VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čechovův Strýček Váňa je zpátky

Zlín /RECENZE/ – Po osmi letech na zlínskou scénu vrátil ruský klasik Anton Pavlovič Čechov. Režisér Thálií oceněné Maryši, Martin Františák, tentokrát připravil inscenaci Strýčka Váni. Premiéra proběhla v sobotu 6. února ve Velkém sále.

13.2.2010
SDÍLEJ:

Hra Strýček Váňa v Městském divadle ZlínFoto: Radek Valerián

Jemné nuance „čechovovského“ utápění se v rozlehlosti života dotváří autor výpravy Marek Cpin proměnami atmosféry. Zadní bílý prospekt totiž prosvěcuje různobarevnými filtry, které udávají barevný tón celé scéně. Od chladné a odtažité modré, přes jásavě žlutou, oranžovou až k růžové.

Před tento jednobarevný horizont pak předsouvá prospekty další, které konkretizují prostředí. Zahrada, interiér domu Serebrjakových i sad působí velkolepě, lidské postavy se v prostoru ztrácejí a tápou. Monumentalita prostoru ostře kontrastuje s obyčejností a bezvýznamností lidiček.

Ačkoli jsou zdůrazňovány existenciální motivy, Františákova režie tenduje spíš ke komedii. Zůstáváme v intencích ryzího čechovovského hořko-směšna, tak jak ho autor zamýšlel. Můžeme postavy trochu litovat a trochu se jim smát, jak bloudí v mraveništi svého života, k němuž ztrácejí vůli a navzájem se utvrzují slovy: „Musí se žít.“

Komediálnosti napomáhá především přesný výklad postav, který zdánlivě jakoby klouzal po povrchu. Profesor Serebrjakov Dušana Sitka je starý hypochondrický mrzout, který neustále nečinně sedí a uboze se tváří, že se nemůže už ani hnout. Očekává, že jej všichni bez vyzvání budou opečovávat a terorizuje své okolí rozkazy, které vyštěkává jako vzteklý pes.

Jeho dcera Soňa (Michaela Doleželová) v blonďaté paruce je za tu šeredu, s trochu chlapským krokem i chováním. Každý kostým, který na sebe v inscenaci vezme, svědčí o upjatosti a neschopnosti alespoň drobného projevu elegance. Její lásku k doktoru Astrovovi nemusíme dlouze odhalovat. První její zbožný pohled hned v počátku všechno prozradí. Zapíchne se očima a visí na něm.

Astrov Luďka Randára už svým zjevem dává najevo, že je od jinud. Pěšinku ve vlasech má na stranu a o jeho vzdělání má svědčit intelektuálské klišé: brýle s hranatými tlustými černými obroučkami. Je to ožrala, který utápí své případné nadání na téhle vesnici, a proto bere všechno na lehkou váhu. Slovům ani skutkům už dávno nepřikládá význam. Sám plácá, co mu slina přinese na jazyk, a řeči ostatních ho nezajímají. Dokáže stavět už jen na drobných a především pak přízemních požitcích.

Titulní roli si zahrál Radoslav Šopík. Jeho strýček Váňa je vesnickým bonvivánem, jenž si po ránu rozmarně protáhne ruce a pak se oddá svému slastnému nicnedělání. Posadí se do křesla, provokuje krátkými poznámkami svou matku a především protivného švagra a baví se jejich vzrůstající nerudností. Poočku však sleduje mladičkou profesorovu ženu Jelenu a v duchu o ní sní. Rozšafná gesta jakoby chtěla zakrýt vnitřní prázdnotu. Šopík se z počáteční uvolněnosti v závěru dostává k neurotizující bláznivosti a následně k absolutnímu odevzdání.

V roli krásné Jeleny, která poblázní na úkor Soni hlavu všem mužům, se představí Kateřina Králová. Její výkon patří k tomu nejlepšímu. V každém gestu i pohledu je zřejmá elegantní koketérie a vědomí vlastní krásy. S vědomím krásy je pak těsně spjato i vědomí moci prostřednictvím krásy ostatními manipulovat. Jelena si pohrává s muži, svádí je a plete jim hlavy. Ani s ubohou Soňou nemá soucit, když říká jedno a dělá druhé.

Všechny vzpruhy v nudném lidském životě postupně mizí a člověk v té své nudě zarůstá, až se jeho osud ztratí pod vysokými korunami stromů…

ZUZANA PERŮTKOVÁ

13.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.

Na Barum Rally dorazilo 135 posádek, 16 se omluvilo

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení