VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Křižan by nám prý po čuni nedal

Zlín /ROZHOVOR/ – Petr Michálek – od července 2010 štít Městského divadla ve Zlíně. Kromě ředitelování překládá, učí se režírovat. Je energický, ambiciózní, s jasným cílem: naučit Zlínské hladovět po divadle. Deníku zodpověděl otázky nejen o nové hře Je třeba zabít Sekala.

29.3.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Hra Je třeba zabít Sekala je pro diváka vychovávaného dnes spíše komediálním duchem přece jen neveselá, možná až náročná. Proč se divadlo rozhodlo k jejímu uvedení?

Náročná, to si nejsem jistý. Já jsem šťastný, že ten text jako první v republice uvádíme. Přirozeně navazuje na linii vesnických dramat uváděných v našem divadle, vzpomeňme například na Rok na vsi či Maryšu. Dcery pana Křižana po premiéře říkaly, že si myslí, že by nám za naše zpracování pan Křižan po čuni nedal. To považuji za velké vyznamenání.

Předpokládám, že jste premiéru Je třeba zabít Sekala navštívil. Zajímal by mě jednak VÁŠ divácký pohled na hru, jednak postoj divadelního ředitele, odhadujícího úspěšnost této hry.

Sekala jsem sledoval na generálních zkouškách, premiéře a chystám se i na reprízu. Na základě této zkušenosti bych toto představení všem divákům rozhodně doporučil. Silný příběh, dynamické členění obrazů, přesah. Proto věřím, že si tato produkce své diváky najde.

Polemizujete s recenzemi, které vaši novou hru nevychvalují?

Jsem přesvědčen o tom, že mi to nepřísluší. Jsem rád za každý názor, ať už ten v novinách zveřejněný, či ten u kávy povězený. Kdybych měl nyní polemizovat jen s jedním z nich, považoval bych to za nefér. Hodnocení každého uměleckého díla je navíc natolik subjektivní, že v tomto nevidím ani moc smyslu. Doporučuji proto všem, aby přišli do divadla a udělali si názor sami.

Na druhou stranu se mohou v recenzích, subjektivních i rádoby objektivních ohlasech objevit konkrétní připomínky a nápady. Lze s nimi i pracovat. Je to opravdu tak, že se jimi nezAbýváte, nepřemýšlíte nad nimi a necháváte je tištěné ležet opodál?

Přemýšlím nad všemi připomínkami, na to vemte jed. Dokonce je vyhledávám. O nějakém „ležení opodál“ proto nemůže být řeč. Na druhou stranu je mou povinností vnímat vše s nadhledem (nikoli povýšeným) a koncepčně, s dlouhodobou vizí. Mít schopnost vytáhnout to podstatné, vytušit trend. Dám vám konkrétní příklad: připomínka ke scéně Sekala, že je moc a zbytečně velká, je pro mě stejně relevantní jako připomínka, že je naše velké jeviště konečně funkčně zabydlené. Slyšel jsem obě, opakovaně.

Jaké další novinky divadlo a jeho diváky čekají?

V tuto chvíli již zkoušíme další hru. Jmenuje se Komunismus a napsal ji velmi populární slovenský autor Viliam Klimáček. Mám jeho dramatiku moc rád a tato hra se mu povedla. Má skvělé obsazení a dobrého režiséra, takže se na květnovou premiéru ve Studiu Z upřímně těším.

Do jaké míry necháváte volnou ruku při výběru her uměleckému šéfovi Veselému?

Za dramaturgický plán zodpovídá umělecký šéf a jeho dramaturgové. Díky své původní profesi jsem však ve finální části součástí podstatných rozhovorů na dané téma.

Na jakou hru byste ve zlínském divadle zašel vícekrát?

Takových her je víc. Většinu našich her už jsem navíc vícekrát viděl. Nyní bych asi nejvíce doporučil Strýčka Váňu. Už proto, že se blíží poslední uvedení této hry. Je pro mě vždy velkým zážitkem.

Jste původně dramaturgem. Nosíte v sobě nějaký dramaturgický plán?

Brzy se bude v ostravském Národním divadle uvádět jeden můj překlad. Přijal jsem také titulní roli v drsné komedii Pan Kolpert hrané na Malé scéně. Ale to je spíš titulní štěk na asi jednu minutu. Taková kamarádská výpomoc. Na víc v tuto chvíli není čas. Co je však podstatné – svou práci považuji za tvůrčí už nyní!

Jaké je pro vás zlínské publikum? Pro koho divadlo hraje?

Máme v součtu více než šest tisíc předplatitelů. Proto se na tuto otázku odpovídá poměrně těžko. Ale pečlivou analýzu jsme si pochopitelně udělali. Na jejím základě jsme pak připravili předplatné na přání, mimochodem možnost jeho pořízení končí už prvního dubna. Mým přáním je, aby měli Zlínští po divadle větší hlad. Nejenom zájem nebo povědomí, ale hlad.

Vnímáte kulturní život ve Zlíně? Jaký je podle vás vztah Zlínských k němu?

Cítím, že by mohli jednotliví pořadatelé spolu mnohdy více spolupracovat. Rád bych proto v budoucnu inicioval i neformální společné setkání všech, kteří se na něčem podílejí. Ve výsledku je totiž podle mého názoru jedno, jestli to lidé dělají v rámci příspěvkové organizace města nebo jako dobrovolnou činnost.

Jakou kulturu, kromě té divadelní, ve Zlíně vyhledáváte?

Považuji za svou povinnost mít o kulturních aktivitách ve Zlíně nejenom přehled, ale přímo se i jednotlivých akcí účastnit. Proto jsem opakovaně navštívil filharmonii, vernisáže, koncerty. Přiznávám ale, že bych rád chodil častěji.

DAGMAR PLAMPEROVÁ

29.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Nebe nad krajským městem v pátek podvečer ožilo pestrobarevnými balony. Hromadný start z Olomouce se už podruhé stal součástí balonové fiesty, která se o tomto víkendu koná na Bouzově na Olomoucku.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení