VYBRAT REGION
Zavřít mapu

9 + 1 tip, jak si užít nadcházející víkend

Zlínský kraj - Pouť, oslava, mše, hoblovačka, dožínky a mnoho dalších. Výčet akcí, které zpestří víkendové dění ve Zlínském kraji, je skutečně velký. Na své si přijdou milovníci historie, kteří si mohou připomenout výročí obnovy hradu Lukov, či labužníci, kteří zase mohou vyrazit na jaternice do Březové.

6.9.2013
SDÍLEJ:

Jiří Holík, správce na hradě LukovFoto: DENÍK/Marek Houser

V nepřeberném množství akcí si každý najde tu svou. Deník pro vás zmapoval některé zajímavé akce, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Mši na Radhošti bude sloužit kardinál Duka

Kdy: sobota 7. září od 12 hodin

Kde: kaple sv. Cyrila a Metoděje, Radhošť

Kaple svatého Cyrila a Metoděje na Radhošti bude tuto sobotu patřit připomínce výročí 1150 let od příchodu slovanských věrozvěstů na Velkou Moravu.

Při této příležitosti připravili pracovníci radnice v Rožnově ve spolupráci se členy Matice Radhošťské program nazvaný Až na vrchol Radhoště. Jeho součástí bude slavnostní mše svatá, kterou bude sloužit kardinál Dominik Duka.

Návštěvníci cyrilometodějské kaple budou moci pořad sledovat poprvé v pravé poledne. Opakovat se bude o půl druhé. V programu se představí Zašovský chámový sbor a Cimbálová muzika Ondřejnica. „Obě tělesa nabídnou skladby zaměřené na sakrální tematiku, sbor zazpívá i několik písní ve staroslověnštině," uvedl mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross, který bude oba pořady slovem provázet. Příchozím přiblíží historii Radhoště i vazby na cyrilometodějské tradice.

Na druhý pořad naváže v 15 hodin slavnostní mše svatá, kterou bude sloužit Jeho Eminence kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský, metropolita a primas český.

Sezonu ukončí Kaprobraní a hudba

Kde: koupaliště Mikulůvka

Kdy: sobota 7. září od 14 hodin

Tradiční Kaprobraní a poslední hudební představení k ukončení sezony se uskuteční v sobotu na koupališti Mikulůvka. Na příchozí čeká kromě hudby a výlovu ryb také aquazorbing, grilované speciality a nejrůznější soutěže. „Většinou jde o soutěže týkající se nějak vody, bude ale záležet na počasí. Mimo vodní soutěže bude například oblíbený vejcohod nebo soutěž o nejlepší hrad z písku," popsal program provozovatel koupaliště Karel Mikuš.

Na Jonáškovém odpoledni podpoří onkologicky nemocné děti

Kdy: sobota 7. září od 13 hodin

Kde: zámecký park, Valašské Meziříčí

Nadační fond Jonášek zve v sobotu 7. září do zámeckého parku ve Valašském Meziříčí na třetí ročník Jonáškova zábavného odpoledne. Na akci vystoupí Pražský výběr tribute, Jiří Schilinger revival band nebo revivalová skupina The Syrup, která návštěvníkům zahraje nejznámější hity české rockové kapely Kabát. Hlavní hvězdou zábavného odpoledne pak bude vítěz druhé řady SuperStar Vlasta Horváth.

Pořadatelé benefiční akce mysleli také na děti. Připravili si pro ně kolotoče, hry, jízdu na ponících, divadelní představení i malování na obličej.

Vstupné na zábavné odpoledne činí 50 korun pro dospělé. Děti zaplatí 20 korun. Výtěžek z akce bude věnován na podporu onkologicky nemocných dětí ve fakultní nemocnici v Brně. Jonáškovo odpoledne začne ve 13 hodin.

Jaternice v sobotu provoní Březovou

Kdy: sobota 7. září od 10 hodin

Kde: Březová

Zabijačkové delikates provoní v sobotu Březovou. Právě v ten den se tam totiž ve spolupráci s hosty ze Slovenska uskuteční pátý ročník soutěže ve výrobě zabijačkových pochutin s názvem Slovácká jaternica 2013. „Hodnotit se budou nejen tyto dobroty, ale například také originalita stánku, stolování a řada dalších důležitých drobností," prozradil starosta Březové Josef Trecha.

Připraven je bohatý kulturní program v podání folklorních souborů. Zahájení soutěžního dne bude v 10 hodin, ochutnávka je pak na řadě ve 13 hodin a hodnotit ukuchtěné speciality se budou mezi 14. a 18. hodinou. „Přijďte povzbudit soutěžící a ve finále pak okoštovat, jak se jim zabijačkové pochutiny podařily," láká Trecha k účasti na akci.

Hody doprovodí laserová show

Kdy: pátek 6. až neděle 8. září od 10 hodin

Kde: Šumice

Čí sú hody? Naše! V duchu tohoto tradičního hesla se ponese víkend v Šumicích. Od pátku až do neděle se tam návštěvníci mohou těšit na módní i laser show nebo na foto-stěnu postřehů. Hodový víkend odstartuje už dnes plnobarevná laser show v tamním kulturním domě od 20 hodin. Ty nejlepší taneční hity v hlavním sále návštěvníkům namíchá DJ Morphy. V průběhu večera je pro všechny připravena soutěž o originální hodové tričko. V kavárně Peklo se pak ve stejný čas potkáte s oldies hity a rockotékou. V sobotu se hlavní večerní program uskuteční také v šumickém kulturním domě. Pořadatelé pozvali na půl desátou večer taneční skupinu Need for beat z Uherského Brodu.

O hodinu později se pak na stejném místě uskuteční malá módní přehlídka Evy Rudolfové. Celý program vyvrcholí půl hodiny před půlnocí laser show. Vystoupení doplní DJ Nash hity z 80. a 90. let. Vyznavači lidové hudby se mohou sejít v kavárně Peklo, kde od 21 hodin zahraje cimbálová muzika Kopaničár.

V Holešově budou slavit dožínky

Kdy: neděle 8. září od 9 hodin

Kde: Holešov

Neděle bude v Holešově patřit slavnostem dožínek. Program začne slavnostním průvodem v devět hodin ráno od Zámecké kovárny na náměstí E. Beneše. „Průvodu se zástupci naší obce zúčastní v krojích, moc se na to těšíme," poznamenal starosta obce Ludslavice Miroslav Konečný.

O půl desáté bude navazovat dožínková mše svatá sloužená v hlavním kostele Nanebevzetí Panny Marie. Od rána se bude na náměstí konat řemeslný jarmark, ve Smetanových sadech od půl dvanácté zase vystoupí folklorní soubory.

Od poledne do čtyř hodin bude také připravený zábavný program pro rodiče a děti v Zámecké kovárně.

V Březůvkách představí řemesla

Kdy: sobota 7. září od 10 hodin

Kde: Obecní stodola, Březůvky

Den řemesel představí tradiční lidová řemesla a potěší i milovníky kulinářských specialit. Ochutnat budou moci pečeného berana a další lahůdky. Akce se uskuteční v sobotu 7. září od 10 hodin v prostorách a okolí Obecní stodoly v Březůvkách.

Na návštěvníky čeká závan tradice, zábava i dobré občerstvení. Během Dne řemesel zájemci uvidí, jak se dříve zpracovávaly vlna a med. Nahlédnou do tajů uměleckého kovářství i výroby škorní. Prohlédnou si výtvory z vizovického pečiva, rytecké práce, keramiku i ukázku práce tradičního řezbářství.

Zájemci také spatří, jak se razí mince, drátují nádoby, vyrábí valašské kroje a pečou trdelníky. Nebude chybět ani ukázka tradiční lidové ruční práce v podobě výroby slaměných ozdob a pletení košíků. K vidění bude i výroba dřevěných dekorativních předmětů.

Kromě tradičních řemesel představí organizátor Jaroslav Holík svou minimotorku, se kterou před několika týdny dojel až na střechu světa Pamír v Asii a zpět.

Ve Štípě pořádají tradiční pouť

Kdy: celý víkend

Kde: Zlín-Štípa

Poutní kostel ve Štípě u Zlína je zasvěcený svátku Narození Panny Marie. Proto se o víkendu koná ve Štípě tradiční hlavní pouť. Na své si tak přijdou nejen věřící z okolí mariánského poutního místa, ale i milovníci kolotočů a různých atrakcí.

S sobotu se v kostele odehraje od 13.30 mše svatá pro děti a mládež, po ní bude následovat program pro děti, poutní mše svatá a v osm hodin se bude konat koncert ARS Laetificans Zlín. V neděli proběhne několik mší svatých. Ve 12.15 zahraje dechová hudba Kněžpolanka, která doprovodí mažoretky. Od 15.30 hodin zahraje hudebník na varhany. Okolo poutního kostela bude po celý víkend obklopeno pouťovými stánkaři, nebudou chybět ani kolotoče a různé atrakce. V okolí se nachází i cyklostezka a další turistické trasy sloužící k příjemnému výletu do okolí.

Na hradě Lukov oslaví výročí

Kdy: sobota 7. září od 10 do 17 hodin

Kde: hrad Lukov

Hradní zřícenina Lukov nedaleko Zlína oslaví o víkendu 30 let od zahájení památkové obnovy. Den hradu Lukova se uskuteční v sobotu 7. září od 10 do 17 hodin. Součástí akce bude i vyhodnocení výtvarné soutěže Tajemný hrad Lukov.

Program zahrnuje prezentaci archeologického výzkumu a stavebně záchranných prací provedených v roce 2013, slavnostní otevření Hradní galerie, výstava „Hrad Lukov 19832013" a také film „Střípky z historie záchrany hradu". Chybět nebudou ani poznávací a vzdělávací aktivity pro malé i velké návštěvníky. Své představení chystají i partneři akce chráněné dílny, DDM Astra a Centrum Štastné dítě. Vstupné na Den hradu Lukova je dobrovolné. Program se v plném rozsahu uskuteční pouze za příznivého počasí. Občerstvení zajišťují organizátoři.

Autor: Redakce

6.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté Aukro Berani Zlín (v modrém) v nedělním 13. kole doma vyzvali plzeňské indiány.

V neděli na hokejové Berany v 15 hodin, pak na Fastav. A za polovinu!

Divoké prase - ilustrační foto.

Policejní odstřelovači v akci

Kdo bude stotisícím divákem Městského divadla ve Zlíně?

Stotisícího diváka 72. sezony očekává v pátek Městské divadlo Zlín.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Hubertova jízda

Svátek svatého Huberta připadá na 3. listopadu, v různých jezdeckých stájích se ale konají Hubertovy jízdy jako připomínka parforsních honů často již od konce září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení