„V Berlíně jsme pravidelně přítomni na Filmovém trhu jako oficiální partneři Českého filmového centra. Letos je navíc novinkou, že jsem byl přizván jako porotce do soutěže Generation K plus, která se soustředí na snímky pro děti,“ okomentoval svou účast Petr Koliha.

Vítězný film si odnese cenu Křišťálového medvěda. Ve hře je letos i český snímek Kdopak by se vlka bál režisérky Marie Procházkové.

„Ještě jsem neviděl všechny filmy, ale už teď se ukazuje, jak odlišný je pohled berlínského festivalu na dětskou kinematografii ve srovnání s naším. Jednotícím prvkem letošních filmů je psychologický vhled do duše dítěte, zasaženého či rovnou deformovaného drastickými životními podmínkami nebo poškozenými vztahy. Tomu odpovídá i ladění snímků. O drsné scény není nouze,“ vysvětlil ředitel. Dodal, že hodnocení poroty komplikuje i žánrový rozptyl snímků v soutěži.

„Je těžké rozhodnout, který film je nejlepší, když jsou vedle sebe stavěny naprosto odlišné žánry. Dokument, animovaný film a hraný film. Každopádně se tu denně utvrzuji vtom, že zlínský festival má mezi ostatními dětskými přehlídkami svébytné postavení a je dobře, že je svůj.“

Potvrzením, že se zlínská přehlídka těší mezinárodní prestiži, bylo i zvolení uměleckého ředitele do předsednictva ECFA (Evropská asociace sdružující profesionály z oblasti dětského filmu). „Jedná se o organizaci, která sdružuje všechny důležité evropské festivaly. Být mezi nimi, znamená mít kredit,“ řekl Koliha.

Neodmyslitelnou součástí programu zlínské delegace na Berlinale je i tradiční koktejl v rámci neformálního českého dne.

„Je to už popáté, co se nám daří pořádat zlínské setkání v den, kdy se na Berlinale představují i další české subjekty. Letošní ročník je ovšem výjimečný nejen proto, že je první kulatý, ale i protože se koná v době našeho evropského předsednictví,“ připomněl Petr Koliha další fakt, proč je českému stánku na filmovém trhu věnováno více pozornosti než v předešlých letech.