Nešlo však o skutečnou událost, ale o jedno z řady cvičení, které mělo záchranáře prověřit, zda zvládnou i takto nejenom fyzicky, ale i psychicky náročný úkol.

„Hasiči obvykle nezasahují u sebevrahů. To je priorita především policejního vyjednavače. Stávají se však zcela nestandardní situace, kdy je člověk na velmi nebezpečném nebo těžko dostupném místě, a tady pak přicházejí na řadu hasiči, kteří s takovým člověkem nejenom musejí umět mluvit, ale především ho pak i zachránit,“ vysvětlil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Třicetimetrový jeřáb, který stojí u rozestavěného kongresového centra, nebyl prý vybraný náhodně. „Z minulosti evidujeme hned několik zásahů z jeřábů a věží v našem regionu. Například před dvěma lety se pokusil na náměstí Míru skočit z jeřábu, který byl u rozestavěného nákupního centra, třiačtyřicetiletý muž. Několikrát jsme pomáhali rovněž u lidí, kteří chtěli skočit ze střechy bývalé budovy Čedok, z činžáků na sídlišti Jižní Svahy nebo i z 21. budovy, kde sídlí krajský úřad,“ vyjmenoval dále mluvčí. Právě na tyto akce bývá nasazena speciální skupina záchranářů včetně psycholožky. Ti mají za sebou nejen lezecký výcvik, ale i znalosti z oblasti poskytování posttraumatické intervenční péče.

„To nám umožňuje správně navázat komunikaci se sebevrahem a následně i takticky správně postupovat v takových situacích,“ vysvětlil Mitáček.

Hasiči absolvovali cvičení celkem třikrát a pokaždé zkoušeli různé způsoby zásahů. „Úkolem bylo dosáhnout ramena jeřábu, kde byl figurant. Po zvládnutí této nejnáročnější části museli rozmluvit figurantovi sebevražedný úmysl a pak jej dostat dolů, a to tak, že jej upoutali do transportního šátku a spustili v doprovodu na zem. Vše působilo velmi realisticky,“ popsal Mitáček. Dodal, že cvičení bylo ukončeno až po několika hodinách.

Ve Zlínském kraji ročně spáchá nebo se pokusí o sebevraždu na pět desítek lidí. Jako nejběžnější způsob lidé volí buď oběšení, skok pod vlak či právě skok z výšky.