VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Herectví je můj osud, říká Radovan Král

Zlín – Radovan Král, jeden z hereckých pilířů ansámblu Městského divadla Zlín, se publiku aktuálně představuje v nové roli. Pod režisérským vedením Pavla Kheka ztvárňuje ve hře Krása na scéně, která měla premiéru v sobotu 11. prosince, herce Shakespearovského divadla Edwarda Kynastona. Děj divadla na divadle je zasazen do Anglie 17. století.

14.12.2010
SDÍLEJ:

Herec Radovan KrálFoto: DENÍK

Herec zlínského divadla exceluje v hlavní roli nejnovější hry Krása na scéně

„Protože tehdejší doba byla plná intrik a různých mecenášských klamů, dochází k tomu, že postava kterou hraji, a jež byla donedávna ještě velkou hvězdou, je ze svého pomyslného trůnu sesazena a padá lidsky i umělecky na samotné dno. Stává se každému nepříjemnou, je dokonce zbita. Celá hra pak představuje Kynastonovo opětovné nabývání důstojnosti. Jedná se tak o velmi dramatický příběh,“ přibližuje herec.

Nebyl jste trošku překvapený, když vás režisér obsadil do hlavní role v nejnovější inscenaci zlínského divadla, která je přece jen lehce specifická?

Překvapený jsem určitě byl, vůbec jsem to nečekal. Původně jsem si myslel, že roli dostane někdo z mladších kolegů. Už jen proto, že postava představuje herce ženských rolí a v Shakespearovském divadle se v rolích dívek v drtivé většině objevovali mladí kluci, holobrádci. Některé ženské postavy však samozřejmě hráli i starší muži, neboť ženy v té době na scénu vůbec neměly přístup.

Děj hry je zasazen do Anglie 17. století. Zajímáte se vy sám o historii?

Musím přiznat, že nijak vášnivě. Samozřejmě ale povědomí o historickém vývoji, zejména tedy evropském, mám. Jednak díky studiu v rámci dějin divadla a jednak už toho člověk zažil tolik, že už se nějakým způsobem orientuje.

Existuje nějaká role, kterou byste rád ztvárnil a na druhou stranu taková, o níž byste nikdy neuvažoval?

Nikdy jsem netoužil hrát Hamleta. Myslím si, že je to role, která nesedí mému hereckému pojetí. Postavu, kterou bych vyloženě chtěl ztvárnit nemám. Během té doby, co hraji divadlo, přišlo už tolik rolí, o kterých jsem neměl ani ponětí že existují a jež jsou tak krásné, že nemůžu zvolit jen jednu.

Máte radši role komediální nebo vážné?

Přiznám se, že nevím. Měl jsem období, kdy jsem hrával více komických rolí a teď jsem se docela těšil na nějakou dramatickou. Vlastně je hraji všechny stejně rád.

Dlouhá léta jste hrával i v Brně, ale zlínskému divadlu jste stále věrný. Skutečně vás nikdy ani trochu nelákala změna prostředí?

Tak samozřejmě lákala. Soubor se zde proměňuje jen málo a moc si ho vážím, stejně jako celého zlínského divadla. Pochopitelně má nálada zda odejít či neodejít ze Zlína vždy souvisela s vedením divadla a jeho směřováním. Bylo jisté období, kdy jsem o tom vážně uvažoval, ale jsem rád, že jsem to překonal a zůstal.

Trpíte ještě někdy před představením trémou?

To ano. Myslím si, že herec, který říká že nemá trému tak kecá. Tréma je zcela přirozená věc, ale samozřejmě je nutné rozlišovat trému a trému. Existuje taková, která vás dokáže svazovat v každé profesi, a naopak tréma, jež vás namotivuje a vybudí do produktivního stavu. Po těch letech nemůžu říci, že bych si zvyknul, to snad ani nelze, ale už trému vnímám jako věc, která mě burcuje k dobrému výkonu, tedy pozitivně. Je vždy o to menší, kolik se celé věci předtím dalo práce. Když člověk ví, že má co ukázat, nemusí se bát.

Považujete to že jste se stal hercem za osud?

Ano, je to osud. Nikdy jsem o tom nesnil a zřejmě právě ruka osudu mne k tomu navedla.

Jak je na tom podle vás divadlo jako takové v českých zemích?

Podobně jako veškerá další kultura u nás. Jsme pod silným tlakem médií, zejména televize. Pro diváka je složitější se večer obléci a vyrazit někam do divadla, které je mnohdy docela daleko, a tam teprve dostat dávku kulturních zážitků, zábavy. Je mnohem jednodušší zůstat doma a stisknout tlačítko ovládače u své televize. Česká kultura včetně divadla na tom ale není vůbec špatně, myslím však, že nyní probíhá trochu temné období pro živá umění. Věřím ale, že se vše zlepší a renesance nastane.

Pocházíte z Opavy, ale už dlouhá léta působíte ve Zlíně. Dají se ve vašich očích obě města nějakým způsobem srovnat, alespoň po kulturní stránce?

V Opavě jsem žil před dlouhými lety a opustil jsem ji ve chvíli, kdy jsem začal studovat střední školu. Pak jsem do ní už pouze dojížděl. V současné době jsou si obě města do určité míry podobná. Jsou přibližně stejně velká, Opava je město historické, Zlín naopak moderní, ale tady, tedy ve Zlíně, poněvadž už se považuji za Zlíňáka, je divadlo opravdu lepší.

Dokážete si ještě představit, že byste pracoval jako zemědělský technik, tedy v oboru, který jste studoval na střední škole?

Představte si, že si to dovedu představit. Moc mne to bavilo, měl jsem štěstí, že jsem se ve čtrnácti letech, kdy se člověk rozhoduje, co vlastně bude dělat, trefil. Doteď dokážu z doby svého studia čerpat, například při spravování aut a podobně. Až to tady spadne, vím, že se dokážu uživit rukama.

Čemu se Radovan Král rád věnuje, když zrovna nebrázdí prkna, která znamenají svět?

Mám velmi rád sport, v podstatě jakéhokoliv druhu. Jezdím na kole a kdyby to šlo, tak také hodně lyžuji. Bohužel se ale na svah moc nedostanu, neboť v zimě nemám kvůli divadlu příliš volného času. Jsem ale otevřený úplně všem sportům. A když nesportuji, s chutí vyrazím na ryby.

Oprášíte ještě alespoň občas trubku, na kterou jste dlouhá léta hrával?

Na té je už určitě řádná vrstva prachu. Takové dva roky jsem do ní ani nefoukl. Měl bych si jí asi víc všímat. Několikrát už jsem ji ale využil v některém z našich představení, takže můj kontakt s ní je spíše spontánní.

Viktor Chrást

14.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení