Bajaja ještě před převzetím sdělil, že má smíšené pocity. „Samozřejmě převládá radost, ale neubráním se ani úzkosti. Jedna z nejprestižnějších cen za literaturu u nás mě totiž nesmírně zavazuje. Přebírám štafetu po Kunderovi, Škvoreckém, Vaculíkovi, Květě Legátové a ostatních velikánech české literatury,“ svěřil se odpoledne Antonín Bajaja.

Zlínský umělec si získal přízeň všech sedmi členů odborné poroty. „Vybírali jsme z více než čtyřiceti uchazečů a Bajajova kniha u nás všech zabodovala. Vyhrála na celé čáře. Řekl bych, že se jedná o návrat k epice. Román je lyrizovanou epikou o české společnosti. Pan Antonín Bajaja je výrazný epický talent a jsem přesvědčený o tom, že se jedná o jeho životní dílo. Už se těšíme na další,“ řekl literární kritik a historik, vysokoškolský učitel a člen poroty Vladimír Novotný.

Osmašedesátiletý Bajaja byl už před šesti lety oceněn za romaneto Zvlčení Magnesií Literou. Na tu byl nominován i za román, za který včera převzal státní cenu. V knize Na krásné modré Dřevnici popisuje rodný Zlín od okamžiků osvobození od nacistické okupace až po dobu komunistické diktatury. Kniha je stylizována jako výběr z dopisů sestře Janě, s níž autor prožíval dětství. Ty pak doplnil komentáři a povídkami.

Za celoživotní dílo obdržel Státní cenu za překladatelské dílo sinolog Oldřich Král. Cenu za divadlo si odnesl Karel Kraus, za hudbu Ilja Hurník, za architekturu Alena Šrámková a za výtvarné umění František Skála.