Leškův gól proti Znojmu spustil ohňostroj

Zlín – /10. díl seriálu Nejsilnější momenty zlínského hokeje/ Nad Zimním stadionem Luďka Čajky zrovna propukl před dvacátou hodinou krásný ohňostroj. Byl čtvrtek 21. března 2002 a hokejový útočník Petr Leška ve druhé minutě prodloužení sedmého čtvrtfinále Zlína se Znojmem nazývaného série „Z" poslal berany do semifinále play-off proti Vítkovicím.

3.9.2016

Leškův gól proti Znojmu spustil ohňostrojFoto: DENÍK/archiv

Hokejisté Zlína otočili čtvrtfinále 2002 z 1:3 na 4:3 na zápasy.

„Byla to dorážka. Tady na tu branku," ukazoval Leška rukou na klec pod hlavní budovou, když se ve čtvrtek odpoledne zastavil podívat na přípravný zápas staršího a mladšího dorostu proti německému Mannheimu.

Právě chlapík v bílém tričku s věčným úsměvem na tváři před čtrnácti lety v čase 61:02 rozhodující bitvy o postup mezi nejlepší čtyři týmy byl oslavován. Zpoza branky si vyjel před ni, kde našel povalující se kotouč po střele Libora Pivka a zametl jej k levé tyčce brankáře Oldřicha Svobody. Byl to jeho třetí gól v sérii.

„Už si to jinak moc nepamatuji. Je to minulost. Dívejme se do přítomnosti," vybízel Leška, jenž se z delšího rozhovoru omluvil. „Už jsem toho napovídal dost."

Přitom to byl právě on, kdo lidem udělal tolik radosti. Té noci se nešlo spát. Vyprodaný zimák, jehož kapacita pro 7500 diváků byla překročena o 386 míst, bouřil. Zhasla všechna světla, stadion se zahalil do tmy. Jen reflektory svítily na žlutomodré hrdiny.

Kapitán Miroslav Okál, který oddálil operaci kolene a vrátil se během kritické chvíle na led, stříkal šampaňským. Chytili se za ruce a aplaudovali nadšeným divákům. Libor Pivko s Martinem Jenáčkem objížděli kluziště se žlutomodrou vlajkou.

Vyprodaný zimák oslavoval, jako by ševci zrovna vyhráli titul. K tomu došlo až o dva roky později, ovšem tenkrát ševci otočili sérii, kterou prohrávali už 1:3 na zápasy a byli na pokraji vyřazení. „Povedl se nám téměř nadlidský úkol," zářil štěstím asistent zlínského hlavního kouče Zdeňka Venery Stanislav Přikryl.

„Gól v prodloužení je spíš náhoda. To, že hráči dokázali sérii otočit z 1:3 na 4:3, samo o sobě hovoří za vše," pochvaloval si Venera.

Jejich tým přitom v ofenzivní podívané dvakrát prohrával. Nejdřív hned v úvodu gólem Plcha na 1:0 a poté trefou Puchera na 2:3. Přitom ve všech předchozích zápasech série platilo, kdo dal první gól, vyhrál. Zlín však tentokrát vždy našel odpověď.

Tu poslední dal zlínský usměvavý hokejový virtuos ve výslužbě Petr Leška, jenž byl s 11 kanadskými body (3+8) nejproduktivnějším hráčem celé série.

„Ten gól, který rozhodl, byl o štěstí. Obránce Jakeš ztratil hůl, Leška měl rázem spoustu volného prostoru ke střele do odkryté brány. Takové je ale play-off," věděl trenér poražených Pavel Pazourek. „Nepropadli jsme. Nemáme se za co stydět," dodal Pazourek.

Zlín – Znojmo 4:3 v p. Třetiny: 2:2, 1:1, 0:0 – 1:0.

Branky a nahrávky: 14. Jenáček (Okál, Čajánek), 20. Čech, 38. Pivko (Leška, Balaštík), 62. Leška (Balaštík) – 8. Plch (Vorel), 20. Pucher (Uram, Havíř), 34. Pucher (Havíř). Vyloučení: 5:8. Využití: 1:2. Rozhodčí: Homola, Husička. Diváci: 7886. Zásahy brankářů: 29:42. Konečný stav série: 4:3.

Zlín: Mařík – Hamrlík, Zubíček, Marušák, Blaťák, Mojžíš, Homér – Okál, Čajánek, Somík, Balaštík, Leška, Pivko, Rachůnek, Čech, Jenáček.

Znojmo: Svoboda – Soudek, Havíř, Kumstát, Jakeš, Benák, Křetínský – Pucher, Haman, Uram – Barus, Vorel, Plch – Plášek, Pazourek, Folta.

Co již vyšlo a o čem si přečtete

1. Nejrychlejší gól v historii klubu – Pavel Janků dal po 7 vteřinách 3. semifinále play-off 1995 proti Kladnu (datum uvedení příběhu v tištěném vydání regionálního Deníku: 10. 8. 2016)

2. Nešťastná kaluž ve finále 1995 (12. 8.)

3. Gól Jaroslava Balaštíka tři vteřiny před koncem čtvrtého zápasu čtvrtfinále play-off 2003/2004 v Třinci (17. 8.)

4. Záchrana mezi elitou v sezoně 1980/81 – až výhrou v posledním zápase nad Košicemi 8:2 (19. 8.)

5. Vyrovnávací gól Filipa Čecha v 7. zápase finále 2013 proti Plzni (20. 8.)

6. Největší bitka proti pražské Spartě v sezoně 2009/10 (24. 8.)

7. Nešťastné tragické upadnutí Luďka Čajky v Košicích (27. 8.)

8. Rekord české extraligy brankáře Vladimíra Hudáčka, který v sezoně 1999/2000 od 6. do 10. kola neinkasoval gól – celkem 262 minut a 51 vteřin (31. 8.)

9. Petr Čajánek nastřílel Opavě v jednom zápase 6 branek (2. 9.)

10. ROZHODUJÍCÍ GÓL PETRA LEŠKY v prodloužení 7. čtvrtfinále play-off proti Znojmu v sezoně 2001/2002 (3. 9.)

11. Zisk českých titulů v roce 2004 a 2014 (7. 9.)

Autor: Daniel Ostrčilík

Hlasujte o nejsilnější okamžik v historii hokejového klubu PSG Zlín

Nejrychlejší gól v historii klubu – Pavel Janků dal po 7 vteřinách 3. semifinále play-off 1995 proti Kladnu (datum vydání příběhu v tištěném vydání regionálního Deníku: 10. 8. 2016)

0 %

Nešťastná kaluž ve finále 1995 (12. 8.)

1 %

Gól Jaroslava Balaštíka tři vteřiny před koncem čtvrtého zápasu čtvrtfinále play-off 2003/2004 v Třinci (17. 8.)

3 %

Záchrana mezi elitou v sezoně 1980/81 – až výhrou v posledním zápase nad Košicemi 8:2 (19. 8.)

0 %

Vyrovnávající gól Filipa Čecha v 7. zápase finále 2013 proti Plzni (20. 8.)

28 %

Největší bitka proti pražské Spartě v sezoně 2009/10 (24. 8.)

2 %

Nešťastné tragické upadnutí Luďka Čajky v Košicích (27. 8.)

55 %

Rekord české extraligy brankáře Vladimíra Hudáčka, který v sezoně 1999/2000 od 6. do 10. kola neinkasoval gól – celkem 262 minut a 51 vteřin (31. 8.)

1 %

Petr Čajánek v sezoně 1997/98 nastřílel Opavě v jednom zápase 6 branek (2. 9.)

1 %

Rozhodující gól Petra Lešky v prodloužení 7. čtvrtfinále play-off proti Znojmu v sezoně 2001/2002 (3. 9.)

1 %

Zisk českých titulů v roce 2004 a 2014 (7. 9.)

9 %

Hlasovalo: 1141

Anketa byla ukončena

3.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.