VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrozba Mickey Mousů v berlínském kabaretu

ZLÍN - V posledních letech se na zlínském jevišti čím dál častěji začínají objevovat muzikály. Poněkud ošemetný žánr, který pro svou líbivost, jednoduchý příběh, zapamatovatelné písničky a hýřivé, barevné choreografie nachází mnoho příznivců a fandů, ale zároveň i velké množství odpůrců. V celé České republice se od devadesátých let s muzikály „roztrhl pytel“. Je však třeba si vybírat a nepodbízet se divákům za každou cenu.

16.10.2007
SDÍLEJ:

Kabaret - Zlínské divadloFoto: DENÍK

Dodo Gombár již před pár lety ve Zlíně s úspěchem inscenoval Šumaře na střeše. Nyní sáhl po dalším muzikálu, který nese závažné téma a nekončí happy endem. Jako druhou premiéru letošní sezony uvádí zlínské divadlo právě Kabaret. Je to muzikál poměrně známý, především díky slavnému a osmi Oscary ověnčenému filmu s Lizou Minnelli v hlavní roli. Zlínská inscenace se oproti filmovému ztvárnění drží divadelní verze libreta, a tudíž se snadno vyhýbá zrádnému srovnání.

Na pozadí nacistického Berlína z roku 1931 se odehrává love story kabaretní hvězdy Sally Bowles a amerického spisovatele Clifforda Bradshawa. Sally v podání Petry Hřebíčkové je lehkomyslná a zároveň naivní hvězdička zoufale toužící po velké filmové kariéře. Její hektičnost, hlučnost, lehkomyslnost a z ní pak vyplývající nestálost znervózňují zamilovaného nesmělého a mírně roztržitého Cliffa Gustava Řezníčka. Jejich dialogy jsou přirozené a živé, takže divák soucítí s Cliffem a zároveň chápe bláznivou Sally.

Tyto komorní scény s vážným a někdy dojemným obsahem jsou střídány kabaretními čísly Kit Kat Klubu, vyhlášeného, byť dosti pokleslého zábavního podniku, kde Sally účinkuje. Radovan Král coby úlisný a poněkud bezpohlavní Kabaretiér hned v úvodní scéně přichází na jeviště v úchylném růžovém fráčku se stejně růžovým boa okolo krku (kostýmy Michaela Hořejší) zazpívat ústřední píseň muzikálu. K tomu na vysokých jehlových podpatcích svých červených lakýrek bravurně zatančí bez jediného zabalancování. Kit Kat Klub je plný spoře oděných Kit Kat girls&boys, kteří se předvádějí v efektních tanečních choreografiích Silvie Belákové.

Záměrně trapné kabaretní scénky groteskně ilustrují dění Berlína pod nacistickou hrozbou. O to hrůzněji a tragičtěji pak vyznívá osud postarších milenců, žida Herr Schultze (Pavel Leicman) a majitelky penzionu Fräulein Schneider (Jana Tomečková). Jako memento vzrůstající Hitlerovy moci se po scéně pohybuje trojice Mickey Mousů, která se měla stát nástrojem nacistické propagandy.

Celá inscenace je koncipována jako divadlo na divadle. Návštěvníci kabaretu posléze přihlížejí osudům Cliffa, Sally, Herr Schultze a Fräulein Schneider a stávají se jejich soudci. Svým potleskem a hvízdáním při každém jejich závažném rozhodnutí popírají důležitost jejich lidské existence. Život se pak stává skutečně ubohým kabaretem, v němž nikdo nemůže být pánem svého osudu. A jediní, kteří v něm přežívají, jsou lidé jako je Sally, lehkomyslní a schopní chameleónské přizpůsobivosti.

16.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Holík

Potvrzeno. Holík se dohodl s Čerepovcem. Jdu to zkusit, prohodil reprezentant

O svátcích vyrazí do ulic Zlína a Otrokovic historické vozy MHD. Na snímku trolejbus Tr9.

O svátečních dnech vyjedou do ulic Zlína a Otrokovic historická vozidla DSZO

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Pokud máme příhodné podmínky na zahradě nebo jiném pozemku pro vybudování studny (o potřebných podmínkách pro stavbu studny jsme psali zde) a jsme rozhodnuti studnu zřídit, udělejme si nejprve velmi přibližnou kalkulaci, na kolik to všechno přijde.

Zloděj se vloupal na benzinku v Lutonině. Policie žádá svědky o pomoc

Škodu za 140 tisíc korun způsobil zloděj, který se v pondělí vloupal na benzinku v Lutonině. Ukradl téměř 73 tisíc korun v hotovosti a poškozením zařízení čerpací stanice způsobil škodu minimálně 66 tisíc korun. Lapkovi hrozí až pět let za mřížemi.

Nebuďte na demenci sami! Naděje otevřela poradenské centrum ve Zlíně

Přibývá dlouhověkých seniorů a bohužel přibývá také lidí s Alzheimerovou nemocí. Její průběh může být nečekaně rychlý. „Naše babička se jednoho dne rozčílila a najednou se něco stalo – začala zapomínat a změnila se jí povaha," popsala svou zkušenost Pavlína Odvárková.

V kraji žije druhý nejnižší počet lidí s exekucí

Téměř nejmenší podíl obyvatel v exekuci má v rámci celé republiky Zlínský kraj a také samotný okres Zlín. Tyto údaje ukázala unikátní webová aplikace, která zpřístupňuje údaje o počtu exekucí po jednotlivých krajích, okresech i obcích. Před několika dny ji na webu mapaexekuci.cz zveřejnily nevládní organizace Otevřená společnost a Ekumenická akademie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies