VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prioritou jsou dobré vztahy mezi Čechy a Slováky

Luhačovice - Od Nového roku existuje nová organizace s názvem Československá kulturní společnost, která má za cíl rozšířit spolupráci mezi Čechy a Slováky. Její založení inicioval luhačovický spisovatel Radomil Kopp.

7.1.2008
SDÍLEJ:

Jedenapadesátiletý spisovatel se narodil v Odrách. Od roku 1980 žil ve Zlíně a Slušovicích, dnes setrvává v Luhačovicích. Je autorem knih Sametové ovečky (2005), Hostinští z Baťova (2006).Foto: DENÍK

Jak vznikla myšlenka založit Československou kulturní společnost?

Motivoval mě k tomu román, na kterém v současné době pracuji. Vypráví o lidech, kteří stáli u zrodu bigbítu v Československu. V jeho pozadí jsou pak popsány česko-slovenské vztahy v době socialismu a to, jak se změnily po rozdělení státu.

Dříve tyto vztahy nebyly nejlepší, dnes se však už utužily. Můžete to vidět i na tom, že se vracejí československé pořady do televize, hodně Slováků u nás také pracuje. Proto mě napadlo, že bych založil tuto společnost, jejímž cílem by bylo rozšíření spolupráce mezi Českou a Slovenskou republikou. Nejenom v té kulturní oblasti, ale také oblasti obchodu. Prioritou jsou však především přátelské vztahy mezi oběma národy.

Kdo všechno by se na tomto projektu mohl podílet?

Při společenských akcích na území obou států vytvoříme členskou základnu přátel a partnerů společnosti. Na projektu by se mohli podílet především zástupci měst i Zlínského kraje. Dále se zapojí umělci z Čech a Slovenska. Rád bych, aby se partnery staly i firmy a obchodníci, kteří mají na Slovensku své pobočky. Členy by se mohly stát také smíšené národnostní páry nebo například Slováci, kteří u nás pracují. Předpokládám, že jednou by mohla mít společnost i deset tisíc členů.

Kdo všechno je už dnes do projektu zapojen?

Například město Luhačovice, Piešťany, Topoľčany, ze známých osobností například Milan Lasica a Emília Vášáryová. Z firem partnerství přislíbil Synot z Uherského Hradiště a vizovický Rudolf Jelínek.

Už máte nějaké konkrétní plány?

První akce se uskuteční už na konci května. Bude se jednat o První československý večer. Na tuto akci budou pozvaní zástupci zmiňovaných měst. Předpokládám, že tam budou velvyslanci obou republik, a samozřejmě umělci z České a Slovenské republiky. Celkem to bude asi tři sta lidí.
Akcí však bude příští rok několik.

Přemýšlím, že bych uspořádal také soutěž zpěváků z obou států. V budoucnu předpokládám, že by se otevřelo i československé kulturní a informační centrum v Luhačovicích. Tam by byla prezentována Slovenská republika, centrum by poskytovalo i poradenské služby pro hosty i turisty Luhačovic. Mohly by se organizovat i několikadenní výlety po Moravě a Slovensku pro Čechy a Slováky žijící v zahraničí.

Jak bude společnost financována?

Financování těchto akcí bude náročné, proto bude potřeba získat dotaci a podporu ministerstev kultury obou států, se kterými budu jednat po první společenské akci. Tu zatím hradím ze sponzorských darů a dotací zúčastněných měst.

Kde vlastně mohou lidé získat informace o nově vznikající společnosti?

Protože ještě nemá žádné sídlo, stačí, když své dotazy napíšou na e­mail radomilkopp@centrum.cz. Stejně tak se na této elektronické adrese mohou přihlašovat zájemci o členství nebo partnerství.

7.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Dožínky Zlínského kraje

Na Velkém náměstí v Kroměříži v sobotu pokračoval hlavní program krajských dožínek. Přihlížející viděli krojovaný průvod, slavnostní zahájení a předání dožínkového věnce krajskému hejtmanovi. 

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení