VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Olomouc a Kroměříž chystají koncert pro Japonsko

Zlínsko – Japonské lidové písně, hra na bambusovou flétnu, jazzová improvizace či rekviem od vietnamské skladatelky. To je jen část nabídky dvou benefičních koncertů, které mohou lidé v týdnu navštívit v Olomouci a Kroměříži. Výtěžek z akce poputuje na zemětřesením zdecimované Japonsko.

12.4.2011
SDÍLEJ:

Sopranistka Nao Higano na archivním snímkuFoto: DENÍK/Jarmila Kuncová

První z koncertů začne dnes v 19.00 v Redutě Moravské filharmonie a bude ho přenášet Český rozhlas Olomouc. Během večera, jehož hlavní hvězdou bude japonská sopranistka Nao Higano, budou moci posluchači posílat na pomoc Japonsku ze svých mobilních telefonů dárcovské SMS.

„Rozhodli jsme se koncert nejen zaznamenat, ale také vysílat v přímém přenosu. Dohodli jsme se s Červeným křížem, že využijeme jejich dárcovské DMS, která již na pomoc Japonsku existuje. Posluchači, kteří budou v průběhu večera chtít přispět, pošlou SMS s textem DMS CCK na telefonní číslo 87777,“ popsal ředitel Českého rozhlasu Olomouc Pavel Hekela.

Během večera zazní například rekviem od vietnamské skladatelky Anh Hoang Thi Kieu, představí se také Smíšený pěvecký sbor SMETANA z Hulína.

Druhý, čtvrteční koncert se uskuteční v kostele sv. Mořice v Kroměříži. Návštěvníci zde uslyší třeba Komorní orchestr místní konzervatoře či improvizaci na jazzové téma v podání brněnského trumpetisty Jaromíra Hniličky.

Jedním z iniciátorů obou akcí je japonská sopranistka Nao Higano. Spolupracuje také s Rotary Cluby Olomouc a Kroměříž.

„Do konce července, srpna bude fungovat nové dárcovské konto pro Japonsko – 81928192/300. Lidé mohou posílat peníze a my se budeme snažit kontaktovat Rotary kluby v Japonsku, které nás nasměrují do nejvíce postižených míst, kde je potřeba. Máme jasně určeného příjemce, budeme vědět, kde ty peníze pomůžou. Neděláme si naděje, že bychom dokázali zachránit zemi s jednou z nejvyspělejších ekonomik na světě. Chceme se však na pomoci podílet a ukázat lidskou podporu,“ uvedl Jiří Peštuka, prezident Rotary klubu Olomouc – City.

Nao Higano: Japoncům dodává sílu, když vědí, že na ně svět myslí

Zlínsko – „Byli jsme s manželem v Jokohamě, když nás zastihlo velké zemětřesení. Uvědomila jsem si to štěstí, že jsem přežila. Nyní však cítím potřebu pomoci přátelům v postižené oblasti, především ve Fukušimě, kde hrozí jaderné nebezpečí,“ začala povídání japonská sopranistka Nao Higano. Umělkyně, která vystudovala operní zpěv v Bratislavě a nyní učí na konzervatoři v Kroměříži, se rozhodla uspořádat benefiční koncerty.

Zajímají se Češi o pomoc Japonsku i měsíc po zemětřesení?
Jsem sama překvapená, jak se k tomu lidé tady staví. Na internetu jsou desítky sbírek a různých pomocí jen pro Japonsko. Je to rozhodně od všech krásné. Ale pořád si myslím, že vše může být medializované ještě více.
Připadne vám, že se o tragédii píše málo?
Když bylo těsně po zemětřesení a vše bylo čerstvé, tak se o vše lidé zajímali mnohem víc. I média. S postupem času však zájem některých opadá. Přitom ve Fukušimě hrozí stále velké nebezpečí. Nezapomínejme třeba na Černobyl. Vše se může táhnout desítky let.
Jak nyní vnímáte zprávy z Japonska?
Situace je pořád špatná. Hlavně radioaktivita. Je to velmi nebezpečné. Nikdo netuší, jak velké budou škody. Určitě tam všichni potřebují pomoc.
Jak jste se dostala k nápadu uspořádat koncerty?
Mám kamarádku, která žije ve Fukušimě. Jako zpěvačka jsem přemýšlela, jak bych mohla pomoci. Napadlo mne, že bych uspořádala koncerty a výtěžek poslala do Japonska. Druhá věc, která je ale ještě důležitější, je pomoc duševní. Když lidé vědí, že na ně myslí zbytek světa, věřte, to dodá sílu.
První koncert je dnes v Olomouci, druhý o dva dny později v Kroměříži. Na co byste posluchače nalákala?
Rozhodně nepůjde o stejná vystoupení. Budou mít jiný charakter, který ovlivní nejen hudebníci, ale také prostor. V Kroměříži vystoupíme v kostele svatého Mořice, takže půjde spíše o duchovní záležitost. Koncert v Olomouci bych nazvala exotičtější. V olomoucké Redutě vystoupí například Marek Matvija, který rozezní bambusovou flétnu šakuhači, v Kroměříži vystoupí třeba vynikající místní houslista Adam Novák. Ale je těžké vypíchnout, všichni umělci jsou skvělí a všem bych tímto chtěla poděkovat.
Kam přesně poputuje výtěžek z koncertů?
Získané peníze půjdou přes Rotary Club Olomouc – City a Kroměříž do Fukušimy. Zjednodušeně řečeno, jsme v kontaktu s paní, která ví, na kterém místě jsou zrovna peníze potřeba.
Budou pro vás vystoupení něčím zvláštní?
Určitě. Bude to srdeční záležitost. Srdečně zvu všechny, aby přišli na oba dva koncerty.

Autor: Josef König

12.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Nebe nad krajským městem v pátek podvečer ožilo pestrobarevnými balony. Hromadný start z Olomouce se už podruhé stal součástí balonové fiesty, která se o tomto víkendu koná na Bouzově na Olomoucku.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení