VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Vesnici zpustošil černý vír

Halenkovice - Psal se červenec roku 2003. Šestadvacetiletý Pepa Gabrhelík se s manželkou teprve před pár dny přistěhoval na patro hasičské zbrojnice. Zvykali si na nové bydlení nad garážemi, se zaparkovanými hasičskými auty, cisternou a dýchacími přístroji pod nohama, když v úterý večer zaslechli nezvyklý zvuk.

15.7.2009
SDÍLEJ:

Hasiči z HalenkovicFoto: DENÍK/archiv

Nejprve jemné svištění a hvízdání, které rychle nabývalo na intenzitě. Za chvíli přišly ohromné rány…

Pepa vběhl do zasedačky, odkud byl na vesnici nejlepší výhled, a nevěřil svým očím. Obloha byla bílá, okna hustě bičovaly obrovské kroupy a mezi nimi kličkovalo děsivé černé tornádo. Když za chvíli vypadla elektřina Pepova manželka strachy ani nedýchala.

Pepa byl v té době zástupcem velitele halenkovických dobrovolných hasičů a okamžitě pomyslel na to, jak co nejrychleji zkontaktovat zbytek sboru. Siréna kvůli výpadku proudu nefungovala, musel použít mobilní telefon. Ve stejnou chvíli vběhl do zbrojnice na kost zmoklý velitel Pavel Kocián.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

„Mám zprávu od zlínských hasičů! Polámalo to stovky stromů, popadaly i na cesty. Musíme sebrat chlapy a jít to okamžitě odklízet směrem na Spytihněv. Zlínští dělají na dalších úsecích, potřebujou každou ruku!“

Domů se hasiči vrátili až po půlnoci, ale na odpočinek měly po náročném fyzickém výkonu sotva pár hodin. V sedm ráno je čekal další sraz u zbrojnice a nekonečné odklízení naplavenin a zbylých spadených stromů ve vesnici.

Dvanáctiletý Filípek Juřena, žák halenkovického sboru dobrovolných hasičů, byl tu noc na návštěvě u babičky v Uherském Hradišti.

„Ten večer v Hradišti jenom pršelo. Babičce najednou zazvonil telefon, byla to mamka. Prý se u nás doma přehnala vichřice a skácela vzrostlou lípu před naším domem. Naštěstí se nikomu nic nestalo, a chlapi od hasičů už ji prý pomalu uklízejí,“ vzpomíná Filip. „Když jsem se vracel za dva dny do Halenkovic, chyběla všude spousta a spousta stromů.“

Josefu Gabrhelíkovi je dnes dvaatřicet let, a je velitelem sboru. Filip Juřena se učí leteckým mechanikem, a aspiruje na technika a mechanika halenkovické jednotky dobrovolných hasičů. Pavel Kocián se už velitelské funkce vzdal, ale hasičům zůstal věrný.

V roce 2003 v Halenkovicích vichřice poničila více než padesát střech, vyvrátila na dvě stě stromů a několik sloupů elektrického vedení. Typem větrného víru se zabýval Český hydrometeorologický ústav a ohodnotil ho pouze o jeden stupeň slabší než tornádo. Pro potřeby použití sirény za všech okolností mají dnes již halenkovští záložní zdroje.

Sbor dobrovolných hasičů Halenkovice působí v obci od roku 1895 a v současnosti má padesát členů. Spíše než soutěžím a hasičskému sportu se věnuje péči o svoji vesnici.

Halenkovická jednotka požární ochrany byla v letošním roce zařazena mezi čtyřicet jednotek celém Zlínském kraji, které jsou předurčeny k plnění úkolů civilní ochrany obyvatelstva.

Kozlův počin:

Několik obcí postihla větrná smršť. Halenkovičtí pomáhali ve vesnici i mimo ni. Zprůjezdňovali zatarasené cesty, odklízely stromy ohrožující bezpečí obyvatel.

Autor: Gabriela Dvorníková

15.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.

Na Barum Rally dorazilo 135 posádek, 16 se omluvilo

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení