VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Zlíně vypukne oblíbená veselice Lešetínský fašank

Zlín - Třináctý ročník zlínského Lešetínského fašanku započne novou tradici. Bude na něm totiž představen zlínský papež, který podle všech dosavadních zmínek a odvolávek sídlí na Kudlově.

17.2.2012
SDÍLEJ:

Lešetínský fašankFoto: DENÍK/Hana Minaříková

Při zítřejší akci pochová spolu s opatem z Cigánova basu.

„Jméno i tvář papeže veřejnost pozná až v sobotu kolem poledne,“ uvedl se Zbyněk Baťa, majitel hospůdky U Kovárny a hlavní organizátorem Lešetínského fašanku.

Akce začíná zítra v 10 hodin v ulici Lešetín I. Mediálním partnerem je Deník.

Proč název Kudlovský papež?

„Tož to su papež na Kudlově“, říkalo se odnepaměti ve Zlíně v reakci na těžko uvěřitelnou informaci. Například: „Jestli ty vypiješ za hodinu dvacet piv, tak já jsem papež na Kudlově!“

Jako organizátoři Lešetínského fašanku, jediného pravověrného fašanku ve Zlíně, jsme se rozhodli zlínského papeže, papeže na Kudlově jmenovat. Zlínu tak chceme dodat autoritu, která městu chybí. Aniž bychom chtěli znevážit církev či svatopetrskou stolici, od jmenování svého papeže si slibujeme naplnění odvěkých tužeb lidu města Zlína.

Máme za to, že Zlín se natolik liší od jiných měst, že potřebuje i svého a jen svého papeže.

Co má nový papež symbolizovat?

Podle nové tradice se má papež celému městu ukázat pouze jednou za rok, právě při příležitosti Lešetínského fašanku. Jeho hlavním posláním je nabádat Zlíňáky k dobrotě, k odklonu od příliš velkých hříchů, k zapovězení konfliktů, k nastoupení cesty dobré vůle a vzájemnému přátelství. Papež na Kudlově je symbolem identity města, trvale morálně radostnou hodnotou, nezávislou na změnách garnitur na radnici či jiných orgánech.

Na jaké občerstvení se mohou těšit účastníci Lešetínského fašanku?

Jako každý rok čeká účastníky Lešetínského fašanku domácí zabijačka, domácí klobásy z udírny i grilu. Jedno z překvapení bude speciální horký nápoj s trefným názvem horká kovadlina, což je alkoholický nápoj připomínající punč. Samozřejmostí jsou masopustní koláčky a koblihy.

Na jaké dárky se mohou těšit děti?

Všechny děti v maškarním převlečení dostanou volný vstup do zábavního centra Galaxie a nejrůznější sladkosti. Na dětského vítěze, o kterém rozhodne moderátor Ondřej Carda, čeká vstupné do zábavního centra pro celou rodinu.

Jak vzniklo letošní téma masek: Piráti a námořníci?

Jako obvykle jsme se sešli v naší hospůdce U Kovárny s místními štamgasty u piva a společně to vymysleli. Všechny masky si děláme vlastnoručně.

Na jaké hudební skupiny se mohou účastníci těšit?

Zahajovat letošní fašank bude dětský sbor Vonička, následovat bude Kochta band, samozřejmostí je pan M. Imrich se skupinou Tango a poté se bude pochovávat basa.

Pochovávat bude nový papež spolu s opatem z Cigánova. Slavnostní zakončení bude s primátorem města Zlína a skupinou Jazzzubs.

Co budou řemeslníci vyrábět?

Přijedou za námi do Zlína umělečtí kováři z odborné umělecké školy v Luhačovicích. Vyrábět se budou tradiční rukodělné výrobky z přírodních materiálů, takže se mají účastníci určitě na co těšit.

Čeká účastníky pochodu nějaké překvapení?

Na každého účastníka, který dojde do cíle masopustního průvodu, čeká klobása a pivečko zdarma. Na úplného výherce Lešetínského fašanku s nejlepší maskou čeká láhev výborné slivovičky a koš domácí zabijačky.

LENKA KŇOURKOVÁ

17.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení