Reklamní agentury se shodují na tom, že zúčastnit se různých klání pro ně nemá velký význam. Efektivitu přínosu totiž nelze změřit

Ta probíhá tradičně 2–3. června během zlínského Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež. Samy oslovené reklamní a komunikační agentury však říkají, že veliký přínos pro ně takové soutěže nemají.

Podle manažerky Duhové kuličky Nely Fišerové se ale jedná o prestižní záležitost. „Každý se rád pochlubí nějakou cenou, kterou získal. Vídávám je vyvěšené v reklamních agenturách na zdech. Myslím si, že klient, který do ní přijde, to ocení,“ uvedla Fišerová. Dodala, že umístění firmám vytvoří hlavně dobré jméno.

Oslovené reklamní agentury však mají na reklamní festivaly a soutěže jiný názor. Například podle kreativního ředitele zlínské reklamní a komunikační agentury Vabanque Zdeňka Skácela je význam nejasný. „Renomé nám to sice udělá, jen těžko se však dopátráme toho, jaký přínos má umístění na dalších zakázkách. Nějaký asi ano, ale ta efektivita nejde moc změřit,“ sdělil. Podotkl také, že zjišťování by je stálo veliké úsilí bez jednoznačného výsledku.

Nejistotu cítí i obchodní ředitel společnosti Matchball Igor Doleček. Ten řekl, že nic podobného u nich nikdy neabsolvovali. „Bohužel na to není čas. Pokud bychom se snad na nějaké jednou umístili, význam by to pro nás snad i mělo. Nelze však říct, jak veliký a jak to zjistit,“ poznamenal.

O něco dále se v hodnocení posunula další reklamní agentura E-design se sídlem ve Zlíně. Její jednatelka Iva Otrubová shodila reklamní soutěže ze stolu rovnou. „Duhovou kuličku samozřejmě znám a sleduji ji. Myslím si však, že praktický přínos pro vítěze není v této ani v jiných soutěžích v podstatě žádný,“ prohlásila. Záchytným bodem je pro ně spíše zápolení v praxi, na němž můžou okamžitě poznat, jak si stojí oproti konkurenci. „Pro nás jsou vodítkem a přínosem spíš výběrová řízení. To jsou takové prověrky. Takhle lze jasně poznat, jak jsem na tom,“ řekl jednatel společnosti Produkce-24 Pavel Varan.

Veronika Vágnerová