VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dirigování není jen o mávání rukama

Zlín - Eduard Tomaštík patří k mladé generaci dirigentů, zpěváků a instrumentalistů. Od roku 2006 spolupracuje jako sbormistr se zlínským komorním sborem Canticum Camerale, který se zaměřuje na hudbu z období renesance a baroka.

5.4.2008
SDÍLEJ:

Eduard TomaštíkFoto: DENÍK

Můžete nastínit svoji profesní dráhu?

Původně jsem na konzervatoři vystudoval cimbál, ale na vysoké škole jsem dělal dirigování, a to jak orchestrální tak i sborové. Už na konci studia na střední škole jsem se začal zajímat o starou hudbu, o skladby, které jsem začal objevovat v archivech a v podstatě se dá říct, že tady tímto studiem se zaobírám dodnes.

Co vám hudba přináší?

Kromě těch praktických věcí jako je obživa tak mi přináší i takové to duchovní uspokojení. Většina repertoáru, který provozuji, je totiž z oblasti duchovní.

Je v dnešní době možné živit se výhradně dirigentstvím?

To je trošku složitější otázka, nicméně za jistých okolností ano. Spousta umělců to v rámci hudby jako takové většinou kombinuje i s jinými hudebními profesemi. V mém případě je to vyučování staré hudby na středních i vysokých školách.

Zažil jste během vystoupení pernou chvilku?

Myslím, že neexistuje dirigent, který by na koncertě nezažil pernou chvilku. Spíše jde o to, zda ta perná chvilka je výjimkou nebo pravidlem. Ale v podstatě si myslím, že pokud se člověk snaží připravovat projekty zodpovědně, tak se jedná většinou o výjimky.

Můžete trochu přiblížit práci dirigenta?

Problém je v tom, že taková ta vizuální činnost dirigenta, když už stojí na podiu a takzvaně mává, to je asi osmina toho celého procesu. Všemu předchází dlouhá cesta studování. V mém případě je to ještě tak, že dílo objevíte někde v archivu, pak ho musíte kompletně zpracovat, přepsat do dnešního zápisu, tak aby lidé z toho zápisu mohli hrát a zpívat. A stejně dlouhá cesta je ta doba samotná, kdy dílo studujete s lidmi, ať už jsou to instrumentalisté či zpěváci. A to už vyžaduje jakousi osobní psychologii na zkouškách samotných. Takže v podstatě to, co vidí pak diváci na koncertě, je opravdu jen zlomek práce dirigenta.

Na co se těšíte v blízké budoucnosti?

Těším se na spoustu projektů, které mne čekají. Speciálně se zlínským sborem Canticum Camerale připravujeme dílo skladatele Albergatiho, který žil a působil v Itálii v sedmnáctém století. Na podzim letošního roku bychom měli mít připravenou novodobou světovou premiéru Nešpor pro Marii. Nyní je to ve stavu vyzdvihnutí not z původního zápisu a jejich zpracování, aby tato muzika šla vůbec provozovat. Takže v procesu jsme úplně na začátku.

Autor: Silvie Pospíšilová

5.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sraz trucků ve Zlíně,  Výstava v Hradské ulici ve Zlíně.
19

Na Truck srazu se bude i grilovat

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení