VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Revoluce straší okresy. Kraj věří, že ji zvládne

Zlín – Bez internetu už ani ránu. Skončí klasické registračky i papírové zápisy a přestupy se budou vyřizovat z tepla domova, bez dlouhých front na svazu. I ta nejspodnější patra fotbalové pyramidy brzy zasáhne výrazná změna.

13.12.2014 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Stanislav Dufka

Ne náhodou ji Fotbalová asociace České republiky nazvala ®evoluce. Jako při každé změně zaběhnutých pořádků se ale objevuje i nedůvěra.

O co tedy ve fotbalové ®evoluci kráčí?

Česko má od 1. července příštího roku opustit dlouhá léta zaběhnutý systém papírových zápisů o utkáních, ale také přestupních lístků a registračních průkazů. Napříště má všechno probíhat elektronicky.

„Doba se vyvíjí a na to je potřeba reagovat. Ale je to nevyhnutné, dříve nebo později by k tomu došlo. Dnes je to pro spoustu lidí hlavně na těch nižších úrovních velký šok," přiznává sekretář Zlínského krajského fotbalového svazu Radovan Lukáš.

„Je to hodně čerstvé, zatím konkrétní reakce z našich klubů nemáme. Jsem ale přesvědčen, že to funkcionáři klubů asi i s menším reptáním zvládnou a podaří se tento projekt úspěšně od nové sezony rozjet. Čeká nás ale všechny hodně práce," očekává předseda KFS Zlín Vlastimír Hrubčík. „Kluby už teď mají správce kvůli členství ve FAČR. Nebude to nic výrazně složitějšího," uklidňuje šéf fotbalu v kraji.

Většina práce z pohodlí domova

V praxi by to mělo vypadat následovně. Funkcionáři „naťukají" na začátku sezony do systému svou soupisku s fotkami (tento seznam pak bude sloužit k případné identifikaci jednotlivých hráčů).

Před utkáním z tohoto seznamu vyberou základní jedenáctku a náhradníky. Klidně s předstihem a z domova, protože zápis bude otevřený až 48 hodin před zápasem. Uzavře se půl hodiny před výkopem. Do té doby budou možné změny. „Pak už k zápisu bude mít přístup pouze rozhodčí," vysvětlil Lukáš.

Výhody? Je jich docela dost. Svazovým funkcionářům třeba odpadne přepisování údajů z papírové podoby do elektronické. Při počtech zápasů, které se napříč všemi kategoriemi za jeden víkend odehrají, je to příjemná změna.

Elektronické zápisy by měly umožnit rychlejší a podrobnější výsledkový servis. To je zase plus pro fanoušky.

Nový systém by měl také výrazně usnadnit registrace nových hráčů, přestupy a hostování. Odpadnout by měly především cesty do sídla svazů a mnohdy nekonečné fronty.

„V případě přestupu či hostování bude stačit, když si jeden klub hráče vyžádá a druhý potvrdí jeho uvolnění. Žádná zdržovací cesta na svaz a čekání ve frontě se nekonají," potvrzuje Lukáš. „Teoreticky bude možné, že se kluby domluví v pátek odpoledne a hráč může v sobotu hrát. To by ve starém systému určitě stihnout nešlo," doplňuje.

Elektronický systém také zamezí startům hráčů v disciplinárním trestu a těm, kteří nemají zaplacené členské příspěvky ve FAČR. „Kvůli neoprávněným startům se některé zápasy dokonce kontumovaly. Teď už systém start takového hráče vůbec neumožní," podotýká Lukáš.

Okresy mají strach

Každá mince má však nejen líc, ale i rub.

Tak tedy nevýhody: v každém oddíle, i v nejnižší okresní soutěži, budou muset mít počítač s připojením k internetu, přes který veškerou agendu budou vyřizovat. I v té nejzapadlejší vesničce budou muset mít svého administrátora, který bude za dění zodpovědný. „A to je první problém. Kolikrát tato hesla zná jen jeden člověk, a protože bývá často spjatý s některým týmem v klubu, při vycestování jej bude složité nahradit," říká fotbalový funkcionář, který si nepřeje být jmenován. Redakce ale jeho jméno zná.

Často se objevuje také nedůvěra v elektronický systém.

V lidech ožívají vzpomínky na spouštění centrálního registru vozidel, které provázely komplikace. „Mám pocit, že je to rozhodnutí od zeleného stolu někde z Prahy. Že ti lidé vůbec nevzali v úvahu podmínky, ve kterých se mnohdy fotbal na nejnižší úrovni hraje. Mám obavu, že od třetí třídy dolů to bude pro mnoho oddílů poslední kapka, aby svou činnost ukončily," dodal.

Svaz nabízí, že klubům přes své partnery zprostředkuje výhodné nabídky na nákup notebooků i zajištění připojení.

V oddílech však často nedisponují ani lidmi, kteří by je měli obsluhovat. O řadě rozhodčích nemluvě.

„Víme, že zdaleka ne všichni jsou technicky tak zdatní, ale jsme přesvědčeni, že systém je tak přívětivý, že nebude problém se ho naučit. A když ne, tak se najde v každém klubu někdo, kdo pomůže. Třeba trenér nebo někdo z hráčů," dodává Lukáš.

S elektronizací českého fotbalu je nutné přijmout i určité změny v předpisu soutěží. Diskutovat se o celé věci bude na únorových valných hromadách okresních fotbalových svazů. A už teď je jisté, že i přes zimní termín to budou žhavé debaty.

Nejvýraznější změny od 1. 7.

Zápisy online – konec registraček. Sestavu navolí administrátoři ze soupisky hráčů s fotkami. Online doplní do zápisu údaje i rozhodčí.

Přestupy přes počítač – jeden klub si hráče vyžádá, druhý souhlasem potvrdí. Odpadá cesta na registrační úsek svazu.

Sběrná faktura – výplaty pro rozhodčí i další poplatky se budou platit jednou měsíčně přes fakturu.

Autor: Redakce

13.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Hokejisté Aukro Berani Zlín (v modrém) v nedělním 13. kole doma vyzvali plzeňské indiány.

V neděli na hokejové Berany v 15 hodin, pak na Fastav. A za polovinu!

Policejní odstřelovači v akci

Státní veterinární správa (SVS) s Ministerstvem zemědělství (MZe) dnes v Holešově proškolila na dvě desítky policejních odstřelovačů o problematice afrického moru prasat.

Kdo bude stotisícím divákem Městského divadla ve Zlíně?

Stotisícího diváka 72. sezony očekává v pátek Městské divadlo Zlín.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení