Hradní běžku vyhrál po povedeném závěrečném spurtu Ondřej Navrátil

Brumov – Bylnice - Moc nechybělo a úsilí spousty sportovních nadšenců klasického lyžování na Valašsku zhatilo počasí. Po roční pauze se však letošní Hradní běžka uskutečnila.

16.2.2017

Závod v klasickém lyžování Hradní běžka. Ilustrační fotoFoto: archiv Jiřího Hradila

,,Zaskočila nás nečekaná obleva. Po víc, jak měsíc trvajících mrazech šla těsně před závodem rtuť teploměru nahoru. Ještě v den závodu v jednu hodinu v noci jsme rolbou projížděli trať. Bylo pět stupňů nad nulou a sníh nám tál před očima. Kdyby se Hradní běžka konala v neděli, už bychom ji nebyli schopní uspořádat," přiznal jeden z pořadatelů Kamil Sedlačík.

Absolutním vítězem 8. ročníku se nakonec stal Ondřej Navrátil ze Vsetína. Ten dosáhl ve 30 kilometrů dlouhém hlavním podniku, jenž se běžel klasickou technikou, na trati mezi Brumovem, Lověnou, Okršliskem, Maděrovcem, s cílem opět v Brumově, času 1:44:03.

Stříbrnou příčku obsadil se ztrátou jedné sekundy Jiří Hradil (Cykloprodejna forride. cz Zlín), třetí místo vybojoval časem 1:46:17 obhájce prvenství z roku 2015 Slovák Kamil Vyhnička z KBL Turčianské Teplice.

Slavomír Kosík z Bohunic skonči čtvrtý (1:48:42) a Roman Kašpar (Coulade syndrom Team, 1:49:16) pátý. Z regionálních reprezentantů se do první desítky ještě vešel Michal Krejčí z kašavského Valachbajk Teamu. Ten bral za čas 1:56.49 osmé místo.

Náležitý přehled o vývoji závodu měl druhý v pořadí Jiří Hradil. Ten se neustále držel v těsném závěsu za budoucím vítězem Ondřejem Navrátilem. ,,Na těžké trati se mi v úvodním pětikilometrovém stoupání Navrátil mírně vzdálil. Dlouho jsem na něho měl zhruba dvacetimetrovou ztrátu. Před závěrečným sjezdem se mi ho ale podařilo dostihnout.

V tomto úseku jsem se cítil dobře a dokonce jsem věřil, že bych mohl vyhrát. V posledním pět kilometrů dlouhém sjezdu byl ale Ondřej silný, takže i v závěrečném spurtu odrazil můj nápor," upozornil na klíčové momenty stříbrný Jiří Hradil.

Závod žen vyhrála v čase 2:07:28 Monika Kadlecová ze slovenského CK EPIC Dohňany. Druhou pozici obsadila Lucie Javorová z Hvozdné (Valachbajk Team, 2:24:04), třetí místo získala veteránka Alena Kadlecová z BK Lysá pod Makytou (2:34:01).

,,Monika Kadlecová byla od začátku suverénní. Náskok na první pozici neustále navyšovala. Já jsem si však dobře rozložila síly a druhou příčku jsem měla pod kontrolou," byla i se ziskem stříbrné pozice spokojená nejúspěšnější žena ve výsledkové listině Lucie Javorová.

V Bílých Karpatech uspořádali také sedmnáctikilometrový závod. V něm v mužích dominoval časem 1:01:56 Viliam Manduch, před Peterem Vranákem (1:14:58) a Tomášem Slívou (1:16:36). V ženách se z prvenství radovala Lenka Šenkeříková (1:30:38). Druhá skončila Michaela Maňáková (1:34:28), bronzovou příčku vybojovala za čas 1:37:31 Nora Ladecká.