VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice stojí školení zaměstnanců statisíce

Zlínský kraj - Minimálně stovky tisíc korun vynaloží každoročně řada měst ve Zlínském kraji na školení svých úředníků. Některé radnice půl milionu, jiné dokonce až milion korun. Jsou mezi nimi i takové, které školí své zaměstnance proti korupčnímu jednání.

10.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Na vzdělávání úředníků ale chtějí v budoucnu šetřit.

„V letošním roce organizoval magistrát školení proti korupčnímu jednání jednou. Podruhé pak absolvovali vybraní úředníci takto zaměřenou vzdělávací akci také u externího subjektu,“ přiblížil například mluvčí krajského města Zdeněk Dvořák.

Vyčíslil, že Zlín vynaložil v loňském roce na školení svých zaměstnanců celkem 1 155 000 korun.

Témata kurzů jsou různá

„Naši úředníci se školí v oblastech daní a účetnictví, obchodního a občanského práva, procesního a správního práva, trestního práva, pracovního práva, výpočetní techniky a v dalších právních normách,“ vyjmenoval Dvořák.

Upozornil, že školení úředníků je pro radnice povinné a musí být v souladu s plánem o vzdělávání.

„Navštěvují kurzy prohlubující, aktualizační i specializační zaměřené na výkon správních činností a na osobnostní rozvoj. V případě vedoucích úředníků také na manažerské dovednosti,“ doplnil mluvčí.

S bojem proti korupci počítají při školeních také v Otrokovicích. Téma Potírání korupce ve veřejné správě mají zařazené mezi svými e-learningovými kurzy.

Jedou podle plánu vzdělávání

„Každý z úředníků má sestaven plán vzdělávání, který obsahuje povinné e-learningové kurzy, ale také individuální vzdělávání prostřednictvím školení, kurzů a seminářů. Ty si volí zaměstnanec podle oboru své činnosti sám,“ přiblížila mluvčí Otrokovic Lenka Krupková.

Témata jsou přitom různá. „Školit se mohou v sociální oblasti, právu, dopravě, ekonomice, životním prostředí, majetku, personalistice, školství, kultuře a dalších. Vhodnost kurzu konzultuje úředník vždy se svým vedoucím,“ popsala Krupková.

Doplnila, že Otrokovice mají pro letošní rok vyhrazeno na školení úředníků šest set tisíc korun.

Hradiště školí třeba asertivitu

V Uherském Hradišti se radnici daří do okruhu vzdělávání zaměstnanců zařadit i kurzy takzvaných soft skills neboli měkkých dovedností, mezi které patří například schopnost asertivního chování, kreativita nebo osobnost týmového hráče. Kromě toho vysílá konkrétní zaměstnance na školení, která odpovídají zaměření výkonu jeho práce.

„Město utratilo v roce 2010 za školení svých zaměstnanců přes půl milionu korun. Je to částka za vzdělávání vstupní, průběžné i vzdělávání vedoucích pracovníků,“ upřesnil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Téměř dvojnásobek, tedy přibližně jeden milion korun, mají vymezeno na vzdělávání pracovníků ve Vsetíně. Vloni však začali šetřit.

„Naši úředníci se zúčastnili v loňském a v letošním roce z důvodu finančních úspor především školení uskutečněných v budově městského úřadu.

Témata byla například Správní řád, Spisová služba, Úředník obce, Zákoník práce, Zákon o obcích, Přestupky a jiné správní delikty, Psychohygiena pro pracovníky státní správy, Prevence syndromu vyhoření, Zákon o veřejných zakázkách, Jednání s problémovými klienty na úřadech a řada dalších,“ vyjmenovala mluvčí vsetínské radnice Jana Čadová.

Školení se podle ní konají zpravidla každý měsíc a dalších vzdělávacích kurzů důležitých ke své pracovní činnosti se účastní úředníci individuálně po schválení vedoucím odboru a tajemníkem.

„Kurzy na protikorupční jednání nemáme,“ dodala mluvčí s tím, že za rok 2010 utratil Vsetín za školení přesně 996 171 korun.

Některým připadají sumy vysoké

A co na takové částky a postupy říká veřejnost? Například podle Aleny Kovaříkové z Hulína jsou sumy za školení přehnané.

„Rozumím tomu, že by se měli úředníci zdokonalovat, aby mohli lidem lépe pomoci. Musí to ale všechno stát tolik? Přijde mi to hodně,“ svěřila se Kovaříková.

Sama je názoru, že by se jistě dali najít i levnější a zároveň stejně kvalitní školitelé.

Autor: Marek Houser

10.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Aukro Berani Zlín (v modrém) v nedělním 13. kole doma vyzvali plzeňské indiány.

V neděli na hokejové Berany v 15 hodin, pak na Fastav. A za polovinu!

Divoké prase - ilustrační foto.

Policejní odstřelovači v akci

Kdo bude stotisícím divákem Městského divadla ve Zlíně?

Stotisícího diváka 72. sezony očekává v pátek Městské divadlo Zlín.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Hubertova jízda

Svátek svatého Huberta připadá na 3. listopadu, v různých jezdeckých stájích se ale konají Hubertovy jízdy jako připomínka parforsních honů často již od konce září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení