Dvaapadesátiletá Alice Kavanová ze Zlína bere lyže téměř jako všední obuv: lyžuje totiž od útlého dětství a navíc řadu let tomuto zimnímu sportu učí zájemce napříč věkovými generacemi, nyní na Svahu Zlín – v Areálu J. Šperky. „Naučit se lyžovat může každý, není to žádný problém," říká s úsměvem instruktorka.

Jak dlouho už coby instruktorka pracujete?

Instruktorkou jsem už strašně dlouho. Nemám to ale jako hlavní pracovní poměr, to se ani nedá. Je to sezonní záležitost, měsíční, někdy až čtvrtroční. Nikdy nevíte, jaká bude zima. Jsem povoláním technička. Učila jsem stavaře technické obory, tudíž jsem se středoškoláky jezdila na lyžařské výcviky, vloni dokonce i se základní školou coby externí instruktor. Zkušenosti mám v tomto směru bohaté.

Kdo vás naučil lyžovat?

Lyžuji odmalička, vedli mě k tomu rodiče a baví mě to pořád. Vloni jsem si moc nezalyžovala, poprvé po řadě měsíců až na Silvestra, předtím pak zase o Velikonocích.

Je těžké naučit dítě lyžovat?

Právě, že to není vůbec těžké. Pokud jsou tedy děti aspoň trošku pohybově zdatné, tak to není problém. Ani tříleté dítě není těžké naučit, ale musí mít nějaké základy. Pokud už něco dělá, myslím nějaký sport a nezačíná jen lyžovat, a jak jsem už řekla, je trošku průměrně pohybové, pět hodinek k jeho výuce lyžování bohatě stačí.

Co je největší problém při výuce dětí?

Každopádně rodiče. Když sem dají malé děti, chtějí jim pak moc pomáhat a to není dobře. Děti jsou v podstatě schopné a zvládnou to samy. Jakmile však vidí maminku a tatínka, vždycky je něco bolí. Takže největším problémem jsou jednoznačně starostliví rodiče.

A co starší generace? I tu zvládnete naučit lyžovat?

Ano, i starší lidé mají zájem. Učila jsem například pána, který měl dvaašedesát let. V hospodě se vsadil s kamarády, že to zvládne. Po třech hodinách výcviku opravdu sjel náš svah, poté se vydal dokonce s kamarády do Rakouska. Sice se tehdy trápil, ale opravdu je možné naučit lyžovat kohokoliv, stačí se fakt jen trošku hýbat.

Jak dlouho pánovi trvalo, než se naučil sjet svah?

Myslím, že u něj to byly tři dvouhodinovky, takže šest hodin stačilo. Závody by sice jezdit nemohl, to ne, ale sjel krásně obloučky. Věděl, co má dělat, kontroloval se.

Co všechno by měla obnášet výbava začínajícího lyžaře?

Určitě přilbu, lyže, boty a základem je také nechat si poradit. Lyžařské brýle mít začátečník nemusí, ale když padá sníh, je lepší je mít. Sníh dotyčnému díky nim nepadá do očí, zvýrazňují se terénní vlny a v podstatě odráží sluneční paprsky. Kdo si ale vybavení nechce pořizovat, může využít třeba půjčovny na svahu.