VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlín jede Litvínovu pokazit oslavy

Zlín – Plán je následující: mají být sparingpartnery litvínovských oslav k příležitosti jubilejní 55. sezony v nejvyšší soutěži. Extraligoví hokejisté Zlína však mají na startu extraligy jiné úmysly. Slávu jim dnes od 17.30 pořádně znechutit.

12.9.2013
SDÍLEJ:

Fanoušci zlínských Beranů. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Pavel Sonnek

Nahrávají jim k tomu statistiky. S Litvínovem uspěli ve všech čtyřech zápasech uplynulé sezony, v posledních osmi zápasech se Litvínov prosadil v průměru jen jednou a z posledních dvanácti vzájemných bitev berani neuspěli jen jedinkrát.

„V tradici bychom mohli vydržet a nějaký pátek by to snad mohlo jít. Litvínov má momentálně hodně dobrého gólmana. Hraje ofenzivní hokej, i když v loňské sezoně mě překvapil, že se jejich defenziva zlepšila. Věřím ale, že týmovou prací bodíky dovezeme," doufá Rostislav Vlach, hlavní kouč úřadujícího vicemistra extraligy a majitele prezidentského poháru pro vítěze základní části.

I proto po skončení sezony převzal Vlach ocenění pro Trenéra roku. „Nic to neznamená. Nastala nová sezona, a co bylo, se hází za hlavu. Musí to být podložené výsledky," je si vědom Vlach.

A už na nich pracuje se svým týmem celé léto. První ostrá zkouška je na programu dnes v Litvínově, v neděli už berani přivítají Kladno a příští pátek míří do Třince. „Bude důležité chytit začátek. Když nahrajete body, máte to lehčí. Když se rozjedete, máte sebedůvěru. Když se daří, mladí hrají lépe, než když to nejde. Když jste pod tlakem, mladí se se zodpovědností hůř vyrovnávají," vysvětluje Vlach.

„Proto chci, aby si hráči uvědomili, že to nepůjde lehce. Nebudeme moct předvádět profesorský hokej. Bude to o dřině, hodně zodpovědném výkonu. Aby nenastalo uspokojení, že jsme byli druzí a že to nyní půjde samo," varuje se zdviženým prstem Vlach.

Konkrétně ve Zlíně nejsou rozhodně nadšení z nového nařízení vedení českého hokeje o povinnosti nasazování mladých hokejistů. Z dvaceti hráčů do pole na soupisce musí mít každý tým nejméně pět hráčů ročníku 1991 a mladších a z toho dva ročníky 1994 a mladších.

„Je to škoda pro hráče, kteří pravidlem možná přišli o místo hrát a budou muset o místo do první šestky obránců bojovat. Může se stát, že v průběhu sezony z juniorky vyskočí obránce, ale podle posledních referencí a zpráv moc nadějných kluků není. Je to jen známka toho, že není možné vyprodukovat každý rok dva devatenáctileté hráče, kteří by mohli hrát extraligu. Pánové, kteří si to vymysleli, by si to měli uvědomit a v příštím roce pravidlo poupravit," vzkazuje Vlach, který by měl začít hrát na tři obranné dvojice.

„Co mám zprávy, většina týmů takhle začne. Ale bude záležet i podle vývoje, jestli bude nahoře, nebo dole. Když se daří, po mladém můžete sáhnout. Nebude pod tlakem, než kdyby se hrálo o sestup," srovnává Vlach, který dnes brzy ráno absolvuje ve Zlíně rozbruslení a poté se celý tým až na zraněného brankáře Horčičku vydá na dalekou štreku do Litvínova.

Další informace, soupisku a rozhovor s kapitánem Petrem Čajánkem najdete v příloze uvnitř listu.

co říkají pravidla?

20 hráčů do pole, z toho maximálně 18 hráčů do pole může být ve věku 20 let a starší (ročník narození 1993 a starší), přičemž z těchto 18 hráčů do pole může být max. 15 hráčů do pole ve věku 23 let a starší (to je ročník narození 1990 a starší)

Změny v kádru

ODEŠLI: Jakub Sedláček (Dinamo Riga, KHL), Martin Hamrlík (ukončení kariéry), Tomáš Linhart (Třinec), Milan Kostourek (Cracovia Krakov, Polsko), Jakub Šlahař (Havířov, I. liga).

PŘIŠLI: Jiří Marušák (Pardubice), Libor Kašík, Tomáš Valenta (oba návrat z hostování Olomouc).

Statistiky přípravy

Výsledky přípravných zápasů: Zlín – Skalica 0:2, Vítkovice – Zlín 5:2 (Holík 2), Skalica – Zlín 6:6 (Balaštík, Štumpf, Holík, Kubiš, Okál, Marušák), RONA CUP Košice – Zlín 3:2 (Leška, Kubiš), Trenčín – Zlín 3:4 (Kubiš, Popelka, Štumpf, Urbanec), Třinec – Zlín 6:1 (Veselý), Zlín -Vítkovice 2:3 (Marušák, Kubiš), Piešťany – Zlín 4:6 (Okál, Čech, Popelka, Kubiš, Köhler, Melenovský), Skalica – Zlín 1:3 (Balaštík, Honejsek, Matějíček), Zlín – Piešťany 2:3 (Kubiš, Honejsek), Zlín – Trenčín 4:2 (Veselý 2, Leška, Melenovský).

Bilance: 11 zápasů, 4 výhry, 1 remízu, 6 proher, celkově skóre 32:38.

Střelci: 6 – Kubiš, 3 – Holík, Veselý, 2 – Balaštík, Štumpf, Okál, Marušák, Leška, Popelka, Melenovský, Honejsek, 1 – Urbanec, Čech, Köhler, Matějíček.

Chytat sice chceme oba, ale jsme kamarádi

V interním souboji náhradních brankářů zlínských hokejistů mezi Tomášem Štůralou a Liborem Kašíkem o post brankářské jedničky vyhrál první jmenovaný. „Budu chytat," potvrdil Deníku Tomáš Štůrala. Navzdory tomu, že předpokládanou dvojkou za v současnosti zraněným prvním gólmanem Lubošem Horčičkou byl o sedm let, tři měsíce a 26 dnů mladší Kašík.

„Cítil jsem, že bych měl začít. Ale záleží na výkonech," ví Libor Kašík. A tak se po včerejším rozbruslení vydal na zápas Šumperku v Mladé Boleslavi.

Překvapilo vás rozhodnutí trenéra Vlacha?

Libor Kašík: Určitě mě to mrzí. Měl jsem v hlavě, že bych chtěl chytat. Že bych z toho byl zklamaný, zase říct nemůžu. Musím makat a třeba se tam dostanu později. Uvidíme.

Tomáš Štůrala: Mě spíš příjemně potěšilo. Když se dostanu do brány, mám z toho radost. Budu rád za každý zápas, co budu chytat.

Všeobecně se ale předpokládalo, že Luboš Horčička bude jedničkou a vy Libore, dvojkou. Nemáte proto pocit, že jste měl jakési nepsané právo začít vy?

Kašík: Možná jsem to tak cítil. Ale ono je to vždycky podle toho, jaké podáváte výsledky. A pokud je nepodáváte, můžete si myslet, co chcete. Ale moje plány se nemění, extraligu chci chytat. Budu makat, a když dostanu šanci, musím na ni být připravený.

Libore, co podle vás rozhodlo?

Kašík: Určitě moje výkony v přípravě nebyly takové, jaké jsem si představoval, a takové, abych mohl začít.

Nenabouralo vám to sebevědomí?

Kašík: (Přemýšlí.) Možná trošku ano. Ale zase že bych byl z toho zklíčený, se říct také nedá.

Tomáši, vy jste na tom momentálně lépe, ne?

Štůrala: Myslím, že jsem na tom dobře. Věřím si. Před zápasem ale musí být zdravá nervozita. I sebevědomí musí být, ale ne zase příliš vysoké.

Dokážete si představit, že budete jedničkou?

Štůrala: Bude záležet, jak rychle se Horča uzdraví, což může být i během pár dnů. Takhle přemýšlet nemá smysl.

Ale může se i stát, že zachytáte parádně a i po uzdravení Luboše Horčičky dlouho do branky nikoho nepustíte, ne?

Štůrala: Může se stát cokoliv. Hokej je nevyzpytatelný. Budu se snažit co nejlépe ukázat. Poté se uvidí.

Jak takové oznámení probíhá? Přijde za vámi, nebo se vidíte v sestavě na tabuli?

Štůrala: Trenér většinou přijde za námi. Většinou den před zápasem. Je pro mě lepší, když to vím předem. Můžete se na to lépe připravit.

Kašík: Mně to většinou říkal trenér gólmanů. Tohle mi oznámil osobně hlavní trenér. Zavolal si mě a řekl mi to.

Je velký problém, když před sebou nemáte první obrannou dvojici Hamrlík–Linhart?

Štůrala: Zase jsem toho tolik neodchytal, takže jsem to nepoznal. Ale jsou to zkušení hráči, kteří budou určitě chybět. Máme tady však jiné posily, takže by se měly ztráty vyrovnat.

Kašík: Ani já to nemůžu moc posoudit, protože jsem za nimi skoro vůbec nechytal. Jestli je to extra rozdíl, říct nemůžu.

Jak spolu brankáři vůbec vycházejí? Jsou to kamarádi, kolegové nebo konkurenti?

Kašík: Kamarádi. Všichni se dobře známe déle. Se Šturym i s Lubou. Rozhodně si nemyslím, že by mezi námi byla nějaká velká konkurence.

Štůrala: Co jsem brankáře zažil, vždycky jsme byli kamarádi. Navzájem si musíme krýt záda. Když se nedaří jednomu, musí ho nahradit druhý a naopak. Konkurence tam vždy nějaká je. Každý chce chytat, ale každý gólman bere toho druhého jako kamaráda. Rozhodně si nezávidíme a neházíme si klacky pod nohy. Kopeme za jeden tým, byli bychom sami proti sobě.

Jak si dosud vedli

V přípravě Tomáš Štůrala odchytal z 11 zápasů 3 zápasy a inkasoval šest branek. Libor Kašík nastoupil do 5 zápasů a dostal 21 gólů.

Celkově je zkušenější Štůrala, který v dresu Zlína a Vsetína dosud nastoupil k 21 zápasům v extralize. Kašík dosud zasáhl do 1 necelého zápasu, když vloni v Karlových Varech střídal. Před třemi lety dělal dvojku Sedláčkovi. Když do Zlína přišel Tomáš Duba, Štůrala se vrátil do Šumperku.

Kašík uplynulé dvě sezony odchytal v prvoligové Olomouci, kde se probojoval na post brankářské jedničky a ovládl statistiky brankářů druhé nejvyšší soutěže.

Autor: Daniel Ostrčilík

12.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Dožínky Zlínského kraje

Na Velkém náměstí v Kroměříži v sobotu pokračoval hlavní program krajských dožínek. Přihlížející viděli krojovaný průvod, slavnostní zahájení a předání dožínkového věnce krajskému hejtmanovi. 

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení