VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Recenze: Umění umírat je uměním žít

Zlín - /RECENZE/ Spousta lidí dnes věří na anděly, nebeské bytosti, jež nás chrání ve dne vnoci. Ať už víra vně pochází zpřesvědčení křesťanského či pod vlivem nových druhů víry, která si porůznu upravují různá světová náboženství od židovství, přes islám až kbuddhismu. Asi je jedno, jak si každý jedinec své anděly představuje, jisté je, že se knim vnesnadných chvílích svého života každý znás začne obracet. Jakási síla (andělská?) způsobuje, že se odhodláváme doufat, že máme chuť ještě vněco věřit, že chceme být dobrými…

16.12.2008
SDÍLEJ:

Andělé všedního dneFoto: DENÍK/Filip Mach

Toto téma si vybral za své Michal Viewegh pro jednu ze svých posledních próz nazvanou Andělé všedního dne. Její stejnojmennou dramatizaci zařadilo do svého repertoáru Městské divadlo Zlín, právě v době adventní, době, kdy se lidé k sobě obvykle snaží být dobří v očekávání svátků vánočních. Tak se inscenátoři pokoušejí naznačit, že nejen ty sváteční, ale i všední dny si zaslouží své anděly.

Tato Vieweghova novela nezapře svého autora v líčení sexuálních tužeb a představ, v ironickém pohledu na člověka, který se nechává semlít kolem osudu, redukuje svá skutečná přání a uspokojení nachází v podružnostech.

Marie (Helena Čermáková) se stala náruživou posluchačkou rozhlasu, která nikdy nevynechá příležitost vyjádřit svůj názor v posluchačské anketě. Její muž Karel (Luděk Randár) stále tajně sní o felaci a kuchařka Jarmila (Milena Marcilisová) propadla ezoterickým knihám americké spisovatelky Doreen Virtue a „aktivně komunikuje s anděly“. Komické momenty střídá však filozofičtější a zároveň poněkud sentimentálnější linka. Karel zahyne při autohavárii. Jarmilin syn Zděnek spáchá sebevraždu.

A od toho jsou tu ONI:

Čtyři andělé Jofaniel (Pepa Koller), Hachamel (Pavel Leicman), Ilmuth (Michaela Doleželová) a Ntih-Haiah (Radoslav Šopík) putují po zemi a jejich úkolem je přinášet drobné radosti, jimiž zmírní příchod smrti umírajícím a jejich pozůstalým. Pokouší se přimět je, aby se aspoň těch posledních 24 hodin, co jim zbývá do konce života, řídili heslem Carpe diem! Jediný, kdo chápe skutečnou hodnotu života, je Ester (Petra Hřebíčková), která spolu se svým manželem (Rosťa Marek) očekávala jeho smrt.

Autor dramatizace Dodo Gombár převedl prózu do monologických výstupů, jež se navzájem doplňují a polemizují spolu, komentují se navzájem. Děj se odehrává v průběhu jediného dne, anachronicky se nám vyjevují situace ze životů hlavních postav příběhu.

Své příběhy si však zažívají také andělé, kteří jsou – snad až na svou nesmrtelnost – v mnohém podobní lidem. Ani jejich kostýmy všechny ze stejné vínové látky neevokují nic až tolik andělského, spíše předesílají jejich osobní poslání, Ilmuth v dětských šatičkách je v mnohém naivní a nadšeně prožívá lidskou lásku i zklamání z toho, že není stálá. Moudrý a chápavý Hachamel, jenž zná lidstvo už příliš dobře, než aby se nad čímkoli pozastavoval, je oděn v kněžský hábit. Nith-Haiah ve smokingu a Jofanniel v montérkách mají náhled na svět poněkud cyničtější.

Andělé se scházejí na mostě, kterou představuje kovová konstrukce (scéna Petr B. Novák), odkud shlíží dolů na celý svět, jenž dobře reprezentuje obrovské zlínské jeviště. Všechny příběhy postav se na něm prolínají, časově i prostorově, pro věčnost je čas i prostor nedůležitý. Lidé se snaží najít cestu ke svým blízkým i sami k sobě, snaží se najít návod na život a pochopit svůj osud, který je tam nahoře někde zpečetěn. Ale i andělé se v tomto světě ztrácí a hledají způsob, jak lidskému údělu aspoň v té poslední chvíli ulevit.

Režisér Petr Štindl si zvolil za klíč k výkladu přirovnání božského vedení (o kterém se mimo jiné velmi ráda zmiňuje i již zmiňovaná americká psychoterapeutka) k GPS navigaci. Svou skutečnou víru postupně zaprodáváme do rukou techniky, jakéhosi mechanismu, který nás semele. V rozsáhlém zlínském hledišti GPS naviguje andělskou dívku Ilmuth na místo srazu s dalšími třemi nebešťany.

GPS však selže a ona se nakonec stejně musí spolehnout na vlastní intuici. Neexistuje žádný spolehlivý návod, jak se neztratit ve světě a v životě. Je třeba asi naslouchat „andělům“, těm pohnutkám, které nás vedou k tomu být dobrými a těšit se i z těch nejmenších radostí, jež nám život přichystá.

Autor: Silvie Pospíšilová

16.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.
19

Obchodní centrum hostilo autogramiádu k Barumce

Bratři Bukartsové naskočili s Honejskem. Mohlo by to fungovat, myslí si Hamrlík

V pondělí se představil a v úterý už naskočil Rihards Bukarts vedle svého bratra Robertse v první formaci vedené Antonínem Honejskem v přípravném zápase proti Pardubicím. Spolupráce nově složené lotyšsko-české útočné formace však k výhře nevedla a ševci prohráli 3:5. O tři vstřelené góly Zlína se postarali jiní.

AKTUALIZOVÁNO

Opilý, polonahý výtržník vyhrožoval mačetou na benzínce v Napajedlech

Scénu jako z hororového filmu zažili v pondělí odpoledne zákazníci marketu čerpací stanice v Napajedlích na Zlínsku. Vyřizovat účty si s mačetou v ruce přišel polonahý, čtyřicetiletý muž.

V Tlumačově hořela střecha obecní budovy. Její rekonstrukce se komplikuje

Celkem sedm jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů ze Zlínska a Kroměříže, zasahovalo v úterý odpoledne při požáru střechy obecní budovy v Tlumačově na Zlínsku.

Když se prase otočí, klec se uzavře. Hejtman nevylučuje ani trávení divočáků

FOTOGALERIE/ Odchytových klecí se žrádlem, které mají přilákat divočáky, bude na Zlínsku kvůli africkému moru prasat zatím osm. Jedna přijde na 42 tisíc korun, na dalších osm tisíc pak fotopast, která bude umístěna poblíž.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení