VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šťastný pátek třináctého: Když před 35 lety ševci zachránili ligu

Zlín – /4. DÍL SERIÁLU Nejsilnější momenty v historii zlínského hokeje, SOUTĚŽ/ „Sen se naplnil," nebo „Pátek třináctého přinesl rozhodnutí: první liga žije". Takhle oslavovaly palcové titulky sobotních regionálních novin na druhý den záchranu hokejistů tehdejšího Gottwaldova, kterou ševci zpečetili až v předposledním zápase. Před necelými deseti tisíci fanoušky zničili Košice 8:2.

18.8.2016
SDÍLEJ:

Šťastný pátek třináctého: Když před 35 lety ševci zachránili ligu Foto: DENÍK/archiv

Ve čtvrtém díle seriálu Nejsilnější momenty v historii zlínského hokeje přinášíme vzpomínkový článek na rok 1981, kdy si hokejisté tehdejšího Gottwaldova až v předposledním zápase proti Košicím zajistili výhrou záchranu. Od té doby ševci hájí příslušnost v nejvyšší soutěži. Již 35 let.

„Dovedu pochopit, jakou radost mají nyní moji kolegové i příznivci," usmíval se po zápase Jaroslav Volf, který před sezonou přišel z Kladna, a nezažil tak pády a vzestupy v předchozích letech.

„Jsem rád, že je to za námi. Mrzí mě, že bylo až příliš skepse místo povzbuzení. Po první třetině ligy už mnozí viděli naše mužstvo na šestém místě, ale zapomněli na to, že naším úkolem je zachránit ligu. Byla to více otázka psychiky než fyzických sil," vykládal Volf.

Mimochodem, po první čtvrtině byl jeho tým devátý s čtyřbodovou ztrátou na šesté místo…

Ten den, pátek třináctého března 1981, zlínský hokej nastartoval novou éru. Bez sestupu je zlínský hokej již 35 let a řadí se v tomto ohledu mezi šestici tradičních klubů k Pardubicím, Spartě, Litvínovu, Plzni a Vítkovicím…

„Nemohli jsme tehdy vědět, že právě tato sezona dá základ pro trvalý pobyt hokeje ve městě obuvi. Nebylo to vždy jednoduché, ale vždy se podařilo zachránit. Byl to první krok k tomu, aby se i ve Zlíně hrál hokej špičkové kvality," vypozoroval kdysi útočník a později trenér Eduard Novák, který právě před sezonou přišel z Kladna.

V sezoně debutovali například útočník a v současnosti kouč áčka PSG Zlín Rostislav Vlach nebo Antonín Stavjaňa. „Začátky byly dost těžké, málokdo věřil, že se udržíme. Nakonec, i když se štěstím, jsme v lize zůstali. Byl to důležitý krok pro další léta. Zlín se stal pevnou součástí soutěže," vykládal Vlach, který k udržení pomohl 34 kanadskými body (14+20) a byl nejproduktivnějším hráčem týmu.

Ševci tehdy o pouhé dva body uhájili prvoligovou příslušnost před týmy Plzně a bratislavského Slovanu. Ještě pět zápasů před koncem Zlín po porážce v Plzni byl poslední. Ta už byla šestou v řadě. „Nováček si pootevřel propast, přichází pád na ligové dno," psal tisk.

V posledních čtyřech kolech však Zlínu stačily dvě výhry s Jihlavou (5:1) a právě s Košicemi (8:2) k záchraně a konečnému desátému místu. Poslední duel, dohrávka 26. kola s Vítkovicemi (2:4), už řešil pouze korunovaci mistra právě z Ostravy. „Polovinu sezony jsme hráli dobře, poté ale přišla plesová sezona a forma odešla. Byly určité mezery v tréninku, které však důsledný, náročný, zároveň hráčsky přístupný trenér Volf rychle napravoval podobně jako změnu v přístupu hráčů. Závěr sezony jsme zvládli," oddechl si Novák, který v sezoně nastřílel 14 branek.

Klíčovým faktorem stabilizace zlínského hokeje byla podle zasvěcených osoba trenéra Volfa. „Vzal tým pevně do rukou, vylepšil podmínky pro hráče. Kabina byla zrenovována, přibylo regenerační zázemí. Vytvořil silný tým a vnesl do něj modernější herní projev," vybavil si Vlach.

I díky svému bývalému trenérovi nyní může on svůj tým připravovat na 36. sezonu v nejvyšší soutěži řadě…

Gottwaldov – Košice 8:2 (3:0, 2:0, 3:2)

Branky: 18. a 55. Vojáček, 49. a 53. Leška, 13. Vodák, 16. E. Novák, 21. Matuška, 28. Sedlák – 44. Jančuška, 59. Staš. Nahrávky: E. Novák a Vodák po 2, Leška, Čech, Albrecht, Pecivál, Vlach, Matuška, Kocián, Karolák – V. Lukáč, Moučka. Rozhodčí: Furmánek – Koval, Šrom. Vyloučení: 1:1. Bez využití. Sled: 5:0, 5:1, 8:1, 8:2.

Gottwaldov: Podešva – Zavrtálek (21. Karolák), Albrecht, Stavjaňa, Michalovský, Sedlák, Venera – Kocián, Vojáček, Čech – Novák, Leška, Vodák – Matuška, Vlach, Pecivál.

Košice: Švarný (28. Orenič, v 56. Švarný za Oreniče) – Šterbák, Moučka, Brúsil, Lojda – V. Lukáč, Jančuška, Brunclík (41. Lipták) – Barochovský, Faith, Liba – Jabcon, Svítek, Staš.

Zapojte se do hlasování a vyhrajte věcné ceny

Do startu hokejové extraligy sice zbývá ještě 22 dnů, ovšem regionální Deník ve spolupráci s hokejovým klubem PSG Zlín a Radiem Zlín vám v příštích dnech přinese seriál 11 NEJSILNĚJŠÍCH OKAMŽIKŮ v historii hokejového klubu z Baťova města.

Abychom vás ještě více vtáhli do dění, společně jsme pro vás připravili hlasování a soutěž o zajímavé věcné ceny.

Pokud chcete vyhrát dresy zlínských hokejistů, hokejky, wellness v hotelu Baltaci, předplatné Deníku či další zajímavé ceny, zapojte se prostřednictvím kuponu, který v době seriálu (od 10. 8. do 7. 9. 2016) bude vycházet ve vašem regionálním Deníku.

Vedle vašeho hlasu pro nejsilnější okamžik v historii PSG Zlín si tipněte, kolik diváků (doma i venku) navštíví přípravné utkání extraligových hokejistů Zlína do 30. 8. 2016.

Ti nejpřesnější získají výše uvedené ceny. Uzávěrka soutěže je 29. 8. 2016.

O co se hraje?

1. cena: hraný dres hráče PSG Zlín z uplynulé sezony
2. cena: hraná hokejka hráče PSG Zlín z uplynulé sezony
3. cena: hraný dres hráče PSG Zlín
4. cena: wellness do hotelu Baltaci ve Zlíně
5. cena: dárkové předměty PSG Zlín (šála, puk a další)
6. cena: předplatné Regionálního deníku na 14 dnů
7. cena: balíček Rádia Zlín (tričko, potítko, kšiltovka, ponožky).
8. - 10 cena: 2 vstupenky na sezení na úvodní domácí utkání PSG Zlín - Kometa Brno (9. září 2016)

Hlasujte o nejsilnější okamžik v historii hokejového klubu PSG Zlín

Hlasujte o nejsilnější okamžik v historii hokejového klubu PSG Zlín

  • Nejrychlejší gól v historii klubu – Pavel Janků dal po 7 vteřinách 3. semifinále play-off 1995 proti Kladnu (datum vydání příběhu v tištěné verzi regionálního Deníku: 10. 8. 2016)
  • Nešťastná kaluž ve finále 1995 (12. 8.)
  • Gól Jaroslava Balaštíka tři vteřiny před koncem čtvrtého zápasu čtvrtfinále play-off 2003/2004 v Třinci (17. 8.)
  • ZÁCHRANA MEZI ELITOU v sezoně 1980/81 – až výhrou v předposledním zápase nad Košicemi 8:2 (19. 8.)
  • Vyrovnávací gól Filipa Čecha v 7. zápase finále 2013 proti Plzni (20. 8.)
  • Největší bitka proti pražské Spartě v sezoně 2009/10 (24. 8.)
  • Nešťastné tragické upadnutí Luďka Čajky v Košicích (27. 8.)
  • Rekord české extraligy brankáře Vladimíra Hudáčka, který v sezoně 1999/2000 od 6. do 10. kola neinkasoval gól – celkem 262 minut a 51 vteřin (31. 8.)
  • Petr Čajánek v sezoně 1997/98 nastřílel Opavě v jednom zápase 6 branek (2. 9.)
  • Rozhodující gól Petra Lešky v prodloužení 7. čtvrtfinále play-off proti Znojmu v sezoně 2001/2002 (3. 9.)

Autor: Daniel Ostrčilík

Hlasujte o nejsilnější okamžik v historii hokejového klubu PSG Zlín

Nejrychlejší gól v historii klubu – Pavel Janků dal po 7 vteřinách 3. semifinále play-off 1995 proti Kladnu (datum vydání příběhu v tištěném vydání regionálního Deníku: 10. 8. 2016)

0 %

Nešťastná kaluž ve finále 1995 (12. 8.)

1 %

Gól Jaroslava Balaštíka tři vteřiny před koncem čtvrtého zápasu čtvrtfinále play-off 2003/2004 v Třinci (17. 8.)

3 %

Záchrana mezi elitou v sezoně 1980/81 – až výhrou v posledním zápase nad Košicemi 8:2 (19. 8.)

0 %

Vyrovnávající gól Filipa Čecha v 7. zápase finále 2013 proti Plzni (20. 8.)

28 %

Největší bitka proti pražské Spartě v sezoně 2009/10 (24. 8.)

2 %

Nešťastné tragické upadnutí Luďka Čajky v Košicích (27. 8.)

55 %

Rekord české extraligy brankáře Vladimíra Hudáčka, který v sezoně 1999/2000 od 6. do 10. kola neinkasoval gól – celkem 262 minut a 51 vteřin (31. 8.)

1 %

Petr Čajánek v sezoně 1997/98 nastřílel Opavě v jednom zápase 6 branek (2. 9.)

1 %

Rozhodující gól Petra Lešky v prodloužení 7. čtvrtfinále play-off proti Znojmu v sezoně 2001/2002 (3. 9.)

1 %

Zisk českých titulů v roce 2004 a 2014 (7. 9.)

9 %

Hlasovalo: 1141

Anketa byla ukončena

18.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Autobus DSZO. Ilustrační foto

Nové jízdní řády MHD: autobus na Mladcovou pojede každou půlhodinu

Lubomír Tomanec sítotisk dobře ovládá

Lidé chtějí vidět, jak to tenkrát Andy dělal, říká grafik

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

10 věcí, které byste vědět, než vyrazíte na pouť na Velehrad

Velehrad se připravuje na nápor tisíců lidí. Oslavy Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje nabídnou i letos návštěvníkům dva dny nabité doprovodnými akcemi. Lidé se mohou těšit na koncerty, soutěže či vystoupení, největší účast se však očekává na tradiční bohoslužbě. „Jsou to asi největší oslavy při příležitosti státního svátku v Česku," připomněl tajemník akce Josef Kořenek. Všechny aktivity mohou lidé navštívit zdarma.

V kraji vzniká nová prestižní vícejazyčná škola

Ve Zlínském kraji vznikl nový silný a prestižní vzdělávací komplex. Soukromá mateřská a základní škola Čtyřlístek totiž spojila síly se senátorem a podnikatelem Ivo Valentou tak, aby soukromé vzdělávání v kraji získalo novou dynamiku a energii.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies