VYBRAT REGION
Zavřít mapu

František Ringo Čech? Jeho slabostí jsou krásné ženy a vřelý vztah k umění

Zlín - Politika? Tak na to se Františka Ringo Čecha raději neptejte. „Doba je v pr…!“

21.3.2012 1
SDÍLEJ:

Už od začátku 90. let kočují herci s nastudovanou hrou a přivážejí tak městům i venkovu osobitý Čechův pohled na lásku i politiku za časů prvního Přemyslovce – inscenaci Dívčí válka. Na snímku František Ringo Čech (vpravo).Foto: Pragokoncert

Vzpružit ho dokážou krásné ženy, ale i malování obrazů. S nikým a ničím se nepáře a pro vulgární slovo nejde daleko. Tak nějak by se dala stručně popsat charakteristika svérázného českého umělce. Ten přijede do Zlína 28. března s jednou z nejslavnějších českých divadelních komedií, Dívčí válkou.

V sále Masters of Rock Café se Zlíňanům předvede od 19 hodin nejen sám herec, ale spousta známých divadelních osobností jako například herci Uršula Kluková či Jaroslav Sypal. S legendární hrou, které je F. R. Čech autorem, vyprodává sály už řadu let. „Za ty roky, co stojím na jevišti, mě to nepřestalo těšit,“ říká umělec.

Dívčí válka: to je věčný boj mezi muži a ženami. Pane Čechu, jak tomu je u vás? Bojujete ještě s ženami, nebo jste to už vzdal?

Všichni s nimi bojujeme, ne jenom já. Všichni, dokonce i vy ve vaší redakci.

Hru jste napsal v roce 1986 a od té doby se v ní vystřídalo kolem tří stovek herců. Kteří z nich utkvěli ve vaší paměti nejvíce?

Jednoznačně impozantní Helena Růžičková, geniální Uršula Kluková a z mužů Oldřich Navrátil, Ota Jirák a Mojmír Maděrič. Všechny herce, kteří prošli Dívčí válkou, mám uvedeny na svých internetových stránkách.

Na stránkách, které zmiňujete, píšete takzvaný bulvární deníček. Jak je to s vaším vztahem k bulváru v běžném životě?

V bulváru jsou všechny nepodstatné zprávy, které lidstvo nikam neposouvají, pouze informují o dění. Bulvár všechno překroutí, lépe řečeno zku…. Já to považuji za zlotřilost.

Vraťme se k Dívčí válce. Dáváte hercům možnost na pódiu improvizovat?

Improvizace je součástí mé práce. Většina mých představení je improvizovaná, jelikož já nemám nic připravené. V Dívčí válce si to může dovolit už jen Uršula. Jedinou změnou je, že jsou tam aktuální fóry. Herci mají dovoleno používat současné fóry, většinou politické. Na improvizaci ale každý nemá.

Jak to vypadá s druhým dílem Dívčí války?

Není měsíce, aby mě k tomu ostatní nenutili a nepřemlouvali. Přiznám se, že jsem v pokušení, ale vím, jak končí druhé díly na celém světě. Druhý díl je horší, třetí ještě horší a další jsou k ničemu.

Takže?

Ale jo, určitě to zkusím.

S divadlem cestujete už několik desítek let. Nezmáhá vás ještě cestování?

Je to šílené a náročné, ale je to má práce. Všude jsem byl a všude i několikrát. Když jsem doma, je to pro mě svátek.

Jak se těšíte do Zlína, kde vystoupíte příští týden?

Já mám Zlín rád. Bydlel jsem v hotelu Moskva.

Navštívil jste někdy třeba zlínský Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež?

Zvou mě každý rok, ale… Oni mi zkrátka nemohou dát záruku, že přijde nějaká pěkná ženská, aby mne potěšila. Proč mi to neporučí? Když mi to neporučí, tak já tam prostě nepojedu! Já bych tam jel jen kvůli tomu.

Takže kdyby vám slíbili nějakou pěknou slečnu, která by vás provedla Zlínem, tak byste přijel?

Ne ne ne, na procházky já jí se..

Pane Čechu, chodíte ještě do společnosti na večírky a nejrůznější vernisáže, nebo už vás to nebaví?

Nechodím vůbec nikam. S nikým se nestýkám a s nikým se nebavím. Dělám si jen svou práci. Celý život jsem prožil ve společnosti a mám toho všeho nějak dost.

I přesto, ve Zlíně vás čeká i vernisáž vlastních obrazů…

Je to pravda, vernisáž bude na konci května. Přivezu všechny slavné obrazy. Vernisáž bude prodejní, takže když se někomu bude obrázek líbit, tak si ho bude moci odnést.

Minulý rok jste prohlásil, že doba je v pr… Myslíte si to pořád?

Ano, dokonce si myslím, že každým rokem je doba ve větší a větší pr… To tam napište.

Co na tom má podle vás největší podíl?

Největší podíl na tom má fakt, že Klaus s ODS (to bylo osm let po revoluci) nezastavili korupci, nepozavírali lidi, nezprivatizovali banky. Dovolili, aby se vše rozrostlo do takových rozměrů, že už se to nedá zákonnou cestou zvládnout.

Myslíte si, že se s tím ještě něco dá dělat?

Člověk sám s tím dělat nic nemůže a nejhorší je ta bezmoc a vědomí, že moje děti v tom budou žít! (zuz)

Autor: Zuzana Molková

21.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filip Chytil se stal členem organizace New York Rangers

Když Chytil inspiruje. Dluhoš se Sedlákem skončili pod vrcholem

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

O úvodní dojmy z kritizované Juniorské ligy se mohou podělit zástupci fotbalového Zlína a Slovácka. Soutěž, do které se v létě podle nařízení Ligové asociace musely oba kluby začlenit, má za sebou tři kola.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení