Olympijský běh ve Zlíně ovládli favorité

Zlín – Pětadvacet tisíc běžců se představilo na třiadvaceti místech Česka v T-Mobile Olympijském běhu. Ve 29. ročníku ve Zlíně zvítězil časem 16:06 člen AK Asics Kroměříž Tomáš Blaha.

30.6.2015

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Karásek

Druhý v absolutním pořadí mezi muži na polytanové dráze Stadionu mládeže skončil s patnáctisekun­dovou ztrátou domácí atlet Svatopluk Janečka, bronzovou pozici obsadil v čase 16:27 Jakub Gajdůšek z Jiskry Otrokovice.

V konkurenci spousty kvalitních vytrvalců se prosadil také další reprezentant kroměřížského Asicsum veterán Josef Sedláček, jenž bral za čas 16:42 čtvrté místo, Martin Hečko z kašavského Valachbajk Teamu doběhl pátý (17:10).

,,Jelikož se letos sešel na startu rekordní počet 119 mužů, pořadatelé museli závod rozdělit do dvou rozběhů. Já jsem běžel v tom prvním, a proto jsem od začátku zvolil ostřejší tempo. To se mi na zlínském polytanu za ideálních podmínek při teplotě kolem dvaceti stupňů podařilo udržet po celý průběh závodu, dokonce jsem v závěru ještě zrychlil. A i když se Svaťa Janečka představil až ve druhém rozběhu a mohl si kontrolovat čas, tak mě můj největší soupeř v cíli už nepřekonal," radoval se 39letý Tomáš Blaha.

Také žen se v krajském městě sešel rekordní počet, osmačtyřicet. Mezi nimi kralovala favoritka Jana Žaludková hájící barvy týmu BS Slopné (18:57). Druhou pozici obsadila Veronika Brázdová z Kroměříže (20:45), třetí skončila časem 20:54 Lucie Javorová ze Hvozdné (Valachbajk Team). Alžběta Nešporová (SKOB Zlín, 21:24) vybojovala čtvrtou příčku, Mária Sýkorová z Vizovic získala za čas 21:39 páté místo.

,,V rozběhu jsme běžely společně s muži, a tak nás na oválu kroužilo osmdesát. Výsledný čas tak byl kvůli neustálým předbíháním zpomalený. Já jsem navíc netušila, co od svého výkonu můžu očekávat. Před startem jsem totiž odháněla drobnou virózu. Nakonec se mi běželo poměrně dobře, nicméně udělala jsem školáckou chybu. Špatně jsem si spočítala okruhy a v domnění, že na konci poběžím místo jednoho ještě dvě kola, jsem v závěru nikam nespěchala. Do cíle jsem proto doběhla s rezervou a neunavená, ale také na sebe dost naštvaná," přiznala tentokrát hlavně s vítězstvím spokojená Jana Žaludková.

Vítězové jednotlivých kategorií Běhu olympijského dne ve Zlíně 2015: Muži do 39 let: 1. Tomáš Blaha (AK Asics Kroměříž) 16:06. Muži do 49 let: 1. Svatopluk Janečka (Zlín) 16:21. Muži do 59 let: 1. Vlastimil Bukovjan (KES BUK Team) 17:27. Muži nad 60 let: 1. Bohumil Holeš (JISVA Zlín) 20:22. Ženy do 39 let: 1. Veronika Brázdová (Kroměříž) 20:45. Ženy nad 40 let: 1. Jana Žaludková (BS Slopné) 18:57. ⋌(hot)