VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sochou vzdají hold padlým vojákům

Tlumačov – Vzdát hold padlým vojákům se před pěti lety rozhodl akademický malíř, restaurátor a tlumačovský rodák Josef Petr.

31.8.2011
SDÍLEJ:

Sochař Josef Petr připravuje sochu orlice, která bude od soboty 3. září zdobit vrchol památníku věnovaného tlumačovským hrdinům rakousko – pruské války.Foto: DENÍK/Matej Slávik

Právě on je autorem památníku hrdinů roku 1866, který je v historických análech spojen s Prusko-rakouskou válkou, bude odhalen 3. září ve 14 hodin v místě rozcestí křižovatky Hulín – Kurovice.

„Myšlenka vytvořit tento pomník je stará pět let včetně návrhů. Je to můj dar obci Tlumačov,“ prozradil umělec Josef Petr s tím, že památník bude vysoký celkem k šesti metrům a bude vyhotoven v duchu jako by byl vyhotoven právě v roce 1866.

Symbol vznešenosti a statečnosti

„Lidé toho znají hrozně málo a málo se také zajímají obzvlášť o historii. Jelikož jsem vystudoval historii a umění i s obecnou historií, napadlo mě najít si myšlenku, která by souvisela s nějakým konkrétním místem tam, odkud pocházím a napojit se na něco významného, co se v minulosti stalo,“ zdůvodnil svou tvorbu Petr.

Samotný památník je ve své vrcholové části zdoben stylizovaným maltézským křížem s vrcholovou sochou orla na zeměkouli jako symbolem vznešenosti.

„Tyto symboly jako orel na zeměkouli nebo lev se zeměkoulí jako symbol statečnosti jsou staré právě od Římanů. Zeměkoule bude opletena dubovým a lipovým listím s nápisem Viribus Unitis, což v překladu znamená spojenými silami,“ vysvětlil význam částí památníku Josef Petr.

Celý památník je věnován historickým událostem, bohatě popsaným také v kronikách obce. Není to ovšem pouze historie obce jedné, ale všech okolních.

„Po sedmidenním pochodu v roce 1866 přišli okolo páté hodiny k Trutnovu, kde porazili Prušáky a vyhnali je až za hranice českého království,“ vypráví Petr.

Památník je tedy hlavně o Tlumačovských občanech – vojácích, kteří v této válce bojovali za císaře a vlast – stali se skutečnými hrdiny a na které se trestuhodně zapomněli. Sám akademický umělec Josef Petr také vzpomněl, že v armádě bojovali také bratři Boženy Němcové.

„Je to obrovské dílo mnoha lidí, sochařů, jeřábníků a mnoho dalších, které samozřejmě vzpomenu při odhalování památníku při slavnostním projevu,“ dodal umělec.

Josef Petr také prozradil něco ze svého soukromí a uměleckých začátcích. „Chodil jsem do lidové školy umění, pak jsem vystudoval sochařství na střední uměleckou školu v Uherském Hradišti a také sochařství v Praze,“ vzpomněl na své začátky. A proč nakonec zakotvil zpět v rodné vísce?

„Hodně dlouho jsem pracoval v jedné restaurátorské firmě ve Východních Čechách. Po ukončení činnosti jsem se přestěhoval do rodného města tady v Tlumačově na Moravě. Vlastně je to tak, že částečně bydlím v Brně a částečně dojíždím za prací do Tlumačova,“ prozradil Petr.

Plány do budoucna

Autor památníku Hrdinů 1866 Josef Petr, který se živí hlavně restaurováním a pracuje momentálně na kulturních památkách, se také svěřil, že by chtěl v budoucnu postavit kapli.

„Byla by to kombinace architektury se sochařstvím. Ta kaple by byla postavena jednomu našemu mučedníku, podle mého názoru významnému, ale bohužel opomíjenému. Jedná se o svatého Jana Sankardera, který zahynul na základě mučení v Olomouci v roce 1620,“ vypráví Josef Petr s tím, že se v podstatě jednalo o politickou vraždu.

Koníček: vinařství

Ve volné chvíli vezme umělec do rukou i štětec nebo si rád dopřeje kvalitní mok. „Mám vinohrad a jsem velký vinař. Pěstuji vinnou révu, ale specializuji se jen na Burgundské modré. Jeho historie sahá až do doby Římanů,“ říká.

Autor: Zuzana Molková

31.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Generální manažer hokejistů Zlína Martin Hosták si v rámci testovacích jízd 47. ročníku Barum Rally v úterý vyzkoušel jízdu v závodničce Antonína Tlusťáka Škodě Fabia R5 na pozici spolujezdce.
8

Hostákovi se nelíbilo zahřívání gum. Jinak jej svezení v závodničce nadchlo

Cvičení hasičů v Senioru Otrokovice.

Město Otrokovice podpořilo dotací Dobrovolnické centrum ADRA

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Obchodní centrum hostilo autogramiádu k Barumce

Téměř tisícovka příznivců automobilového sportu si nenechala ujít úterní autogramiádu předních závodníků nadcházejícího 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín.

Bratři Bukartsové naskočili s Honejskem. Mohlo by to fungovat, myslí si Hamrlík

V pondělí se představil a v úterý už naskočil Rihards Bukarts vedle svého bratra Robertse v první formaci vedené Antonínem Honejskem v přípravném zápase proti Pardubicím. Spolupráce nově složené lotyšsko-české útočné formace však k výhře nevedla a ševci prohráli 3:5. O tři vstřelené góly Zlína se postarali jiní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení