„Třetí třetinu jsme byli v defenzivě, ale hráči se s tím vyrovnali dobře a důležitý zápas jsme zvládli," odfrkl si trenér Zlína Robert Svoboda.

Ale byly to nervy. Uff.

Ševci se ziskem tří bodů opět dostali na dostřel vytouženému desátému místu, které je jako poslední vstupenkou do předkola play-off.

Na Plzeň momentálně ztrácejí jeden bod. V konečném účtování ovšem bude potřeba o bod víc vzhledem k horší vzájemné bilanci se Západočechy.

Přestože ve 23. minutě ševci vedli 3:0, dramatický závěr by si zasloužil upozornění: Není vhodné pro kardiaky. Dvě minuty před koncem totiž celý Zlín zachránila snad tyč! Konstrukce branky cinkla o chvilku později i na druhé straně.

Rázem mohlo být všechno jinak. Jenže nebylo.

Až 81 vteřin před koncem přidal pojistku Bukarts, který biliárem odrazem o mantinel trefil opuštěnou klec – 2:4. Až pak bylo hotovo.

„Druhý šťastný gól v power-play to rozhodl," pochvaloval si kouč Zlína Svoboda.

Vymodlené tři body mohl klidně naložit do autobusu.

„V třetí třetině jsme se tlačili do zakončení, bohužel jsme ztroskotali na vynikajícím gólmanovi hostů. Ale musíme ocenit, že tam byl tlak do brány a snaha s tím něco udělat," podotkl Trnka.

Cesta k nim začala pohádkově, ve 22. minutě ševci vedli 3:0 dvěma góly Davida Šťastného, který nechal zapomenout na neproměněné tutovky proti Spartě a Třinci. Tentokrát dvakrát pálil přesně.

„Nemyslím, že jsme do utkání vstoupili špatně. I když jsme prohráli, tak kdybychom minulé zápasy odehráli s takovým přístupem, byli bychom teď v lepších vodách," myslel si asistent trenéra Jakuba Petra Pavel Trnka, kteří se v závěru zápasu museli obejít bez Tybora, kterého po nezaviněném pádu a nárazu o mantinel odvezli na nosítkách do nemocnice.

Ještě předtím ale Zlín uklidnila kuriozita, kterou už kdysi zažil. V říjnu 2014 v zápase s Kometou Brno Roman Vlach při signalizované výhodě trefil nešťastně opuštěnou vlastní klec. Gól byl tehdy připsán brankáři Brna Čiliakovi, který se dotkl puku jako poslední.

Dnes velmi podobná situace nahrála Zlínu do karet. V 11. minutě v ponechané výhodě při signalizovaném vyloučení Okála od mantinelu posílal Roman přihrávku tak nešťastně, že zacílil do vlastní opuštěné klece.

„Tento nešťastný moment nás srazil," všiml si Trnka.

„A nám paradoxně pomohl," usmíval se Svoboda.

„Do utkání jsme vstoupili dobře, měli jsme tam pár šancí," pochvaloval si zlínský stratég aktivitu svého týmu, která vydržela zhruba do poloviny zápasu.

Ve 23. minutě sice snížil svižnou ránou zpoza bránícího hráče Roman, který se „vykoupil" za vlastňák z první třetiny.

Jedenáct minut před koncem pak zlínský odchovanec a bek Vítkovic Patrik Urbanec ránou od modré čáry zadělal na drama, které ale rozsekl svým biliárem Bukarts.

„Domácí přidali a nezabalili to," všiml si Svoboda, jehož tým čeká už v pátek od 17.20 hodin Chomutov.

Vítkovice – Zlín 2:4

Branky a nahrávky: 23. O. Roman (Tybor, D. Květoň), 49. Urbanec (Klok, P. Zdráhal) – 11. Blaťák, 16. D. Šťastný (Popelka, Kubiš), 22. Šťastný, 59. Bukarts. Rozhodčí: Hejduk, Pražák – Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:8, navíc D. Květoň 5 minut a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 4781. Třetiny: 0:2, 1:1, 1:1.
Vítkovice: Bartošák – Sloboda, Klok, Hrbas, D. Krenželok, Urbanec, Výtisk, L. Kovář – Tybor, O. Roman, D. Květoň (38. Kurovský) – Hudeček, Stastny, Olesz – P. Zdráhal, Balán, Szturc – Vandas, Kolouch, E. Němec. Trenéři: Petr a Trnka.
Zlín: Kašík – Marušák, Kotvan, Matějíček, Blaťák, Žižka, O. Horák – Bukarts, P. Holík, Říčka – D. Šťastný, Popelka, Kubiš – Okál, Honejsek, O. Veselý – Ondráček, Chytil, Ostřížek. Trenéři: Robert Svoboda, M. Hamrlík a R. Hrazdira.

DOHRÁVKA 18. KOLA

SPARTA – OLOMOUC 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Kumstát (Pech), 31. A. Kudrna (Cingel), 37. Švrček (Uher, A. Kudrna) – 20. Skladaný (Rašner, J. Galvas). Rozhodčí: Pešina, Hradil – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 1:5. Bez využití. Diváci: 4579. Sparta: F. Novotný – Gernát, J. Mikuš, Švrček, Kalina, Eminger, Nedomlel – Řepík, P. Vrána, J. Hlinka – Klimek, Smejkal, Buchtele – Forman, Pech, Kumstát – A. Kudrna, Cingel, Uher. Trenéři: Kalous, Moták a Veber. Olomouc: Konrád – Škůrek, Vyrůbalík, Jaroměřský, Ondrušek, Rašner, J. Galvas – Skladaný, J. Knotek, Laš – Eberle, Sundher, Burian – Fořt, T. Mikúš, Holec – Kotala, P. Mrázek, Matai – od 34. navíc Macuh. Trenéři: Venera a Tomajko.

1. Liberec 48 30 2 5 11 130:93 99
2. Třinec 48 22 8 8 10 145:115 90
3. Sparta Praha 48 24 5 5 14 154:108 87
4. Hradec Králové 48 23 4 7 14 150:114 84
5. Litvínov 48 19 12 1 16 120:118 82
6. Brno 48 20 4 9 15 149:129 77
7. Chomutov 48 17 10 5 16 141:143 76
8. Mladá Boleslav 48 20 2 6 20 123:136 70