VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O blogování a sdílení

Zlín -Nejmenovaný internetový server nedávno uspořádal setkání blogerů, tedy autorů webových zápisků a postřehů. Pozoruhodný počin. Ukázalo se totiž, že jsou to lidé z masa a kostí.

29.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Blog Petra Michálka, ředitele Městského divadla Zlín

A že kromě zveřejňovaných názorů a fotografie mají i vůni, vrásky, nebo třeba vadu řeči, zkrátka a dobře, že jsou to lidé, kteří mají i duši. A to není málo.

Kdyby se měli sejít všichni, kdo na této planetě píšou blog, bylo by jich několik stovek milionů. Od roku 1994, kdy Justin Hall uveřejnil na webu svůj první příspěvek, se touha po elektronickém sdílení skutečně rozmohla. A tak dnes nejenže zveřejňujeme své postřehy a názory, ale na facebooku své přátele oblažujeme odkazy na svůj oblíbený klip a na twitteru v pár znacích prostě jen píšeme kde zrovna jsme a co jíme. A to nemluvím o tak zvaném četování, nebo prostě jen anonymním a zpravidla velmi vulgárním přispívání do diskuse pod tím či oním článkem. Dělají to miliardy lidí. Proč?

Z odstupu to přece vypadá, jako bychom se my lidé nemohli několik let z nějakého důvodu vyjadřovat a najednou to bylo nařízením vlády povoleno. Vždyť je to lavina názorů, výkřiků, stesků. Je toho tolik, že se v tom ztrácíme. Víme všechno. A nevíme nic. Jsme stále “on”, a přitom jsme “out”.

Jedna z literárních teorií praví, že cokoli napíšete, píšete pro někoho. Neboli: I když si píšete intimní deník, vlastně podvědomě počítáte s tím, že ho někdy někdo bude číst. Psaní do šuplíku, pro sebe, neexistuje. Kdybyste si to chtěli nechat pro sebe, nebudete to psát a můžete si tisíckrát říkat, že si jen tříbíte myšlenky.

Veškeré psaní na web je proto v tomto smyslu zhmotnělá touha po sdílení. Právě to nám asi chybí. Chodíme kolem sebe, pracujeme spolu, dokonce spolu mluvíme, ale nesdílíme. Někdy mám ovšem pocit, že čím urputněji sdílíme detaily ze svého života s miliardovou komunitou, tím více se skutečnému sdílení vzdalujeme. Princip rozhovoru totiž většinou nenastane. Na zveřejněnou informaci, že jste dnes šťastný a že máte tak nějak bez důvodu radost, dozvíte se totiž zpravidla, že si někdo koupil kulicha.

Je to paradox. Sdílení společného, latinsky communio, znamená ve své podstatě svaté přijímání. Tedy posvěcený chléb a víno, které křesťané přijímají při slavení eucharistie, mši svaté, jejímž hlavním prvkem je děkovná modlitba.

Proto je dobře, že se blogeři v Praze sešli a viděli se. Že se dotkli. Dotek duše nic nenahradí. Tuhle jsem to zažil při představení Strýček Váňa ve zlínském divadle a… nebylo to špatné.

Autor je ředitelem Městského divadla Zlín

29.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Holík

Potvrzeno. Holík se dohodl s Čerepovcem. Jdu to zkusit, prohodil reprezentant

O svátcích vyrazí do ulic Zlína a Otrokovic historické vozy MHD. Na snímku trolejbus Tr9.

O svátečních dnech vyjedou do ulic Zlína a Otrokovic historická vozidla DSZO

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Pokud máme příhodné podmínky na zahradě nebo jiném pozemku pro vybudování studny (o potřebných podmínkách pro stavbu studny jsme psali zde) a jsme rozhodnuti studnu zřídit, udělejme si nejprve velmi přibližnou kalkulaci, na kolik to všechno přijde.

Zloděj se vloupal na benzinku v Lutonině. Policie žádá svědky o pomoc

Škodu za 140 tisíc korun způsobil zloděj, který se v pondělí vloupal na benzinku v Lutonině. Ukradl téměř 73 tisíc korun v hotovosti a poškozením zařízení čerpací stanice způsobil škodu minimálně 66 tisíc korun. Lapkovi hrozí až pět let za mřížemi.

Nebuďte na demenci sami! Naděje otevřela poradenské centrum ve Zlíně

Přibývá dlouhověkých seniorů a bohužel přibývá také lidí s Alzheimerovou nemocí. Její průběh může být nečekaně rychlý. „Naše babička se jednoho dne rozčílila a najednou se něco stalo – začala zapomínat a změnila se jí povaha," popsala svou zkušenost Pavlína Odvárková.

V kraji žije druhý nejnižší počet lidí s exekucí

Téměř nejmenší podíl obyvatel v exekuci má v rámci celé republiky Zlínský kraj a také samotný okres Zlín. Tyto údaje ukázala unikátní webová aplikace, která zpřístupňuje údaje o počtu exekucí po jednotlivých krajích, okresech i obcích. Před několika dny ji na webu mapaexekuci.cz zveřejnily nevládní organizace Otevřená společnost a Ekumenická akademie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies