne všichni jsou technicky tak zdatní, ale jsme přesvědčeni, že systém je tak přívětivý, že nebude problém se ho naučit. A když ne, tak se najde v každém klubu někdo, kdo pomůže. Třeba trenér nebo někdo z hráčů," dodává Lukáš.

S elektronizací českého fotbalu je nutné přijmout i určité změny v předpisu soutěží. Diskutovat se o celé věci bude na únorových valných hromadách okresních fotbalových svazů. A už teď je jisté, že i přes zimní termín to budou žhavé debaty.

Nejvýraznější změny od 1. 7.

Zápisy online – konec registraček. Sestavu navolí administrátoři ze soupisky hráčů s fotkami. Online doplní do zápisu údaje i rozhodčí.

Přestupy přes počítač – jeden klub si hráče vyžádá, druhý souhlasem potvrdí. Odpadá cesta na registrační úsek svazu.

Sběrná faktura – výplaty pro rozhodčí i další poplatky se budou platit jednou měsíčně přes fakturu.

Autor: Redakce

13.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení