Teprve sedmnáctiletý talent s juniorským košíkem Filip Chytil v úterý dvěma góly pomohl k výhře 3:1 v Hradci Králové, která v Baťově městě udržuje při životě myšlenky na vyřazovací boje. Přesto je to Plzeň, která výhrou nad Pardubicemi udržela desátou příčku a má vše ve vlastních rukou.

„Chtěl bych napřed poděkovat hráčům. Pamatuju si, jak jsme tady jako trenéři začínali minule, to byla hrůza. Ale dneska to byl úplný opak,“ pochvaloval si trenér Zlína Martin Hamrlík.

Karty jsou do posledního pátečního kola rozdány jasně. Zlín musí vyhrát za tři body nad Karlovými Vary a zároveň doufat, že Plzeň ztratí všechny body na ledě pražské Sparty. V případě rovnosti bodů postupují vzhledem k lepším vzájemným zápasům Západočeši.

„Kluci to odmakali a žijeme do posledního kola. S tím jsme do Hradce přijeli. Věděli jsme, že kdybychom prohráli, tak by pro nás byl konec,“ oddechl si zlínský kouč.

Chytil už všechno načal, když se přimotal ve 14. minutě před Rybára, kde si ve skrumáži před brankou zametl nešťastně kotouč do vlastní sítě Dietz. A vedoucí trefa Zlína byla připsána právě chlapci s košíkem přes vysmátou tvář.

„Strašně nám pomohl. Tím jsme se nastartovali a věřili,“ vypíchl jeden z klíčových psychologických momentů Hamrlík.

Útočník, věkem ještě starší dorostenec, také přidal na tři body razítko, když při hře bez brankáře deset vteřin před koncem dobruslil kotouč v útočném pásmu a pohodlně jej poslal do opuštěné klece.

Ševci mohli slavit. Sen o play-off opět žije!

Přitom za stavu 1:0 své tutovky neproměnili Holík s Bukartsem. Jenže poté přišla důležitá pojistka ve 36. minutě zásluhou Veselého.

Zlínský kapitán byl na konci spolupráce Honejska, Ondráčka a Horáka, kteří se řítili na jednoho obránce po fatálním zaváhání Hradce ve středním pásmu.

„V momentě, kdy jsme už trošičku začínali tlačit, nám ujeli po vhazování v útočném pásmu. Pak už to bylo hodně těžké obracet, protože Zlín hrál velice zodpovědně do obrany,“ všímal si Sýkora.

Byť Zlín celý zápas vedl, ve 42. minutě domácí snížili Jarůškem, když Kašík neudržel kotouč ve výstroji a Jarůšek jej dopravil za brankovou čáru.

Chvíli to vypadalo, jako by Zlín inkasovaný gól zaskočil a Jarůšek měl dokonce šanci na vyrovnání, ale zlínský gólman podruhé už odolal.

„Přestože jsme po kontaktním gólu měli ještě nějaké šance, vyrovnat už se nám nepodařilo,“ litoval Sýkora.

Mountfield tak mohl slavit jen vítěznou bitku. Deset minut před koncem před vlastní brankou nejprve Kotvan masíroval Jarůška, následně se mstil Kanaďan Picard, který judistickým chvatem slovenského zadáka skolil.

Jenže to bylo od Hradce také prakticky všechno, co předvedl.

„Dnešní výkon byl o poznání lepší než v posledních dvou zápasech, Libor Kašík nás opět podržel a vůbec jsme nesehráli špatně ani přesilovky,“ viděl Hamrlík.

51. kolo hokejové extraligy:

Mountfield Hradec Králové - PSG Zlín 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 42. Jarůšek (Picard) - 14. Chytil (Říčka, D. Šťastný), 36. O. Veselý (Honejsek, J. Ondráček), 60. Chytil (Ondráček). Rozhodčí: Pražák, Šír - Frodl, Zavřel. Vyloučení: 7:5. Bez využití. Diváci: 5037.
Sestavy:

Hradec Králové: Rybár - Pláněk, Vydarený, Gregorc, Dietz, Pavlas, Newton, Štajnoch - Dragoun, Džerinš, Šimánek - Köhler, Kukumberg, Dej - Jarůšek, T. Knotek, Picard - Kopta, Nedvídek, R. Pavlík. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Matějíček, Blaťák, Žižka, Řezníček. od 21. navíc O. Horák - Bukarts, P. Holík, Kubiš - D. Šťastný, Chytil, Říčka - J. Ondráček, Honejsek, O. Veselý - Okál, Popelka, Ostřížek. Trenéři: R. Svoboda, M. Hamrlík a R. Hrazdira.