VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drama je o strachu z lásky, o strachu z citu...

Zlín - Ansámbl zlínské Malé scény nabídne ve středu 17. června večer poslední premiéru sezony. Pod režijním vedením Anny Petrželkové herci nastudovali inscenaci Nebezpečné vztahy.

17.6.2009
SDÍLEJ:

Herec Dalibor Dufek v inscenaci Nebezpečné vztahy. Foto: Radek Jahůdka

„Je to dramatizace slavného románu Choderlose de Laclos Nebezpečné známosti. Dílo nám poskytlo dostatek příležitostí na to zabývat se archetypálními situacemi, hlavně co se vztahů týče. To nás samozřejmě bavilo hlavně proto, že jsme mladí lidé a vztahy často řešíme,“ vysvětlila mladá režisérka.

Na motivy úspěšného románu vzniklo již několik snímků. Stejnojmenná zpracování Rogera Vadima s Gérardem Philipem a Jeanne Moreauovou, britský film, který získal tři Oscary v režii Stephena Frearse s Johnem Malkovichem, Glenn Closeovou, Michelle Pfeifferovou a Umou Thurmanovou, a do třetice pak Valmont v režii Miloše Formana. Poslední filmovou adaptací je dílo Rogera Kumblera Velmi nebezpečné známosti.

Zlínští divadelníci se inspirovali rokokem a osvícenstvím. „Ale jen v atmosférách a ve formálních prostředcích. Snažili jsme se vytvořit nějaké univerzum, ve kterém se příběh odehrává. Jsme totiž přesvědčení, že to spalující, co se mezi lidmi děje, je absolutně nezávislé na době,“ prozradila Petrželková.

Diváci a herci si vymění pozice

V jedné z hlavních rolí Vikomta de Valmont se dnes večer představí Dalibor Dufek. Ten si spolupráci s režisérkou velmi pochvaluje. „Je skvělé, když režisér umí ostatním naslouchat, a to Anna Petrželková ovládá skvěle. Dokáže rozkrýt osobnosti herců. Byla to příjemná práce,“ zavzpomínal na zkouškové období.

Hra je netradiční hlavně v tom, že pozice diváků a účinkujících se vymění. Publikum se na inscenaci bude dívat z jeviště a herci se budou pohybovat v hledišti. „Bylo docela složité se srovnat s faktem, že nehrajeme na normálních prknech. Je to úplně jiné, než přijít na pódium. Museli jsme se všichni vypořádat s tím, jak zvládat daný prostor. I tady nám hodně pomohla režisérka,“ je přesvědčený herec. „Myslím, že příběh se bude krásně vyjímat v rudém, sametovém hledišti. Podpoří to celkovou atmosféru díla,“ doplnila Petrželková.

A na co se mohou diváci těšit? „Drama je o strachu z lásky, o strachu z citu, o strachu z toho přijmout sebe i partnera beze zbytku. Hra je o egocentrizmu, o ješitnosti, která nám brání čistě vstupovat do vztahů,“ nastínila režisérka.

Herci poodhalí příběh milostného pětiúhelníku, jenž ovládá frustrovaná Markýza de Merteuil. Mladá žena si není schopná připustit vlastní city k Valmontovi a postupně ničí jeho i všechny vztahy, které se rodí v její blízkosti.

Petrželková ke scénáři použila dramatizaci Christophera Hamptona. „Poměrně razantně je to zkráceno. Ale samozřejmě jsme brali v potaz všechny filmové podoby, které na toto téma vznikly,“ uvedla.

Středeční premiéra začne v 19.30 hodin a o den později ve stejném čase budou moci diváci inscenaci zhlédnout v repríze. „Představení má svoji poetiku a myslím, že publiku dá určitou katarzi. Můžou v postavách najít sami sebe a ztotožnit se s nimi. Určitě má cenu ho vidět a doufám, že se lidi budou bavit,“ dodal Dufek.

Autor: Silvie Pospíšilová

17.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Nový vzdělávací komplex podle návrhu architektky Jiřičné bude hotov v říjnu

Stavba nového Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati na Štefánikově ulici ve Zlíně se chýlí ke konci. Již za dva měsíce, v říjnu letošního roku, má být dokončena a zkolaudována.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení