VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Zlíně uvidíte svatební úbor Marie Baťové z roku 1912

Prostý kostýmek, obyčejný prstýnek a na oběd pečená husa. Svatební hostina v chudých rodinách probíhala skromně.

19.6.2017
SDÍLEJ:

Výstava Zlínské nevěstyFoto: Muzeum jihovýchodní Moravy

 „Maminka byla sirotek, rodiče jí zemřeli, když byla ještě malá, tedy nic neměla a byla vděčná za každou drobnost,“ vzpomíná na Marii Tučkovou její dcera z Valašských Klobouk. Ve 14 letech odešla Marie pracovat k sedlákovi, kde také bydlela v malém pokojíku. U sedláka se následně seznámila se svým nastávajícím.

„Svatbu měli v kostele a pozvaní byli jen čtyři nejbližší přátelé, kteří jako dary přinesli vajíčka a klobásy,“ zavzpomínala na maminčinu svatbu, kterou zná již jen z vyprávění. Marie se narodila v roce 1924, vdávala se ve svých 21 letech.

„Pár dní po narozeninách se vzali, dříve to nešlo, jinak by si musela dokupovat roky,“ vysvětlila.

Na oběd tenkrát Marie upekla husu, ale hned po hostině hosté pospíchali na svá políčka. Chudá Marie se svým manželem neměli téměř nic, ale postupně si postavili chalupu a pořídili hospodářství. Teprve k desátému výročí svatby dostala hodnotnější dárek.

„Tatínek, tedy její muž, jí nechal udělat brož, na které byly vytesány její iniciály M.T.,“ prozradila dcera.

Svatební obřad přitom byl od pradávna významný a přikládala se mu velká důležitost i v minulosti.

„Je ale nutné zmínit, že k současné podobě romantické svatby měla tato událost v minulosti velmi daleko a s láskou se příliš nepočítalo. Prioritou bylo věno nevěsty a majetek či společenské postavení ženicha,“ uvedla historička Miroslava Štýbrová z Muzea jihovýchodní Moravy.

„Ještě v 19. století to bývala předem domluvená záležitost, která byla v kompetenci rodičů a svatba byla obchodem uzavíraným mezi dvěma rodinami,“ upřesnila.

Zažité rituály a zvyklosti měly velmi hluboké kořeny. Patří mezi ně i zasypávají svatebčanů rýží, konfetami, oříšky nebo rozinkami. To mělo zajistit, aby manželé měli hodně dětí.

Nevěsty se halily do závojů proto, aby je neuřkla zlá osoba, z téhož důvodu přenášel ženich nevěstu přes práh nového domova. Družičky se oblékaly podobně jako nevěsta, aby zlé mocnosti nerozeznaly nevěstu od družiček a nemohly ji uškodit. Bílá barva svatebních šatů přitom byla na našem území barvou smutku, a to až do 16. století.

V dávných dobách nová rodina přijala nevěstu poté, co společně se ženichem pojedla chléb a sůl. O vše se pár musel rozdělit a vypít sklenku vody. Ta se pak házela na zem, aby střepy přinesly štěstí.  S přípravou svatby byla i v 19. století spojena celá řada poviností.

„Kromě ohlášek, zvaní na obřad a přípravy hostiny musela rodina nevěsty zajistit reprezentativní výbavu a ušití svatební róby, kterou nevěsta demonstrovala společenské postavení rodiny,“ vysvětlila historička.

Ženich a nevěsta dnes sedí u svatebního stolu, v čele, kdežto ještě na konci 19. století tomu bylo na Zlínsku tak, že nevěsta seděla někde v koutku a celý den nic nejedla.

„Ženich posluhoval u tabule a nosil z kuchyně jídlo,“ doplnila s tím, že hosté měli celkem devět chodů, mezi nimi byla například polévka „s lokšama“, sladká kaše nebo hovězí či uzené maso s křenovou omáčkou.  Mnoho zajímavostí i obyčejů, které byly se svatebním obřadem v minulosti spojeny, představí výstava s názvem Zlínské nevěsty.

„Návštěvníci si budou moci prohlédnout nádherné svatební róby z éry 19. století, kdy bílá barva nevěstina úboru nebyla obvyklá,“ naznačila kurátorka výstavy Miroslava Štýbrová s tím, že vystaven bude také svatební úbor Marie Baťové z roku 1912 s pětimetrovým závojem, a to prostřednictvím repliky, zhotovené podle dobové fotografie.

Pamětnice a milovnice módy se budou moci pokochat desítkami svatebních šatů z éry 20. století, od luxusních prvorepublikových toalet z hedvábí přes silonové kreace z padesátých let až po krajkové toalety z let sedmdesátých či praktických modelů z let osmdesátých.

Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek dne 13. 7. 2017 v 17 hodin ve výstavním sále Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

MARCELA KANIOVÁ

Autor: Redakce

19.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Vražedný los házenkářek Zlína. Interligu rozehrají na Slavii

Pavel Hoftych. Ilustrační foto.
8

Lidi, bavte se! vzkazuje Pavel Hoftych

Do Zlína přijeli čtyři velvyslanci. A básnili o Baťovi

Sucho, v zemědělství poslední roky téma číslo jedna. Jak udržet vodu v krajině, by se mohl Zlínský kraj inspirovat v Izraeli.

Hotovo. Mužské fotbalové soutěže v kraji už znají složení

Čekali mnohem větší problémy. Zlínský krajský fotbalový svaz i přes odhlášení dvou týmů z moravských soutěží (Zlín B a Slovácko B) a jednoho ze svých (Vlčnov) nakonec poskládal celky pro novou sezonu téměř na první dobrou.

Zlínské zastupitelstvo má dva nové členy

Na svou funkci rezignovali dva zlínští zastupitelé zvolení za hnutí Starostové a nezávislí - Ondřej Albrecht a Zdeněk Hábl. Nově je nahradili Josef Zmeškal a Jaroslav Vaněk ze stejného hnutí. Oba noví zastupitelé složili na čtvrtečním zasedání slib. Informoval o tom mluvčí radnice Zdeněk Dvořák.

Řidič srazil ženu na přechodu a ujel. Pátrá po něm policie

Policisté hledají svědky nehody, která se stala v pondělí kolem třetí hodiny odpoledne ve Zlíně-Malenovicích na vyznačeném přechodu pro chodce u zastávky MHD Sídliště.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies