VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zpěvák Kamil Střihavka: Pořád jsem duší nespoutaný rocker

ROZHOVOR/ - Kamil Střihavka. Jedna z největších českých rockových star, které už třicet let patří pódia koncertních hal a divadel. Jeho nespoutaný hudební drajv zná každý. Přesto duše klidná a přívětivá, která se dokáže zanořit i do poloh naprosto komorních. Svou hudbu převlékne do akustického kabátku netradičních aranží a s kytarou vsedě vypráví její hluboké příběhy…

11.5.2017
SDÍLEJ:

Kamil Střihavka. Foto: DENÍK/ Lenka Klimentová

Jednu z těchto poloh předvede 19. května od 19 hodin na zámeckém nádvoří v Holešově. Inspirován prostředím a historií zde vystoupí se svou kapelou The Leaders! Holešovským koncertem přitom slaví jedno z mnoha významných výročí, jež mu rok 2017 přinesl. V rozhovoru, který vznikl exkluzivně pro čtenáře Deníku, o nich hovoří. A nejen o nich…

Když jste před třemi lety s akustickými koncerty začal, vyjádřil jste jasný motiv nabídnout lidem možnost se v této uspěchané době zastavit a prostřednictvím hudby si poslechnout příběhy, které jim chcete vyprávět. Daří se vám to? Jste s výsledkem projektu spokojený?

Tento unplugged (pozn. red. živá hudba bez použití zvukové techniky) projekt jsem dlouho připravoval a důraz jsem kladl hlavně na dramaturgii tedy výběr písní stejně jako na aranže jednotlivých skladeb. Ke své stávající kapele The Leaders! jsem přizval další hudebníky a výsledkem byly aranže pro devět nástrojů. Atmosféra na těchto akustických koncertech je vždy neopakovatelná a zcela odlišná od mých rockových setů. Já osobně jsem nadšen a stejně tak i moje kapela. Je to pro nás vítaná změna a každý z nás přizpůsobuje svou hru i feeling těmto specifickým koncertům. Podle ohlasů a vyprodaných sálů cítím, že jsem se svým publikem na jedné lodi a že se pro obě strany stávají tyto akustické sety opravdu výjimečným zážitkem.

Člověk se v průběhu života vyvíjí, mění postoje a názory… Cítíte se po třech desetiletích strávených na pódiích více akustickým zpěvákem, nebo rockerem? Co vaši duši těší více?

Jak jsem již zmiňoval v předešlé odpovědi, akustické koncerty jsou hlavně vítanou změnou a zpestřením pro mě samotného, ale i pro mé fanoušky. Dramaturgická vize spočívá především v písních, které jsem naživo nikdy nehrál, a to kvůli určité subtilnosti, ale i obsahu skladeb. Nechybí samozřejmě ani všechny hity a písně, bez kterých si svůj koncert nedokážu představit. A to nejen já. Léty prověřené skladby jsem zase oblékl do netradičních aranží, které mi umožňují začlenit známé věci do těch komorněji laděných. Ta komorní poloha a celková dramaturgie je natolik odlišná, že se dá s rockovými koncerty velice těžko srovnávat. Ale abych odpověděl na vaši otázku, takzvaně ,,doma“ se cítím hlavně a především na rockových prknech, a to i pro určitou nespoutanost a živelnost, kterou rocková hudba nabízí.

Se svým akustickým projektem se pohybujete nejvíce po komorních místech, v Holešově vás ale čeká zámecké nádvoří se silným geniem loci. Znamená to pro vás nějakou změnu v přístupu ke koncertu?

Naše akustické koncerty jsou výhradně k sezení a vsedě hraje i celá kapela. Za tři sezony akustického hraní jsme zatím v žádném klubu nehráli, využíváme k těmto koncertům atypické prostory nejen menších divadel, ale i třeba zámeckých zahrad nebo nádvoří. Protože jsou tyto unplugged koncerty realizovány v mnohem menší míře než ty rockové, snažíme se o to, aby se na nich cítili exkluzivně a příjemně i naši fanoušci. Každopádně na zámek v Holešově se moc těšíme, protože naplňuje naše představy o exkluzivním prostředí!

Máte rád historii, stará místa?

Jednoznačně ano! Pokud obsahují onen pověstný genius loci nebo energii, která se nedá minout, je jedno, jestli se jedná o stavby, města, nebo prostory. Stejné je to i s uměleckými díly. Historie je součástí našich životů, a proto ji nelze minout.

Letos se ve Zlínském kraji objevíte dvakrát. V květnu v Holešově, v červenci v Buchlovicích… Máte k východu republiky spojení historie, přírody a folkloru Valašska, Hané a Slovácka bližší vztah?

Již od roku 1987, kdy jsem začal hrát s mou první profesionální heavymetalovou kapelou Motorband, jsme hráli velice často na Moravě, a to nejen na té východní. Je tomu tak dodnes, a pokud trávím dovolenou v tuzemsku, rád se na Moravu vracím, protože se tam cítím velice příjemně. Jedno je jisté, nejde jen o krásy přírody a historii, ale hlavně o lidi, kteří se ke mně vždy chovali vstřícně a mile. Ano, ten bližší vztah, o kterém se zmiňujete, je postaven na dlouholetých zkušenostech a vstřícném publiku. Do Holešova i Buchlovic se moc těším a se mnou celá kapela.

Na jaký repertoár se mohou návštěvníci holešovského koncertu těšit?

Zazní písně, které jsem během těch bezmála třiceti let zaznamenal na různé desky v rámci mých hudebních projektů a které jsem naživo nikdy nehrál. Vedle toho zahrajeme v netradičním kabátku téměř všechny mé zásadní hity, ale i písně, které jsem si vždy přál zahrát a zazpívat. Nejen od mých zahraničních kolegů.

Připravujete ve své kariéře něco nového?

Letošní rok je pro mě osobně rokem výročním! Slavím pětadvacet let na divadelních a muzikálových prknech, slavím pětadvacet let od vzniku hudebního projektu BSP (Balage StřihavkaPavlíček), což se chystáme příští rok oslavit s našimi fanoušky pětadvaceti exkluzivními koncerty. Slavím deset let trvání mé kapely The Leaders!, která mě doprovází na sólové drá-ze. K tomuto výročí si letos na podzim nadělíme mou první Live! desku v životě. Jedná se o záznam jednoho z našich akustických koncertů a příští rok se chystám vydat další řadovou desku, a to po deseti letech! Sedmnáctého dubna jsem slavnostním představením oslavil dvouleté výročí od premiéry divadelní hry Tolik hlav, jejíž jsem autorem, režisérem a producentem. Podrobnější informace je možné najít na www.tolik-hlav.cz. Také se blíží má tisící padesátá repríza legendární rockové opery Jesus Christ Superstar, kterou uvádíme již šestou sezonu v Hudebním divadle Karlín. Jak říkám, výroční rok, plný plánů. Tak ať se vydaří všechny plány i vašim čtenářům a devatenáctého května od devatenácti hodin se budu těšit na zámku v Holešově akusticky. A živote, hyjóóó…

Předprodej vstupenek na holešovský koncert Kamila Střihavky on-line na www.holesov.info nebo osobně v Městském informačním centru Holešov

DANA PODHAJSKÁ

Autor: Redakce

11.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.

Na Barum Rally dorazilo 135 posádek, 16 se omluvilo

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení