VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chci, aby se z akce stala tradice

Zlín /ROZHOVOR/ - Šest začínajících mladých umělců sochá již jedenáct dnů vmalenovickém podhradí. Studenti jsou účastníky prvního ročníku sochařského sympozia. Myšlenka na akci se zrodila vhlavě Radima Hrubého.

25.6.2009
SDÍLEJ:

Hlavní organizátor prvního ročníku sochařského sympozia Radim Hrubý.Foto: DENÍK/Matej Slávik

Co vás přimělo k tomu uspořádat sochařské sympozium?

Já to vezmu trochu zeširoka. Původně jsem chtěl nechat udělat velkou sochu poslednímu hradnímu pánovi malenovického hradu, Jaroslavu Šternberkovi. Zemřel za druhé světové války. Myslím si, že jako poslední aristokrat by si památník zasloužil. Těch argumentů by šlo říct daleko víc, ale bylo by to na dlouhé povídání.

Když se ale podívám na práce studentů, žádný z nich netvoří hradního pána…

Ono je to trošku složitější. Přeci jenom vytvořit takové dílo je věc nesmírně technicky a také finančně náročná. Takže pořád jsme přemýšleli, optimalizovali, počítali, až se to nestihlo. Původně mělo být sochání studentů doprovodným programem ke slavnostnímu odhalení Šternberka a nakonec se stalo programem hlavním. (Úsměv.)

Zorganizovat takový podnik je určitě nejenom hodně náročné na finance i na čas, ale také musí mít člověk v kulturním světě kontakty, aby věděl, koho oslovit. Jakým způsobem jste vybíral studenty?

Podmínkou bylo, aby účastníci nebyli hotoví sochaři, ale studenti. Porotu, která bude díla hodnotit, tvoří samí věhlasní akademici s dlouhými bílými vousy, takže dojde i k jakémusi generačnímu setkání.

Podle jakého klíče jste tedy tvůrce vybírali?

Já jsem brutální průmyslník, který s kulturou, kromě mecenášství, nemá pranic společného. Takže práci máme rozdělenou tak, že já zajišťuji technické zázemí a spolupracuji s místním umělcem panem Milanem Handlem. Právě on vytipoval účastníky a zajistil porotu.

Máte tady mladé lidi z Česka, ze Slovenska, z Lotyšska a dokonce i z Japonska. Jakým způsobem se umělkyně ze Země vycházejícího slunce dozvěděla o sympoziu ve Zlíně?

(Úsměv.) Studuje na pražské Akademii výtvarných umění. Ale už v pátek odlétá na tři týdny do Japonska.

Pokud se nepletu, výtvarníci měli zadané téma, a tím je Klaun. Proč zrovna on?

Zase bych to vzal opět trošku zeširoka. Tady v podhradí jsem už nechal vyrobit poměrně dost silně ironických soch, které jsem z drtivé většiny směřoval a věnoval úřednickému a byrokratickému stavu. Řekl jsem si, že opakovaný vtip není vtipem a vybral jsem zcela neutrální téma Klaun. Nikoho tím neurazíme, nezesměšníme a nikomu by neměl vadit.

Před zahájením jste veřejnost zval, aby se chodila na umělce dívat. Lidé mají možnost s nimi hovořit, ptát se na věci, které je zajímají. Využívají vaší nabídky?

Lidi chodí. Nejsou jich davy, ale někteří se dokonce vracejí. Jelikož se díla vyvíjejí, sledují postup jejich tvůrců.

V pátek se sejde porota a bude hodnotit jednotlivé práce.

Ano. Ale jsme domluvení, že slovutní akademici budou mít možnost mladým poradit, řeknou jim své připomínky a ti budou mít čas ještě drobnosti dopilovat. Oficiální vernisáž bude tuto sobotu v 10 hodin. Sice bych si všechny práce hrozně rád nechal tady v Malenovicích, ale doba je zlá a krizové příznaky už dopadly i k nám. Pokud se tedy najdou zájemci, kterým se sochy zalíbí, jsou určeny k prodeji.

Zajímá mne jedna věc. Co vás vede k tomu být mecenášem kultury? Sympozium není první akcí, kterou pořádáte. Jsou to i koncerty, letní festivaly…

To je jednoduché. Je mi špatně z dnešní doby, která se zredukovala jedině na mamon. My neslyšíme myšlenku. Vůbec neslyšíme nějakou ideologii. Chceme jen sbírat peníze jakýmkoliv způsobem. Takže já, když vydělám peníze, tak je vyhodím. (Úsměv.) S velikou radostí je všechny rozhážu. No a kultura je pro takový účel jako stvořená.

Stane se ze sympozia tradice?

Byl bych hrozně rád. Snad se to podaří.

Autor: Silvie Pospíšilová

25.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Nebe nad krajským městem v pátek podvečer ožilo pestrobarevnými balony. Hromadný start z Olomouce se už podruhé stal součástí balonové fiesty, která se o tomto víkendu koná na Bouzově na Olomoucku.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení