VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum ukáže betlém s relikvií neznámého světce

Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ - Skutečným unikátem vánoční výstavy, kterou připravili v Galerii i hlavní budově Slováckého muzea, jsou skříňkové betlémy. Tím nejvzácnějším z nich je skvost, jehož součástí je i relikvie neznámého světce z druhé poloviny 18. století.

18.11.2011
SDÍLEJ:

Mezi unikátními betlémy vystavenými ve Slováckém muzeu bude i relikviářový betlém s relikvií neznámého světce z konce 18. století, betlém z těsta, či výtvor s tisícovkou barevných figurek.Foto: DENÍK/Martin Nevyjel

„Skříňkové betlémy jsou situovány do uzavřených prosklených skříněk a schránek s pevně uchycenými figurkami i kulisami. Ve druhé polovině 18. století se stávaly součástí interiérů měšťanských a šlechtických domácností a šířily se z klášterních dílen, které se již tehdy věnovaly výrobě a adjustaci různě tematicky zaměřených ceroplastik, tedy voskových reliéfů a figur, do relikviářů, skříněk, ale i výrobě samostatných voskových Jezulátek,“ vysvětlila etnografka Slováckého muzea Romana Habartová. Skříňkové betlémy nejrůznějších tvarů, velikostí a provedení se objevovaly na celém území Čech, na východní Moravě však sporadicky.

Výstava nazvaná Vánoce v galerii aneb Půjdem spolu do Betléma má vernisáž v Galerii Slováckého muzea v pátek od 17 hodin, v hlavní budově Slováckého muzea bude výstava otevřena o hodinu a půl později.

Postavičky v betlémech jsou z chleba i uhlí

Betlém sekvojový, uhelný, mahagonový, ale také pětimetrový obr s téměř tisícovkou pestrobarevných postaviček. I takové rarity si od dneška mohou prohlédnout návštěvníci galerie a hlavní budovy Slováckého muzea. Právě dnes v 17 hodin totiž v galerii zahájí výstavu nazvanou Vánoce v galerii Vánoce v muzeu aneb Půjdem spolu do Betléma. Co do počtu exponátů, různorodosti materiálů a osobitých pohledů na jedno téma se jedná o přehlídku, která nemá obdoby. „Pyšná jsem především na to, že se nejedná jen o jednu běžnou výstavu, nýbrž o celý několikadílný příběh, komponovaný do pomyslných kapitol naplněných také významnými uměleckými díly,“ uvedla kurátorka projektu Marie Martykánová. V hlavní budově Slováckého muzea se výstava betlémů otevře hodinu a půl po vernisáži v galerii. „U nás bude k vidění 55 betlémů z deseti muzeí. Máme tu přes tři tisíce figurek, mezi nimiž nechybí ani ty z chlebového těsta nebo jeden centimetr vysoké postavičky,“ uvedla etnografka Romana Habartová.

Autor: Martin Nevyjel

18.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Nový vzdělávací komplex podle návrhu architektky Jiřičné bude hotov v říjnu

Stavba nového Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati na Štefánikově ulici ve Zlíně se chýlí ke konci. Již za dva měsíce, v říjnu letošního roku, má být dokončena a zkolaudována.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení