VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Milovníky klasické hudby čeká bohatá sezona

Zlín - Účast na prestižním festivalu Pražské jaro, řada koncertů v zahraničí, projekt Orbis Pictus, dokončení nového alba, ale také třeba náročné stěhování. To je jen stručný výčet aktivit, které v několika měsících čekají zlínskou Filharmonii Bohuslava Martinů (FBM).

24.4.2009
SDÍLEJ:

Cigánski diabli.Foto: DENÍK/Silvie Pospíšilová

„Zajímavý a velmi atraktivní je i tento týden. Ve středu a včera večer se uskutečnily koncerty filharmoniků s cimbálovou muzikou Ciganski diabli.

Poslední koncert je čeká dnes večer,“ uvedl ředitel FBM Josef Němý. Ten je přesvědčený, že kromě originálního spojení romské kapely v aranžmá se symfonickým orchestrem jsou vystoupení současně i pozitivní prezentací spolupráce s romskou menšinou.

Poprvé v historii tělesa hudebníci vystoupí na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro 2009, a to již 15. května. „V roce, kdy si připomínáme výročí Bohuslava Martinů, tam prostě nemůžeme chybět. Poctu tomuto významnému skladateli vzdáme společně se sólisty Bohuslavem Matouškem a francouzským houslistou Régisem Pasquierem,“ informovala dramaturgyně FBM Jindřiška Keferová.

Za dirigentský pult se v květnu postaví bývalý šéfdirigent zlínských filharmoniků Jakub Hrůša, který si i přes svůj mladý věk získal dobré jméno také na mezinárodní scéně.

Muzikanty čeká i účast na festivalu Janáčkův máj v Ostravě a na Smetanově Litomyšli. „Z tohoto pohledu lze nazvat probíhající sezonu opravdu mimořádnou,“ pochvaloval si ředitel.

FBM připravila pro své posluchače také novinku. Jde o projekt s názvem Orbis Pictus. „Diváci se mohou těšit na instrumentální hudební kompozice na texty Jana Amose Komenského. Kromě naší filharmonie se představení zúčastní Český filharmonický sbor a jazzový kvintet Zuzany Lapčíkové, která je zároveň autorkou hudby,“ přiblížila Keferová. Premiéra se uskuteční 22. června.

Začátkem května začne předprodej předplatného na novou sezonu. V loňském roce vedení FBM po několika letech razantně zdražilo, a přesto se počet předplatitelů zvýšil.

„Věřím, že jsme připravili program, který bude zajímavý a divácky přitažlivý. Především bych pak vyzdvihl koncerty našeho podzimního festivalu Harmonia Mora- viae. Je také pravděpodobné, že příští sezona bude tou poslední v Domě umění,“ prozradil manažer FBM Tomáš Gregůrek, který doufá, že v průběhu let 2010 až 2011 se zlínská filharmonie přestěhuje do prostor nového Kongresového a Univerzitního centra.

Jeviště Domu umění přivítá řadu vynikajících hudebníků. Do Zlína přijede například klavírista Jan Simon, houslistka Sophia Jaffé anebo klavírní virtuoska Elena Letňanová.

„Na festivalu mladých koncertních umělců, jehož 20. ročník nás čeká v měsíci květnu, se setkáme s mladými sólistickými i dirigentskými nadějemi čtyř zemí Visegrádu. Stěžejním bodem této přehlídky bude koncert s vynikajícím klavíristou a bývalým účastníkem Talentina Igorem Ardaševem,“ uvedla dramaturgyně Keferová.

V květnu také filharmonici dokončí práce na připravovaném albu, které se už brzy dostane k posluchačům. Ti se mohou těšit na klavírní koncerty Bohuslava Martinů.

Nabídka programů v podání světových hudebních osobností je opravdu bohatá. „V dnešní pro kulturu nelehké době je krásné, že stále přetrvává zájem o přirozený hudební projev. Je pro nás úžasnou zprávou, že se neustále rozšiřují řady našich posluchačů. Proto bych chtěl všechny přivítat v nové koncertní sezoně,“ dodal šéfdirigent FBM Stanislav Vavřínek.

Autor: Silvie Pospíšilová

24.4.2009
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Nový vzdělávací komplex podle návrhu architektky Jiřičné bude hotov v říjnu

Stavba nového Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati na Štefánikově ulici ve Zlíně se chýlí ke konci. Již za dva měsíce, v říjnu letošního roku, má být dokončena a zkolaudována.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení