VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Harmonia Moraviae přivítá umělce z celého světa

Zlínský kraj - Novou sezonu zahájí zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů (FBM) už sedmým ročníkem mezinárodního hudebního festivalu Harmonia Moraviae.

21.8.2009
SDÍLEJ:

Hudební projekt Orbis pictus v čele s cimbalistkou a zpěvačkou Zuzanou Lapčíkovou.Foto: DENÍK/Matej Slávik

„Chceme pokračovat v této hezké tradici. Podařilo se nám přenést přehlídku i do jiných měst kraje, za což jsme nesmírně rádi. Kromě zlínského Domu umění, kostelů, uherskohradišťské Reduty a Sněmovního sálu v Kroměříži se letos vůbec poprvé představíme také v bazilice na Svatém Hostýně,“ prozradil ředitel FBM Josef Němý.

Původně se tato akce se týkala především duchovní hudby a festival se konal vždy jednou za dva roky. „Od roku 2007 jsme se rozhodli koncerty pořádat každoročně. Zároveň se obracíme k většímu počtu posluchačů, protože i hudební nabídka se již netýká jen té duchovní,“ vysvětlila dramaturgyně Jindřiška Keferová.

Přehlídku zahájí 17. září koncert ve zlínském Domě umění. „Zvolili jsme dvě snad nejznámější a nejpopulárnější díla vážné hudby. Čajkovského klavírní koncert b moll a Novosvětskou symfonii Antonína Dvořáka. Koncert zahraje jeden z nejlepších českých klavíristů Jan Simon,“ přiblížil šéfdirigent FBM Stanislav Vavřínek, který bude stát při zahajovacím koncertu na dirigentském stupínku.

O tři dny později se představí zlínští filharmonici společně s The Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir v bazilice na Svatém Hostýně. „Sbor je novým typem tělesa, jehož členové jsou pěveckými profesionály, ale navíc absolventy kurzů autentické interpretace staré hudby u nás i v zahraničí. Dirigent Roman Válek si ke spolupráci na skladbách barokních a klasicistních přizval dvě vynikající pěvkyně Kamilu Zbořilovou a Kamilu Ševčíkovou,“ uvedla Keferová.

Triu Internationale Donauphilharmonie Wien bude patřit 22. září Reduta v Uherském Hradišti. Tři významné rakouské sólistky nabídnou skladby pro zpěv s doprovodem nástrojů, ale i čistě instrumentální kompozice z období baroka až po 20. století.

Hvězdy české muzikálové a popové scény, Bára Basiková, Kamil Střihavka a Ondřej Ruml zavítají do Domu umění 23. září s Johankou z Arku. „Muzikál o francouzské světici z dílny Ondřeje Soukupa, Gabriely Osvaldové a Jiřího Hubače je odbornou i laickou veřejností hodnocen jako jedno z nejlepších původních českých děl tohoto žánru. A nyní si jeho koncertní verzi bude moct vychutnat i zlínský posluchač,“ řekl Vavřínek.

Také další z představení se odehraje v Domě umění. První říjnový den zazní tři krátké klavírní koncerty v podání slovenské pianistky Eleny Letňanové.

Kroměřížský Sněmovní sál přivítá 4. října hned tři hudební tělesa najednou. V jeho prostorách se představí zlínští filharmonici, Český filharmonický sbor a Jazzový kvintet v čele s cimbalistkou a zpěvačkou Zuzanou Lapčíkovou s projektem Orbis pictus. Lapčíková, která je autorkou díla, vycházela z textů Jana Amose Komenského. „Jsou ze sice sedmnáctého století, ale myslím si, že platí pro každou dobu,“ vysvětlila svoji volbu.

Komorní filharmonie Pardubice si zabere jeviště Domu umění 8. října. „Stalo se tradicí, že zveme do programu hostující těleso. Tentokrát budeme mít možnost vyslechnout si špičkový český orchestr, který má své příznivce v Česku, v celé Evropě, v Japonsku i v USA. Mozartův klarinetový koncert je skvostem literatury pro tento nástroj a my budeme mít možnost jej slyšet v podání Jiřího Kotala, prvního klarinetisty tohoto orchestru,“ řekl šéfdirigent Vavřínek, který hudebníky povede svojí dirigentskou taktovkou.

Náměty z dávných časů. Tak se jmenuje koncert, na který se mohou těšit posluchači 15. října opět v Domě umění. „Sólistka Kateřina Chroboková, se kterou se ve Zlíně setkáme poprvé, patří k mladé nadějné umělecké generaci. Koncert bude řídit Jakub Hrůša, šéfdirigent Pražské komorní filharmonie,“ přiblížila dramaturgyně Keferová.

Závěr festivalu bude patřit dvěma koncertům duchovní hudby. První se odehraje v kroměřížském kostele sv. Mořice 17. října a hned den poté v kostele sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně. Publiku se představí sopranistka Markéta Halířová Bechyňová, jež pravidelně spolupracuje s předními českými orchestry. Nebude chybět japonská pěvkyně Nao Higano, která propaguje zvláště slovanskou hudbu v Japonsku i ve světě. Obecenstvo se seznámí také s mezzosopranistkou Lucií Ceralovou, která je v současnosti sólistkou Rostocké opery.

Slavnostní závěrečný koncert mezinárodního festivalu Harmonia Moraviae se uskuteční opět v Domě kultury a to 22. října. „Nese název Příběhy lásky a posluchači se mohou těšit na skladby Wagnera, Čajkovského a Prokofjeva v podání jedné z nejlepších současných houslistek mezinárodního významu Sophie Jaffé z Německa a dirigenta Waltera Attanasiho z Itálie,“ doplnila Keferová.

Autor: Silvie Pospíšilová

21.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Dožínky Zlínského kraje

Na Velkém náměstí v Kroměříži v sobotu pokračoval hlavní program krajských dožínek. Přihlížející viděli krojovaný průvod, slavnostní zahájení a předání dožínkového věnce krajskému hejtmanovi. 

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení