VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Týden knihoven: divadlo i prohlídka krytu

Zlínský kraj – Tradiční Týden knihoven odstartoval včera po celé České republice. Ve Zlínském kraji se k němu oficiálně připojily desítky knihoven. Připravily speciální akce v podobě výstav, besed nebo soutěží pro děti, seniory i handicapované.

5.10.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Petr Šimr

V některých knihovnách se čtenáři dočkají i burz vyřazených knih a amnestií dlužníků.

Se zajímavou nabídkou přichází v tomto týdnu například zlínská Krajská knihovna Františka Bartoše. Hlavní atrakce je přichystána na zítřek.

„Od 19 hodin se návštěvníci mohou těšit na večerní program s názvem Po setmění s Erbenem. K vidění budou Erbenovy balady Polednice a Vrba v hereckém ztvárnění knihovníků, vystoupí také Smíšený pěvecký sbor Dvořák Zlín a žáci a pedagogové ZUŠ ZlínJižní Svahy,“ láká k návštěvě ředitelka krajské knihovny Zdeňka Friedlová.

Pouze ve středu bude dále možné si prohlédnout výstavu nejrůznějších vydání Erbenovy Kytice. Pro děti jsou nachystány soutěže a hádanky.

„Atmosféra večera se ponese v duchu 19. století. Jeho součástí bude i ocenění výherců Erbenománie, internetové soutěže inspirované autorovým životem a dílem,“ poukázala Friedlová s tím, že význačný představitel českého romantismu by letos oslavil 200 let.

K Týdnu knihoven se připojila také Městská knihovna v Rožnově pod Radhoštěm. Po celý týden odpustí všem zapomnětlivým čtenářům poplatky za pozdní odevzdání vypůjčených knih, pro ty nové je připravena bezplatná registrace.

Každý den v týdnu se pak bude od 15 hodin v dětském oddělení konat hlasité předčítání z humoristických děl věnovaných dětem.

Stejně jako ve Zlíně, také v Rožnově připravili hlavní program na středu. Happening s názvem Knihovnická stonožka vypukne u hudebního altánu ve 14.30 hodin.

„Každá noha stonožky má symbolizovat jednu z knihovnických činností, kterých je opravdu mnoho,“ vysvětluje s úsměvem ředitel rožnovské knihovny Pavel Zajíc.

Na akci představí knihovníci část ze svých aktivit.

„Ať už to bude představení literární a výtvarné soutěže pro děti Počůral jsem se smíchy aneb Proč nás baví apríl, seznámení s výsledky fotografické soutěže Přistiženi při čtení nebo prezentace ukončené soutěže pro děti Prázdninové deníky,“ vyjmenoval Zajíc s tím, že se ve středu uskuteční i beseda s Ivonou Březinovou, která je autorkou předlohy k filmu Ať žijí rytíři.

Se svou troškou do mlýna přichází v tomto týdnu i Knihovna Františka Kožíka v Uherském Brodě. Ta uspořádá několik zajímavých besed. Už dnes kupříkladu v jejich prostorách vystoupí se svou přednáškou o životě ve Starém Hrozenkově a ukázkou hry na housle Jan Rapant.

„Na středu jsme pak od 9 hodin přichystali seminář pro neprofesionální knihovníky Uherskobrodska, ve čtvrtek odpoledne k nám pak zavítá Jindřich Šašinka se svou cestovatelskou besedou o horolezeckých výstupech v Alpách a Vysokých Tatrách,“ podotýká vedoucí knihovny Věra Lovecká a dodává, že připravena je i burza knih nebo internetová poradna pro seniory.

V Kroměříži bude patrně největším lákadlem Týdne knihoven čtvrteční zpřístupnění atomového krytu, který se nachází přímo pod budovou Knihovny Kroměřížska.

„Lidé se nás na něj často ptají, o jeho návštěvu je velký zájem. K exkurzi je ale třeba se v knihovně přihlásit předem,“ zdůraznila ředitelka Šárka Kašpárková.

V Kroměříži budou ale k vidění i výstavy věnované komiksu nebo regionálním muzikantům.

„Ve středu pak budou vyhlášeny výsledky soutěže Kroměřížská litera, ve které měly děti za úkol psát texty související s měsícem dubnem,“ připomněla Kašpárková.

Týden knihoven se koná už popatnácté. Jeho letošní motto zní Patnáctý kraj České republiky – kraj knihoven. V centru zájmu knihovníků jsou především uživatelé, chtějí ale do knihoven přivábit i ostatní veřejnost. Cílem akce je pak podpora knih a čtenářství a nabídka atraktivního využití volného času.

V nominaci na knihovnu roku je i Místní knihovna ve Vlachově Lhotě

Praha, Vlachova Lhota – Místní knihovna ve Vlachově Lhotě je jedním ze čtrnácti kandidátů z celé České republiky na vítězství v soutěži Knihovna roku v kategorii Základní knihovna. Její vyhlášení se uskuteční dnes od 11 hodin v pražském Klementinu. Ceny předá ministr kultury Jiří Besser.

„Knihovna ve Vlachově Lhotě vedená Miroslavem Častulíkem je nominována za mimořádnou aktivitu knihovníka při organizování akcí na podporu čtenářství a za zapojení knihovny do společenského a kulturního života v obci,“ objasnil Vít Richter z Národní knihovny v Praze.

Sám knihovník Miroslav Častulík si možnosti získat prestižní cenu velice váží. „Jsme malá obec, nominace pro nás znamená hodně. Je to ocenění práce všech, kteří se na chodu knihovny nějakým způsobem podílejí,“ poukázal Častulík s tím, že dnešnímu vyhlášení bude osobně přítomen i se starostou Vlachovy Lhoty.

Cena Knihovna roku 2011 se uděluje k ohodnocení dlouhodobých zásluh o rozvoj knihovnictví v obcích nebo mimořádného přínosu k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb.

Viktor Chrást

Autor: Viktor Chrást

5.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Dožínky Zlínského kraje

Na Velkém náměstí v Kroměříži v sobotu pokračoval hlavní program krajských dožínek. Přihlížející viděli krojovaný průvod, slavnostní zahájení a předání dožínkového věnce krajskému hejtmanovi. 

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení