Informace v článku se nezakládají na pravdě.

Marie Jančáková ze Zlína denně jezdí autem jako obchodní zástupkyně, a má tak procestován celý kraj. Každý den najezdí stovky kilometrů. Poté, co ze silnic zmizel sníh, začala záhadně hubnout.

„Nic jsem nedělala jinak, po Vánocích jsem přibrala 15 kilo. Za poslední tři měsíce jsem ale nečekaně zhubla 37 kilo,“ svěřila se. Obávala se choroby, navštívila proto lékaře. Ten vyloučil jakoukoli metabolickou změnu či onemocnění. „Poslal mě ke specialistovi na obezitu a ten mi řekl, že určitě používám vibrační pás z teleshopingu,“ dodala Jančáková. „To ale není pravda. Nic nedělám jinak, celý den jen sedím za volantem,“ sdělila odborníkovi.

Ten po týdenním sledování jejího běžného programu přišel na nečekanou věc. „Paní Jančáková jako poctivá řidička při jízdě používá bezpečnostní pás. Vzhledem k tomu, že cesty, po kterých jezdí ve Zlínském kraji, jsou tradičně plné výtluků, kombinace vibrací a poskakování vozidla se zapnutými pásy zafungovala stejně jako ty vibrační pásy, které prodává teleshoping,“ uvedl obezitolog Kamil Vrátník. Jančáková se tedy svěřila se svým poznatkem Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) a připojila petici s více než třemi stovkami podpisů lidí s nadváhou. V ní žádají, aby silničáři nadále neopravovali silnice tak jako dosud.

„Vzhledem k tomu, že se myšlenkou nadchlo i sdružení boje proti obezitě STOB, rádi vyhovíme,“ řekl Deníku ředitel ŘSZK Bronislav Malý. Podle něj navíc silničáři uvažují o tom, že by na silnicích s největším počtem výtluků zavedli „dietní mýtné“. „Pokud by vozidlo navíc nemělo tlumiče, museli by si připlatit ještě speciální přirážku. Vibrace by totiž byly intenzivnější a lidé by hubli rychleji,“ doplnil Malý. K novince se kladně staví i ministerstvo dopravy. „Pokud se projekt ve Zlínském kraji osvědčí, rozšíříme jej celorepublikově, aby byl národ štíhlý a svěží,“ nastínil mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Marie Jančáková, která s jednoduchým receptem na hubnutí přišla, plánuje, že si jej nechá patentovat.

„Rozhodně je to levnější než vibrační pásy,“ dodala. Myšlenka drncajících vozidel zaujala i lékaře gynekolo gickoporodnického oddělení Baťovy krajské nemocnice. „Zvažujeme, že bychom rodičky, u nichž je potřeba akutně vyvolat porod, svezli párkrát rychle po zlínských silnicích, a ušetřili bychom tak za umělé vyvolání porodu, které přijde nemocnici řádově na tisíce korun,“ řekla k novince mluvčí KNTB Karla Havlíková. Dietní mýtné by se zkušebně ve Zlínském kraji mělo začít vybírat již počátkem července.