VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pitínský si plní režijní sen: Rok na vsi ve Zlíně

Zlín - Ansámbl Městského divadla ani na začátku nového ruku nezahálí. Po Andělích všedního dne, kteří se zlínskému publiku představili pár dnů před vánočními svátky, začíná pracovat na dalšíhře. Do Městského divadla se vrací známý režisér Jan Antonín Pitínský snovou velkou inscenací Rok na vsi. Jevištní verzi románové kroniky Aloise a Viléma Mrštíkových začínají herci zkoušet již vpondělí.

3.1.2009
SDÍLEJ:

Jan Antonín Pitínský. Režisér Evangelia svatého Lukáše (Na rovinu!), které bude uvedeno v rámci Bezručovy Opavy v sobotu ve Slezském divadle.Foto: DENÍK / Milan Jaroš

Zahajovací zkouška bude mít netradiční ráz. Kromě celého uměleckého souboru divadla a režiséra Jana Antonína Pitínského budou přítomni i všichni hlavní tvůrci inscenace.

„Účast přislíbil autor hudby Miroslav Černý, autorka kostýmů Hana Knotková a dramaturg Vladimír Fekar. Chybět nebudou ani lidové kroje a muzika. Na první čtené zkoušce představí Miroslav Černý také dvě pastýřské trouby, které byly vyrobeny přímo pro tuto inscenaci, a také na ně zahraje,“ prozradila mluvčí Městského divadla Hana Šmardová.

Rok na vsi je po publikem vysoce oceněné inscenaci Maryša dalším pokračováním cyklu vesnických témat na jevišti zlínského divadla. S nápadem uvést tento titul přišel bývalý umělecký šéf divadla Miroslav Plešák už na počátku devadesátých let, kdy měla inscenace vznikat pro Národní divadlo Brno.

„K realizaci však nedošlo, a tak se Pitínský k naplnění svého dlouholetého režijního snu dostává konečně nyní. Jako základní a výchozí textový podklad pro inscenaci si vybral precizní dramatizaci Miroslava Krobota, která byla s úspěchem uváděna také v Národním divadle v Praze. Tu však oživuje o několik postav a specifickým uchopením některých motivů z románu,“ poznamenal dramaturg Vladimír Fekar.

Jak dále uvedl, v inscenaci se překvapivě objeví také momenty, které budou zcela jiné než realistický přístup k vesnické tématice.

„Pitínský na začátek druhé půle vkládá mezihru. Plamennou operu nebo spíše melodram Olga a Slunce, který sestrojil na základě kapitoly Zelený čtvrtek z druhého dílu mrštíkovské románové kroniky,“ doplnil Fekar.

Na jevišti se objeví kompletní soubor Městského divadla Zlín. „Krobotova dramatizace nabízí každému z divadelníků velmi zajímavý herecký úkol. Kromě nich Habrůvku zabydlí členové uměleckého souboru Kašava, a také dětští herci,“ dodal Fekar.

Pitínský si kromě práce režiséra zkusí nově také roli scénografa. Scénografii si ve spolupráci s Evou Jiřikovskou a dalšími zkušenými výtvarníky navrhoval totiž sám. Splnil si tak svou tužbu ozkoušet si na vlastní kůži úskalí práce scénického výtvarníka.

Pro scénografické podněty vyjížděl na mnoho poznávacích výletů na moravský venkov. Mimo jiných zavítal také do obce Diváky, která byla působištěm bratří Mrštíků a v níž nejvíce hledali Mrštíkové inspiraci pro svou románovou Habrůvku.

Ve scéně pracuje Pitínský s materiály, které jsou se vsí spjaty, jsou jako jsou dřevo a sláma. Objevit by se měly také staré autentické stroje a pluhy, jejichž zapůjčení přislíbili vesničané z Vnorov při jednom z inspiračních výletů po moravském venkově.

„Habrůvka je hrubá a drsná suknice nesešívaná, na neustále rozechvělém rozhraní světla a tmy. Kdyby se to podařilo, byl bych rád, aby byla biblická i antická. Osud na lidi v Habrůvce působí drtivě a nesmiřitelně. Oni o drsnosti osudu ví, ale je v nich také kus té moravské mariánské něhy. Když se to podaří, bude tam také prosvětlená magie svátků s trochou chagalovsko-úprkovské nálady,“ prozradil své vize známý režisér.

Premiéra Roku na vsi se uskuteční poslední únorový den v 19 hodin ve Velkém sále.

Autor: Silvie Pospíšilová

3.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér Robert Svoboda

Kouč Svoboda: Panika není na místě, nedůvěra nás motivuje

 Helena Kotopulu

Helenu Kotopulu srazilo při tréninku před Moraviamanem auto

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Proč na střední a východní Moravě přibývá mladších lidí s infarktem? Jak jej poznat a jak se zachovat? Čím si přispíváme k srdečním potížím a jak jim předcházet? Může láska způsobit vysoký tlak či dokonce arytmii? Nejen na to se můžete ptát známého českého kardiologa Zdeňka Coufala, primáře z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Nové jízdní řády MHD: autobus na Mladcovou pojede každou půlhodinu

Na zlínskou Mladcovou už nebudou zajíždět autobusy co hodinu, ale co půl hodiny. Kromě tradičního letního provozu spojů je doprava z Kudlova na Mladcovou hlavní změnou jízdních řádů MHD Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice (DSZO). Platí od 1. července.

Lidé chtějí vidět, jak to tenkrát Andy dělal, říká grafik

Na sítotiskovém stroji stírá růžovou barvu a dokončuje tak potisk trička s obličejem Andyho Warhola. Tričko potištěné známou grafickou technikou si pak návštěvníci výstavy Warholových děl na zámku v Holešově mohou odnést domů. Restaurátor a grafik Lubomír Tomanec jim tričko vyrobí a natiskne motiv, který si zájemci sami vyberou.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies