VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pitínský si plní režijní sen: Rok na vsi ve Zlíně

Zlín - Ansámbl Městského divadla ani na začátku nového ruku nezahálí. Po Andělích všedního dne, kteří se zlínskému publiku představili pár dnů před vánočními svátky, začíná pracovat na dalšíhře. Do Městského divadla se vrací známý režisér Jan Antonín Pitínský snovou velkou inscenací Rok na vsi. Jevištní verzi románové kroniky Aloise a Viléma Mrštíkových začínají herci zkoušet již vpondělí.

3.1.2009
SDÍLEJ:

Jan Antonín Pitínský. Režisér Evangelia svatého Lukáše (Na rovinu!), které bude uvedeno v rámci Bezručovy Opavy v sobotu ve Slezském divadle.Foto: DENÍK / Milan Jaroš

Zahajovací zkouška bude mít netradiční ráz. Kromě celého uměleckého souboru divadla a režiséra Jana Antonína Pitínského budou přítomni i všichni hlavní tvůrci inscenace.

„Účast přislíbil autor hudby Miroslav Černý, autorka kostýmů Hana Knotková a dramaturg Vladimír Fekar. Chybět nebudou ani lidové kroje a muzika. Na první čtené zkoušce představí Miroslav Černý také dvě pastýřské trouby, které byly vyrobeny přímo pro tuto inscenaci, a také na ně zahraje,“ prozradila mluvčí Městského divadla Hana Šmardová.

Rok na vsi je po publikem vysoce oceněné inscenaci Maryša dalším pokračováním cyklu vesnických témat na jevišti zlínského divadla. S nápadem uvést tento titul přišel bývalý umělecký šéf divadla Miroslav Plešák už na počátku devadesátých let, kdy měla inscenace vznikat pro Národní divadlo Brno.

„K realizaci však nedošlo, a tak se Pitínský k naplnění svého dlouholetého režijního snu dostává konečně nyní. Jako základní a výchozí textový podklad pro inscenaci si vybral precizní dramatizaci Miroslava Krobota, která byla s úspěchem uváděna také v Národním divadle v Praze. Tu však oživuje o několik postav a specifickým uchopením některých motivů z románu,“ poznamenal dramaturg Vladimír Fekar.

Jak dále uvedl, v inscenaci se překvapivě objeví také momenty, které budou zcela jiné než realistický přístup k vesnické tématice.

„Pitínský na začátek druhé půle vkládá mezihru. Plamennou operu nebo spíše melodram Olga a Slunce, který sestrojil na základě kapitoly Zelený čtvrtek z druhého dílu mrštíkovské románové kroniky,“ doplnil Fekar.

Na jevišti se objeví kompletní soubor Městského divadla Zlín. „Krobotova dramatizace nabízí každému z divadelníků velmi zajímavý herecký úkol. Kromě nich Habrůvku zabydlí členové uměleckého souboru Kašava, a také dětští herci,“ dodal Fekar.

Pitínský si kromě práce režiséra zkusí nově také roli scénografa. Scénografii si ve spolupráci s Evou Jiřikovskou a dalšími zkušenými výtvarníky navrhoval totiž sám. Splnil si tak svou tužbu ozkoušet si na vlastní kůži úskalí práce scénického výtvarníka.

Pro scénografické podněty vyjížděl na mnoho poznávacích výletů na moravský venkov. Mimo jiných zavítal také do obce Diváky, která byla působištěm bratří Mrštíků a v níž nejvíce hledali Mrštíkové inspiraci pro svou románovou Habrůvku.

Ve scéně pracuje Pitínský s materiály, které jsou se vsí spjaty, jsou jako jsou dřevo a sláma. Objevit by se měly také staré autentické stroje a pluhy, jejichž zapůjčení přislíbili vesničané z Vnorov při jednom z inspiračních výletů po moravském venkově.

„Habrůvka je hrubá a drsná suknice nesešívaná, na neustále rozechvělém rozhraní světla a tmy. Kdyby se to podařilo, byl bych rád, aby byla biblická i antická. Osud na lidi v Habrůvce působí drtivě a nesmiřitelně. Oni o drsnosti osudu ví, ale je v nich také kus té moravské mariánské něhy. Když se to podaří, bude tam také prosvětlená magie svátků s trochou chagalovsko-úprkovské nálady,“ prozradil své vize známý režisér.

Premiéra Roku na vsi se uskuteční poslední únorový den v 19 hodin ve Velkém sále.

Autor: Silvie Pospíšilová

3.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Holík

Potvrzeno. Holík se dohodl s Čerepovcem. Jdu to zkusit, prohodil reprezentant

O svátcích vyrazí do ulic Zlína a Otrokovic historické vozy MHD. Na snímku trolejbus Tr9.

O svátečních dnech vyjedou do ulic Zlína a Otrokovic historická vozidla DSZO

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Pokud máme příhodné podmínky na zahradě nebo jiném pozemku pro vybudování studny (o potřebných podmínkách pro stavbu studny jsme psali zde) a jsme rozhodnuti studnu zřídit, udělejme si nejprve velmi přibližnou kalkulaci, na kolik to všechno přijde.

Zloděj se vloupal na benzinku v Lutonině. Policie žádá svědky o pomoc

Škodu za 140 tisíc korun způsobil zloděj, který se v pondělí vloupal na benzinku v Lutonině. Ukradl téměř 73 tisíc korun v hotovosti a poškozením zařízení čerpací stanice způsobil škodu minimálně 66 tisíc korun. Lapkovi hrozí až pět let za mřížemi.

Nebuďte na demenci sami! Naděje otevřela poradenské centrum ve Zlíně

Přibývá dlouhověkých seniorů a bohužel přibývá také lidí s Alzheimerovou nemocí. Její průběh může být nečekaně rychlý. „Naše babička se jednoho dne rozčílila a najednou se něco stalo – začala zapomínat a změnila se jí povaha," popsala svou zkušenost Pavlína Odvárková.

V kraji žije druhý nejnižší počet lidí s exekucí

Téměř nejmenší podíl obyvatel v exekuci má v rámci celé republiky Zlínský kraj a také samotný okres Zlín. Tyto údaje ukázala unikátní webová aplikace, která zpřístupňuje údaje o počtu exekucí po jednotlivých krajích, okresech i obcích. Před několika dny ji na webu mapaexekuci.cz zveřejnily nevládní organizace Otevřená společnost a Ekumenická akademie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies