VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pitínský si plní režijní sen: Rok na vsi ve Zlíně

Zlín - Ansámbl Městského divadla ani na začátku nového ruku nezahálí. Po Andělích všedního dne, kteří se zlínskému publiku představili pár dnů před vánočními svátky, začíná pracovat na dalšíhře. Do Městského divadla se vrací známý režisér Jan Antonín Pitínský snovou velkou inscenací Rok na vsi. Jevištní verzi románové kroniky Aloise a Viléma Mrštíkových začínají herci zkoušet již vpondělí.

3.1.2009
SDÍLEJ:

Jan Antonín Pitínský. Režisér Evangelia svatého Lukáše (Na rovinu!), které bude uvedeno v rámci Bezručovy Opavy v sobotu ve Slezském divadle.Foto: DENÍK / Milan Jaroš

Zahajovací zkouška bude mít netradiční ráz. Kromě celého uměleckého souboru divadla a režiséra Jana Antonína Pitínského budou přítomni i všichni hlavní tvůrci inscenace.

„Účast přislíbil autor hudby Miroslav Černý, autorka kostýmů Hana Knotková a dramaturg Vladimír Fekar. Chybět nebudou ani lidové kroje a muzika. Na první čtené zkoušce představí Miroslav Černý také dvě pastýřské trouby, které byly vyrobeny přímo pro tuto inscenaci, a také na ně zahraje,“ prozradila mluvčí Městského divadla Hana Šmardová.

Rok na vsi je po publikem vysoce oceněné inscenaci Maryša dalším pokračováním cyklu vesnických témat na jevišti zlínského divadla. S nápadem uvést tento titul přišel bývalý umělecký šéf divadla Miroslav Plešák už na počátku devadesátých let, kdy měla inscenace vznikat pro Národní divadlo Brno.

„K realizaci však nedošlo, a tak se Pitínský k naplnění svého dlouholetého režijního snu dostává konečně nyní. Jako základní a výchozí textový podklad pro inscenaci si vybral precizní dramatizaci Miroslava Krobota, která byla s úspěchem uváděna také v Národním divadle v Praze. Tu však oživuje o několik postav a specifickým uchopením některých motivů z románu,“ poznamenal dramaturg Vladimír Fekar.

Jak dále uvedl, v inscenaci se překvapivě objeví také momenty, které budou zcela jiné než realistický přístup k vesnické tématice.

„Pitínský na začátek druhé půle vkládá mezihru. Plamennou operu nebo spíše melodram Olga a Slunce, který sestrojil na základě kapitoly Zelený čtvrtek z druhého dílu mrštíkovské románové kroniky,“ doplnil Fekar.

Na jevišti se objeví kompletní soubor Městského divadla Zlín. „Krobotova dramatizace nabízí každému z divadelníků velmi zajímavý herecký úkol. Kromě nich Habrůvku zabydlí členové uměleckého souboru Kašava, a také dětští herci,“ dodal Fekar.

Pitínský si kromě práce režiséra zkusí nově také roli scénografa. Scénografii si ve spolupráci s Evou Jiřikovskou a dalšími zkušenými výtvarníky navrhoval totiž sám. Splnil si tak svou tužbu ozkoušet si na vlastní kůži úskalí práce scénického výtvarníka.

Pro scénografické podněty vyjížděl na mnoho poznávacích výletů na moravský venkov. Mimo jiných zavítal také do obce Diváky, která byla působištěm bratří Mrštíků a v níž nejvíce hledali Mrštíkové inspiraci pro svou románovou Habrůvku.

Ve scéně pracuje Pitínský s materiály, které jsou se vsí spjaty, jsou jako jsou dřevo a sláma. Objevit by se měly také staré autentické stroje a pluhy, jejichž zapůjčení přislíbili vesničané z Vnorov při jednom z inspiračních výletů po moravském venkově.

„Habrůvka je hrubá a drsná suknice nesešívaná, na neustále rozechvělém rozhraní světla a tmy. Kdyby se to podařilo, byl bych rád, aby byla biblická i antická. Osud na lidi v Habrůvce působí drtivě a nesmiřitelně. Oni o drsnosti osudu ví, ale je v nich také kus té moravské mariánské něhy. Když se to podaří, bude tam také prosvětlená magie svátků s trochou chagalovsko-úprkovské nálady,“ prozradil své vize známý režisér.

Premiéra Roku na vsi se uskuteční poslední únorový den v 19 hodin ve Velkém sále.

Autor: Silvie Pospíšilová

3.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení