Pro 27letou lyžařka z Dolní Bečvy na Valašsku to byla po Innsbrucku 2005 a Turíně 2007 již třetí univerziáda. A byla zajímavá o dost výjimečná od začátku až do konce.

Na sjezdovkách v nelidnatější země světa si vybojovala Lucie Hrstková hned dva cenné kovy. Bronz vybojovala v super – G a stříbro získala v kombinaci, která zahrnovala všechny čtyři závody na univerziádě.

Česká reprezentantka, jenž po víkendovém návratu z Číny momentálně tráví pár dní volna doma na Dolní Bečvě, si obou úspěchů velmi cení. „Jsem maximálně spokojena. Odlétala jsem tam s cílem urvat aspoň jednu medaili, dvě jsou naprosto super,“ pochvaluje si Lucie Hrstková.

Lyžařku z Valašska především těší, že se jí podařilo posbírat medaile v tak těžké sezoně, jakou právě prožívá. Loni v lednu a posléze v květnu totiž podstoupila dvě operace kolene a do stávající sezony naskočila s velkým zpožděním. „Není to pro mě vůbec lehká sezona. Nestihla jsem kvůli kolenu natrénovat ani odjet tolik závodů, jak bych si představovala. I proto si výsledků z Číny velice cením,“ podotkla česká reprezentantka.

V nejlidnatější zemi světa neměla Lucie Hrstková nouzi o netradiční zážitky. Opravdu velmi zajímavý byl hned její první závod ve sjezdu. Při něm panovalo velmi špatné počasí a závod se postupně asi o tři hodiny odkládal. Když už se pak přeci jen odjel, v cíli čekalo na Hrstkovou nemilé překvapení.

„Shodou nešťastných náhod nám s reprezentační kolegyní Pavlou Klicnarovou byla špatně rozdána startovní čísla a startovaly jsme obráceně. Já jela se startovním číslem šest, které patřilo Pavle, a ona s mojí trojkou. V místních čínských zmatcích si toho bohužel nikdo nevšiml ani v cíli závodu a oficiální výsledková listina je tudíž vlastně špatná,“ přiblížila sjezdařka omyl ze sjezdu.

„Podle těchto oficiálních výsledků se Pavla umístila na pátém místě a já na místě sedmém. Ve skutečnosti je to přesně naopak. Nedalo se s tím ale pak už nic dělat. Maximálně by nás diskvalifikovali. Tím bych však přišla o šanci na medaili v kombinaci, která se skládá ze všech čtyř disciplín. Tak to celé zůstalo takhle vyměněné. Vůbec většina věcí na univerziádě byla dost živelných a poněkud zmatečných, ale Číňané se moc snažili,“ pousmála se s odstupem času nad nepříjemnou záměnou Lucie Hrstková.

V nabitém programu dvoutýdenní univerziády na jiné aktivity moc času nebylo, ale přece jen se něco stihlo. „Když jsme měli den volna, využili jsme jej k odpočinku nebo tréninku. Na jiné sporty jsme se moc podívat nestihli. V jednom z volných dnů jsme však stihli navštívit nedaleké město Yabuli, a to byl teda zážitek,“ usmívá se lyžařka.

„Bylo to takové menší městečko, ale velmi hezké. Hodně mě zaujalo, že tam prodávali maso přímo na ulici. Při teplotě minus dvacet stupňů totiž vůbec nepotřebovali mrazící box. Všude bylo plno takových kuřecích specialitek, bylo to opravdu velmi zajímavé,“ popisuje Čínu svýma očima Lucie Hrstková.

Po několika denním odpočinku přichází na řadu další sportovní i nesportovní program. „V pátek jedu do školy. Začíná nám nový semestr, tak musím pozjišťovat co nejvíce věcí,“ prozrazuje Hrstková, jenž je studentkou Masarykovy univerzity v Brně.

Po víkendu už však školu vystřídají opět lyže. „Odjíždím na závody do Rakouska, poté bude několik dalších podniků a vše vyvrcholí na konci března mistrovství České republiky ve Špindlerově Mlýně,“ má jasno o svém dalším programu Lucie Hrstková.