Z běžců ze Zlínského kraje byl nejúspěšnější Róbert Štefko (AK Asics Kroměříž), jenž bral v konkurenci 122 půlmaratonců za čas 1:11:38 páté místo. Tomáš Navrátil ze stejného klubu skončil sedmý (1:13:37), fryštacký Radoslav Šíbl (Ekodrill Zlín, 1:14:42) osmý, Petr Kučera z domácího Kesbuk Teamu devátý (1:15:19) a zlínský Milan Merva desátý (1:15:37).

Závod žen režírovaly Keňanky z Bedenek Teamu Dedrecen. Prvenství získala za čas 1:17:49 jednatřicetiletá Gladys Jepkurui Biwott. Stříbro brala Betty Chepleting, jež byla v cíli o rovné dvě minuty pomalejší. Třetí mezi 21 zástupkyněmi něžného pohlaví doběhla Radka Churaňová z Lokomotivy Trutnov (1:23:23). Zazávodily si rovněž štafety. Těch se na start postavilo třiašedesát a ze zisku první příčky se radoval florbalový superligový tým Panthers Otrokovice (Martin Krchňáček, Lukáš Uhrinovský, Lukáš Volek, Miroslav Koníček, Viktor Solanský, Daniel Buňks, Jarri Balloš, 1:25:27).

,,V dětských závodech, v půlmaratonu, v maratonu a půl a ve štafetách se u nás letos sešlo téměř 1000 běžců," potěšilo jednoho z pořadatelů Michala Petříka.

Ten také popsal vývoj hlavního závodu.

,,V mužích se rozhodlo někdy kolem patnáctého kilometru, kdy se Kiprono Too odpoutal od Matviychuka. Keňan si pak s přehledem doběhl pro první příčku a Ukrajinec si i ve volnějším tempu kontroloval pobyt na stříbrné pozici. Fantastický výkon ovšem podal nejlepší Čech ve výsledkové listině, čtvrtý v pořadí Jiří Čípa závodící za východočeský klub Bystré, jenž se díky uvolněnému běžeckému stylu prezentoval časem 1:08:44. Mezi ženami bylo už před startem jasně, že Keňanky před sebe nikoho nepustí. Vítězná Jepkurui Biwott navíc splnila limit a za čas těsně pod hodinu a osmáct minut získala finanční prémii 5000 kč," prozradil Petřík.

V Otrokovicích letos znovu uspořádali závod v maratonu a půl. Jeho 2. ročník ovládl Ironman z Malenovic z klubu Titan Trilife Zlín Petr Vabroušek, který se v 63,3 kilometrovém podniku blýskl časem 4:42:47. Druhou příčku obsadil Jaroslav Vicher (4:52:11), třetí místo získal Josef Hubáček (oba Kesbuk Team Otrokovice, 5:00:09).

,,Závodilo se při sedmi stupních. Na trati však vál silný vítr od Napajedel," upozornil Petr Vabroušek, který úvodních třicet kilometrů běžel ve vedoucí pětičlenné skupině, kde mu tempo pomáhal udávat David Jílek.

,,Ve zbývajících třiatřiceti kilometrech se však bohužel čelo závodu rozpadlo a já jsem zůstal na první pozici sám. Takže to bylo náročnější na morálku," přiznal člen zlínského klubu Titan Trilife, pro něhož bylo nejpříjemnějších posledních 1200 metrů. ,,Ty se mnou absolvovala pětiletá dcera Věruška," užíval si závěr závodu Vabroušek.

Na okruhové trati na cyklostezce podél řeky Moravy si zazávodila také jedna žena, domácí Hana Večerková. Členka Kesbuk Teamu se blýskla časem 6:01:29. Závod dvojic v maratonu a půl ovládli v čase 4:26:59 Pavel Hrdina s Martinou Vévodovou z AK Perná, před Lukášem Pazderou s Nikolou Samkovou (Běžecký klub České spořitelny, 4:39:23). Ziskem bronzu se pyšní David Nádeníček s Věrou Vystrčilovou (Kesbuk Team Otrokovice, 4:56:13).

,,V jediném závodu tohoto druhu na světě letos padly dva světové rekordy. Mezi ženami Hana Večerková překonala loňský čas Zuzany Kadlčákové o minutu a devětačtyřicet sekund. A obhájci prvnenství z loňského roku mezi dvojicemi Hrdina s Vévodovou byli letos rychlejší o necelé tři minuty," informoval s nadsázkou Michal Petřík.