Berani pokazili Růžičkovi zápis do historie

Zlín /ROZHOVOR/ – Pro vývoj zápasu to byla pouze kosmetická úprava, přesto znamenala zářez do dějin samostatné české extraligy. Hokejisté Zlína však s oslavencem neměli sebemenší slitování. Kanonýrovi Ocelářů Martinu Růžičkovi překonání rekordu Richarda Krále v produktivitě řádně znechutili.

17.2.2013

Extraligoví hokejisté Zlína (v modrém) proti Třinci. Honejsek dává gól.Foto: DENÍK/Daniel Ostrčilík

Návrat k poctivé práci přinesl své ovoce a berani vyhráli před vlastními fanoušky posedmé v řadě a potřinácté z posledních 14 zápasů a zajistili si přímý postup do čtvrfinále play off.

PSG ZLÍN – OCELÁŘI TŘINEC 4:2 (2:0, 2:1, 0:1)

Ve 46. minutě našel Růžička osamoceného Varaďu, který pohodlně zametl kotouč do sítě a snížil – 2:4. Zkušený útočník se okamžitě vydal pro puk a přivezl jej symbolicky svému parťákovi, který svým 78 bodem v sezoně (37+39) překonal také oceláře Richarda Krále ze sezony 1999/2000.

„Hokej je týmová hra a na individuální statistiky se nehraje. Když prohrajeme, nemůže trenér přijít do kabiny a pochválit mě. Je to blbost, takhle to nechodí. My se musíme probudit a začít vyhrávat. Proto jsme se o rekordu vůbec nebavili," tvrdí Martin Růžička, který zároveň vyrovnal střelecký rekord Davida Moravce z ročníku 1997/1998.

„Přeji mu to a jsem rád, že rekord překonal. Je to jeho životní sezona. Jsem rád, že se mu to podařilo zrovna pode mnou, dostává na ledě spoustu prostoru. Je to pan střelec a dokazuje každý zápas. Těží v ní už z letní přípravy," poznamenal k historickému momentu svého svěřence třinecký kouč Josef Turek.

Ten však po první třetině musel zřejmě hodně zvýšit hlasivky. Berani totiž Růžičku a spol. doslova vymazali z ledu. Byli to oni, kdo aktivním pohybem nenechali Hamerlíka vydechnout. Už ve druhé minutě se gólem připomněl Zdeněk Okál, na začátku 8. minuty pak Čajánek našel zpoza branky volného Honejska, který skóroval třetí zápas v řadě.

„Propásli jsme začátek, a od toho se odvíjel celý zápas. Proto jsme si nezasloužili vyhrát," věděl Turek.

„Po špatném výkonu na Kladně jsme si něco řekli a kluci se z toho ponaučili. Jen díky Hamerlíkovi nebyl zápas za stavu 2:0 po první třetině ještě rozhodnutý," věděl asistent zlínského trenéra Juraj Jurík.

Třinec totiž přidal na obrátkách, vyrovnal hru a ve 23. minutě Růžička z pravého kruhu svým 37 gólem v sezoně vyrovnal Moravcův střelecký rekord. „Tímto gólem jsme se dostali do hry, stáhli hru na tři pětky a vytvořili si tlak. Sedláček nás ale vychytal, ačkoliv jsme měli spoustu příležitostí," mrzelo Turka.

Berani totiž včera rozhodně nebyli hostinnými zapisovateli do extraligových statistik. Ve 35. minutě Holík skóroval s pomocí brusle jednoho z Ocelářů. „To byl zlomový moment," věděl Turek.

Dvanáct vteřin před druhou sirénou našel Čajánek střelou z vrcholu pravého kruhu místo nad Hamerlíkovým ramenem. „Ten už byl posledním hřebíčkem," tušil Turek.

Přitom si Sedláček bravurně poradil i s trestným střílením Rákose za hákování Zámorského ze začátku třetí třetiny. „Škoda ho. Druhým gólem jsme se vrátili do hry, ale opět jsme neproměnili spoustu šancí," litoval Turek.

„Poslední třetinu jsme si chtěli pohlídat, ale třinečtí převzali iniciativu, naštěstí jsme měli dostatečný náskok a tak skvělé mužstvo, jako je Třinec porazili," liboval si Jurík, jehož tým se tři kola před koncem si pojistil postup do čtvrtfinále play off a opět se vrátil na druhé místo před Slavii, která má ale o zápas k dobru.

„Jestli uděláme ještě nějaké body, do první čtverky se dostaneme. Je dobře, že hrajeme s týmy seshora tabulky, čekají nás kvalitní týmy. Bude potřeba je zvládnout pro pohodu v týmu. Kluci si nasbírají ještě nějaké body a naberou potřebné sebevědomí," uvědomuje si před bitvami s Českými Budějovicemi, Plzní a Pardubicemi Juraj Jurík.

Branky a nahrávky: 2. Okál (Tesařík, Čajánek), 8. Honejsek (Čajánek, Tesařík), 35. Holík, 40. Čajánek (Honejsek) – 23. M. Růžička (Hrabal, D. Květoň), 46. Varaďa (M. Růžička). Rozhodčí: Minář, Hradil – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:1. Diváci: 5007.

PSG Zlín: J. Sedláček – Hamrlík, Linhart, Zámorský, Urbanec, Tesařík, Horák, Řezníček – Balaštík, Leška, Köhler – Honejsek, Čajánek, O. Veselý – Okál, Holík, Čech – Šlahař, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Třinec: Hamerlík – Roth, Ovčačík, Hrabal, Zíb, Lojek, Klouček, Kania – M. Růžička, Zagrapan, Varaďa – D. Květoň, Rákos, Orsava – Hrňa, Peterek, Matuš – Klimenta, Polanský, Adamský. Trenéři: Turek a Janků.

Druhý gól mi vadil, přiznal gólman Sedláček

Zlín – Opět si rád zvyká na pozici brankářské jedničky. A při zranění svého parťáka Horčičky si ve své staronové pozici vede brankář Jakub Sedláček výborně. Spolehlivým výkonem se podílel na sedmé výhře v řadě, nezabránil přitom překonání rekordu v produktivitě extraligového kanonýra Martina Růžičky.

„Ten druhý inkasovaný gól mi vadil. Přejel mi tam nechtěně náš hráč, ještě se mi za to omlouval. Je to škoda. Ale jestli jsme dostali dva tři góly, nebo čtyři góly, je už jedno. Hlavně že jsme vyhráli," oddechl si Sedláček.

Čím je Růžička výjimečný?

Má tvrdou střelu, ale hlavně je sebevědomý. Je hned znát, když si člověk věří. Pokud máte na kontě 36 gólů, padá vám tam všechno.

Všímal jste si ho speciálně na ledě?

Ani ne. Ale je strašně silný do protiútoku. Když se rozjede, dávám si velký pozor. Při tom svém gólu měl hodně štěstí. Zastínil mi náš hráč, jen na zlomek sekundy a to mu stačilo.

Měli jste celý zápas pod kontrolou, že?

Brankový rozdíl ano. Ale oni pořád hrozili a byli hrozně nebezpeční. Mám toho totiž plné zuby. Jak jsem se zranil, tak jsem ještě navíc onemocněl, což jsem přechodil. Teď si už odpočinu.

Jak je na tom váš bolestivý vaz v koleni?

Bolí pořád. Udělám zákrok, pak to celý den ledujete a při dalším zákroku to zase cítíte. Je to pořád dokola. Časem se to bude zlepšovat. Můžu s tím chytat. Pět dní mi nyní hodně pomůže. Je to bez stresu a zápasového vytížení.

Neřeknete si přesto trenérovi o pauzu, abyste koleno stoprocentně vyléčil?

To určitě ne. Chci chytat každý zápas. Má to tak každý gólman. Je to jeho poslání. Doufám, že se nic nestane.

Vítězstvím s Třincem jste si pojistili čtvrtfinále play off. Užíváte si to?

Už před třemi zápasy jsem říkal, že tam prakticky jsme a cítili jsme se tam. Kdyby nám nyní první čtyřka utekla, byla by to škoda. Ale play off jsme splnili a nyní je jedno, ze kterého místa půjdeme.

Necítíte větší psychický nápor, když jste v pozici jasné jedničky?

Už ve svých začátcích jsem chytal celkem pravidelně a zvykl jsem si. Pak jsem si zase musel odvyknout. (Směje se.) Je to můj návrat do minulosti. Jsem spokojený, rozhodně tlak navíc necítím. Mně se chytá dobře a je mi jedno, kdo zrovna sedí na střídačce. Tomáš Štůrala je parádní kluk, známe se dlouho. Spolupracovali jsme už v minulosti, nevidím v tom problém.

Autor: Daniel Ostrčilík

17.2.2013 VSTUP DO DISKUSE

Jak reklamovat koupený dům či byt

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Nebe nad krajským městem v pátek podvečer ožilo pestrobarevnými balony. Hromadný start z Olomouce se už podruhé stal součástí balonové fiesty, která se o tomto víkendu koná na Bouzově na Olomoucku.

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.