VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koncert Radůzy se blíží. Přijede z Jenkovic

Zlín /ROZHOVOR/ – Chtěla jsem si s Radůzou zahrát. S díky mě odmítla. A tak jsem se vytasila s několika otázkami. Pro plachou zpěvanku je sepsala a odeslala mailicky. Neb je plachá a má v současné době jiné starosti.

4.5.2011
SDÍLEJ:

RadůzaFoto: DENÍK

Ale již 11. května se objeví i se svou kapelou v Městském divadle Zlín. V 19 hodin zatáhne za harmoniku a spustí Miluju vás – což je název jejího rok mladého alba.

Na jednom chatovém fóru jsem se dočetla, že nerada poskytujete rozhovory. Proč je nemáte ráda? Jaký vztah máte k otázkám?
Protože je nepovažuji za skutečnou náplň svojí práce. V podstatě je to něco, co mne od práce vlastně jen zdržuje. Navíc všechno, co chci sdělit, vkládám do svých textů a jakékoli hovory o tom, jak jsem to myslela nebo co ještě bych chtěla říci, mi připadají zbytečné. Rozhovory dávám většinou proto, že mne k tomu umluví moje manažerka a kamarádka Zuzka.

Není lehké najít otázku, kterou bych se dotkla, alespoň obkroužila vnitřek dotazovaného člověka. Obzvlášť když je váš vztah k němu zprostředkovaný - skrze hudbu, texty, vystoupení a cizí rozhovory. Jaká otázka je pro vás momentálně aktuální? Jakou byste si položila a jak byste si na ni odpověděla?
Nejspíš bych si položila tuto otázku: „Opravdu se tak často mýlím?“ a odpověď by byla: „Ano, mýlím, ale i to je cesta vpřed.“

Nač myslíte během zpívání a hraní? Vnímáte prostor a lidi, kterým zpíváte? Nebo se noříte do vzpomínek – do textů? Co se ve vás stane, když vezmete do ruky kytaru nebo harmoniku?
No, když se to ideálně povede, tak nemyslím na nic. Dívám se na sebe odněkud ze strany a jen pozoruji. Nejčastěji se mi však při hraní vybavují okolnosti, za kterých jsem tu kterou písničku napsala. Publikum vnímám také. Jsou to vlastně diváci, kteří určují, jak písničku zazpívám. Nikdy to není stejné. Pokaždé je v sále jiná nálada a na tu podvědomě reaguji.

Nabízí se otázka týkající se proměny vaší hudby. Asi logicky. Vystupujete nyní s kapelou. Z intimního, komorního potkávání se s vámi, například v poetické Balbínově hospůdce, je najednou již méně osobní setkání, více koncertní. Vystupujete v kulturních domech, divadlech po celé republice. Hraje v tom roli nedostačující prostor, více posluchačů, nebo ta proměna souvisí s něčím, co se odehrává ve vás, co prožíváte?
Větší koncertní sály souvisejí s tím, že mám dvě malé děti, proto se snažím udržet koncertování na rozumné hranici tak, abych uspokojila poptávku a zároveň nemusela hrát tak často. Proto větší sály. S kapelou jsem začala hrát proto, že se máme s klukama rádi a bylo nám líto, že se setkáváme jen při nahrávání mých desek. Je to pro mě radost s nimi hrát.

Neproměnila se tím atmosféra písní?
Sdělení je totéž. Atmosféra se mění spolu s publikem. Jak jsem již říkala, nikdy žádná píseň nezazní dvakrát stejně.

Živíte se jen hudbou? Pokud ano, jak je pro vás těžké se s ní uživit? Pokud se hudbou neživíte, čím se živíte?
Ano, hudbou si vydělávám peníze. Jinak se stejně jako ostatní lidé živím jídlem. Jen to moje jídlo je, bohužel, bezlepkové.

Jedna z vašich skladeb zazněla v Hřebejkově filmu Kráska v nesnázích. Jaký je podle vás vztah hudby a filmu? Koexistuje podobným, stejným způsobem jako hudební doprovody v divadelních představeních?
Nikdy jsem neměla příležitost dělat hudbu k filmu, takže můj názor by byl jen čisté teoretizování. Pro Krásku jsem napsala opravdu jen jednu písničku, pár dalších zaznělo ještě pod titulky, ale to se, myslím, nedá považovat za složení hudby k filmu. V divadelním představení by to podle mého názoru mělo fungovat tak, že hudba by měla podpořit děj, náladu, ale neměla by na sebe strhávat pozornost. Tedy pokud nejde o muzikál.

Co vám poslední dobou poletuje hlavou - sny, nebo dny; povinnosti, nebo vysněné cíle?
Chystám se spáchat půdní vestavbu v našem domku v Jenkovicích. Tak se mi honí hlavou plány této vestavby.

Mohla bych si s vámi zahrát svou píseň?
Děkuji vám za vaši nabídku, ale společnému koncertování se bráním.

A jedna taková otázka, kterou si nemůže odpustit nikdo, i když bych si ji nejraději odpustila: Jak se vám hraje?
Hraje se mi dobře.

DAGMAR PLAMPEROVÁ

4.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení