„Dva měsíce byly dlouhá doba. Pomohl mi středeční zápas v Třebíči. Kdybych šel rovnou do extraligy, bylo by to horší. Určitě jsem rád, že jsme vyhráli venku za tři body," oddechl si Tomáš Štůrala, který byl v úvodu zápasu téměř bez práce.

„Měl jsem tam snad jednu střelu. Jinak jsem byl bez práce. Potřeboval jsem nějaký menší závarek, abych se do toho dostal. Kluci mi dost pomáhali v oslabeních. Vrátili jsme jim dvě předchozí porážky," přiznal Štůrala.

„Byl skvělý, podržel nás," chválil ho asistent zlínského trenéra Juraj Jurík.

Ševci tak po dvou porážkách poprvé v sezoně proti Olomouci uspěli a zvýšili náskok na poslední Slavii na pět bodů. Zároveň z předposledního místa ztrácí na desáté místo zajišťující předkolo play off dva body.

Ve středu vychytal výhru prvoligové Třebíče 4:2, dnes si připsal i třetí extraligovou výhru v sezoně. Poslední zápas Štůrala odchytal 12. října, kde v Hradci Králové (2:3) předčasně střídal.

Nejvíc práce měl zlínský gólman, jemuž záda kryl Petr Hromada, ve třetí třetině. Olomouc zvýšila nápor a několika přesilovkami si vynutila tlak. Při Vyrůbalíkově ráně jej ještě zachránila horní tyč, ale na gólovou akci Ráce už nedosáhl.

To však bylo jediné vážnější nedorozumění ve zlínské defenzivě, která dnes jinak fungovala bez potíží. Zlín byl i bez zraněných Holíka, Valenty, Řezníčka a potrestaného Horáka po dvě třetiny lepší. „Podali jsme disciplinovaný a organizovaný výkon," chválil Jurík navzdory devíti menším trestům, které však Zlín bez újmy přežil. „Až ve třetí třetině jsme měli mnoho vyloučených a Olomouc nás zatlačila a někdy jsme je přestáli i se štěstím. Jinak to byl dvě třetiny vyrovnaný zápas," podotkl Jurík.

„Tohle rozhodlo. Trápili jsme se v nich, nebyli jsme schopni vytvořit si tlak a to byl také jeden z důvodů, proč jsme proti Zlínu prohráli," věděl hlavní trenér Petr Fiala.

Už v první třetině ohrozili Trvaje Leška s Čajánkem, ale na olomouckého gólmana si ještě nepřišli. Po nenápadné akci v 18. minutě schoval střelu mezi těly hráčů Ondráček a Trvajovi propadl kotouč do sítě. Poradil si i s Köhlerovou tečí po Okálově ráně, na druhé straně potvrdil pohodu Štůrala při šancích Mataie i Rachůnka.

„Nejsme spokojeni s tím, jak jsme zápas začali. Pokud bychom do utkání vstoupili tak, jak jsme odehráli třetí třetinu, bylo by to o něčem jiném," litoval Fiala.

Zlín zvýšil vedení ve 27. minutě v závěru přesilovky čistým průstřelem od modré čáry Marušáka. To Hanáky donutilo postupně převzít iniciativu a Zlín se soustředil na poctivé bránění. Jenže závěr zápasu ještě početnému zlínskému publiku zvýšil tepovou frekvenci, aby při hře bez brankáře trefil odkrytou klec Svoboda a zajistil žlutomodrým veselou cestu domů. „Vybojovaných bodů si velice ceníme, protože i když je Olomouc nováčkem v extralize, podává skvělé výkony," ocenil Olomouc Jurík, jehož tým již v neděli přivítá v posledním zápase před reprezentační přestávkou i vánočními svátky od 15.30 Liberec.

Olomouc – Zlín 1:3

Branky a nahrávky: 53. Rác (Vyrůbalík, Marosz) – 18. Ondráček (Roman Vlach, Urbanec), 26. Marušák (Leška), 60. J. Svoboda (Čajánek). Rozhodčí: Pešina, Souček – Blümel, Polonyi. Vyloučení: 8:9. Využití: 0:1. Diváci: 5500 (vyprodáno). Třetiny: 0:1, 0:1, 1:1.

Olomouc: Trvaj – Vyrůbalík, Majeský, Skrbek, Houdek, Ondrušek, Škůrek – Cibák, Marosz, Rác – Buc, Patera, Matai – Laš, Herman, Diviš – Rachůnek, J. Knotek, Kucharczyk. Trenéři: Fiala a Dopita.

Zlín: Štůrala – Marušák, Urbanec, Matějíček, Žižka, Kotvan, M. Přibyl – J. Svoboda, Čajánek, O. Veselý – Ondráček, Roman Vlach, Říčka – Okál, Leška, Köhler – Kubiš, Šťastný, Sedláček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Další výsledky:

LITVÍNOV – TŘINEC 3:5 (0:0, 3:2, 0:3) Branky a nahrávky: 32. Ručinský (Kubát, Petružálek), 34. Trávníček (Kubát), 39. Petružálek (Ručinský, Trávníček) – 21. Hrňa, 23. Hrňa (Kreps, M. Doudera), 51. Cienciala, 53. Hrabal (Kreps, Roth), 60. Marek Růžička. Rozhodčí: Fraňo, Hejduk – Bláha, Špůr. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5714. Litvínov: Francouz – Chaloupka, Kubát, Pavlík, Šlégr, Pavelka, Kousalík, M. Baránek – Petružálek, Hübl, Ručinský – Martynek, R. Hanzl, Gerhát – Jánský, Piroš, Trávníček – Majdan, Šrámek, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st. Třinec: Hrubec – Roth, Klesla, Galvas, Linhart, M. Doudera, Hrabal, Matyáš, L. Doudera – Hrňa, Kreps, Orsava – Matuš, Polanský, Adamský – Klepiš, M. Růžička, Rákos – Cienciala, Kindl, Rufer. Trenéři: Kalous a Varaďa.

LIBEREC – HRADEC KRÁLOVÉ 1:0 (1:0, 0:0, 0:0) Branka a nahrávky: 4. P. Jelínek (Šimek, Filippi). Rozhodčí: Šindler, Úlehla – Lhotský, Jiří Svoboda. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. Diváci: 3881.

Liberec: Lašák – Šimek, Výtisk, Vitásek, Derner, Gřegořek, Kajínek – Urban, Vampola, Radivojevič – Valský, Filippi, Bulík – Bartek, P. Jelínek, Krenželok – Bulíř, K. Jass, J. Vlach. Trenéři: Čada a M. Černý.

Hradec Králové: Kacetl – Frühauf, Vydarený, Slovák, Vašíček, Pláněk, Mikuš – P. Beránek, Mertl, Šimánek – Dej, Kukumberg, Pospíšil – Vantuch, T. Knotek, Červený – Kovářů, Troliga, Nedvídek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

PLZEŇ – KARLOVY VARY 4:3 V PRODL. (0:0, 2:1, 1:2 – 1:0) Branky a nahrávky: 21. J. Sýkora (Kadlec, Jeřábek), 29. Simon (Jeřábek, Kadlec), 60. Johnson (Kašpařík, J. Sýkora), 63. Lev (Jeřábek, Kadlec) – 33. Balán (Harant, Sičák), 50. D. Hruška (Balán, Bičánek), 58. Balán (D. Hruška, Duda) . Rozhodčí: Mikula, Šír – Frodl, Charvát. Vyloučení: 5:6, navíc Johnson (Plzeň) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 4734. Plzeň: Machovský – Kadlec, Jeřábek, Mozík, Pulpán, Kubka, Boháč – J. Sýkora, Simon, Johnson – Indrák, Lev, Pletka – Kubalík, Přikryl, Schleiss – M. Beran, Kašpařík, Hollweg. Trenéři: Michal Straka, J. Špaček a Čihák. Karlovy Vary: Habal – Harant, Sičák, Dvořák, Bičánek, J. Tomeček, Redlihs, Šidlík – V. Tomeček, Balán, Duda – D. Hruška, R. Hruška, Micka – Flek, Skuhravý, Vachovec – Koblasa, J. Kverka ml., R. Pšurný. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.

PARDUBICE – SLAVIA PRAHA 4:1 (1:0, 1:1, 2:0) Branky a nahrávky: 7. T. Zohorna (Čáslava), 23. P. Sýkora (T. Zohorna), 49. Nahodil (Havlík), 58. Tybor (Nahodil, Radil) – 24. M. Hořava (Divíšek, Poletín). Rozhodčí: Hodek, Horák – Kis, Lučan. Vyloučení: 6:6, navíc Vas (Slavia) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 8488. Pardubice: Kristan – Benák, Čáslava, Gregorc, Havlík, Píša, Ščotka – P. Sýkora, T. Zohorna, Marcinko – Radil, Nahodil, Tybor – Kolář, Voženílek, Starý – Kňazev, Kaut, Půhoný. Trenéři: Venera a M. Říha ml. Slavia: Furch – Valach, Štich, J. Novák, Beňovič, König, Kolařík, Knot – Bednář, Vlasák, J. Doležal – M. Hořava, Divíšek, T. Doležal – M. Čermák, Vas, Poletín – J. Veselý, Krejčí, Andres. Trenéři: P. Novák a J. Beránek.

SPARTA PRAHA – MLADÁ BOLESLAV 4:1 (2:0, 1:0, 1:1) Branky a nahrávky: 5. Buchtele (Sabolič, Polášek), 7. Cingel (Kumstát), 23. Buchtele (Pech, Barinka), 48. Kumstát – 53. Mikulík (D. Vrbata, Klimenta). Rozhodčí: Hribik, R. Svoboda – D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 7:9, navíc Žabka (M. Boleslav) 10 min a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 4003. Sparta: Novotný – Piskáček, Polášek, J. Mikuš, Ďaloga, Barinka, Eminger, Švrček – Réway, J. Hlinka, Rolinek – Kumstát, Cingel, Klimek – Sabolič, Pech, Buchtele – Dvořáček, Volek, Forman. Trenéři: Jandač a Moták. Mladá Boleslav: Rittich (7. Martin Růžička) – Stříteský, Vidmar, M. Hruška, Žabka, Trška, Trončinský, R. Čermák – Mikulík, Vrbata, Klimenta – Lenc, D. Výborný, Bárta – Látal, Musil, Pacovský – Kotala, Kubica, Pabiška. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

VÍTKOVICE – KOMETA BRNO 3:2 PO SAM. NÁJEZDECH (0:0, 2:0, 0:2 – 0:0) Branky a nahrávky: 24. Roman (Malec), 31. Štencel (Kolouch, Kucsera), rozhodující nájezd Olesz – 42. Vondráček (Dočekal, Dlapa), 44. Vondráček. Rozhodčí: Baluška, Konc (oba SR) – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4441. Vítkovice: Dolejš – Čerešňák, Klok, Kovář, Stehlík, Zíb, Malec, Štencel, Hrbas – T. Svoboda, Burger, Olesz – Vandas, Húževka, Szturc – Huna, Roman, Svačina – E. Němec, Kolouch, Kucsera. Trenéři: Svozil a Petr. Brno: Čiliak – Ptáček, Kempný, Dujsík, Hanzlík, Kuboš, Dlapa, Hájek – Ton, V. Němec, J. Hruška – Honejsek, L. Čermák, J. Káňa II – Vondráček, Koreis, Burian – P. Mrázek, Ostřížek, Dočekal. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.

1. Třinec 29 20 0 3 6 103:55 63
2. Litvínov 29 16 3 3 7 98:76 57
3. Sparta Praha 29 15 4 1 9 96:68 54
4. Brno 29 15 1 4 9 85:82 51
5. Plzeň 30 12 4 1 13 82:73 45
6. Pardubice 28 14 1 1 12 82:85 45
7. Olomouc 29 10 4 3 12 82:85 41
8. Hradec Králové 29 12 2 1 14 70:74 41