VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konkurovat alpským ledovcům nemůžeme

Stupava /FOTOGALERIE/ – Kdo z nás neměl svůj dětský sen? Kdo si nedělal fantastické představy o tom, co bude dělat, až bude dospělý. Každý. Nikoho to neminulo. Jiný nebyl ani dnes už dvaatřicetiletý Lubomír Orel z Lískovce na Kroměřížsku. Od útlého dětství měl rád přírodu a všechno živé v ní, takže chtěl být lesníkem. Člověk míní, život mění.

1.6.2010
SDÍLEJ:

Nejméně půl roku bude Lubomír Orel a lyžaři čekat na sníh.Foto: archiv Lubomíra Orla

- rodák z Lískovce u Koryčan
- žije na Stupavě
- 32 let
- ženatý od roku 2004
- počet dětí: 1
- za svou největší zkušenost považuje podnikání
- k jeho zálibám patří lyžování a turistika

Když se po absolvování gymnázia Lubomír Orel, dnes žijící s manželkou a dcerou na Stupavě, pouštěl na podnikatelskou dráhu, odvaha mu rozhodně nechyběla. Začal totiž dovážet výpočetní techniku z USA a za nějaký čas s ní operoval v kroměřížském i ve vyškovském okrese. „Před dvanácti lety jsem počítačovou firmu prodal a rozhodl jsem se provozovat koupaliště a volejbalové hřiště v Koryčanech. Tenkrát jsem ještě bydlel v nedalekém Lískovci. O dva roky později jsem si k tomu přibral zastoupení na prodej zasněžovací techniky na českém území a kromě toho jsem provozoval lyžařský vlek ve Velkých Karlovicích,“ vzpomíná na začátky podnikání Orel, který nikdy nezapochyboval o nastoupené podnikatelské cestě.

„Člověk potřebuje k životu energii. Někdo jí dostane k životu víc, jiný méně. Já jsem asi ten první případ, protože někdy musím podvědomě trochu brzdit. Tím ale nechci říci, že mám energie na rozdávání. Když už se do něčeho pustím, dělám to dynamicky,“ svěřuje se Orel. Svědomí a mladá průbojnost ho vedly vlastní cestou, o níž byl přesvědčen, že je správná, a tou že půjde, ať se děje, co se děje.

Stupavská sjezdovka jubilující

Nezaváhal ani na sklonku devadesátých let minulého století, když se začal cítit pevný v kramflecích, ale finančně ne zase natolik, aby se realizoval v nějakém vysokohorském středisku. „Protože jsem na něj neměl tak vysokou finanční částku, zakotvil jsem díky klimatickým podmínkám na Stupavě,“ svěřuje se Orel. Na pětisetmetrovém severním svahu v horní části Stupavy, v srdci Chřibů, začal budovat lyžařský areál, v němž o letošních Velikonocích, 7. dubna, skončila v pořadí už desátá lyžařská sezona. V poměrně krátké době dokázal uplatnit své organizační schopnosti. Přitáhl na poměrně strmý, neustále zasněžovaný svah se třemi teleskopickými vleky a jedním dětským lanem příznivce lyžování nejen z Uherskohradišťska, ale i z Brněnska, Hodonínska, Vyškovska, Kroměřížska a Zlínska.

„V roce 2007 nám s manželkou Bohdanou skončil nájem koryčanského koupaliště, které jsme už dál nechtěli provozovat, ale zato jsme přes silnici proti stupavské sjezdovce otevřeli zbrusu novou restauraci s názvem Akvárko, v níž je padesát pět míst u stolu,“ prozrazuje majitel slováckého lyžařského střediska. Délka jeho hlavní osvětlené a pravidelně zasněžované sjezdovky je pět set metrů, hodinová přepravní kapacita až 2500 osob. „Ačkoliv nerad hovořím o nějakých plánech, přesto prozradím, že nad restaurací s terasou pro kuřáky a dětským koutkem bych chtěl vybudovat ubytovací prostory a v areálu by měly přibýt další technické místnosti,“ neskrývá své smělé plány Orel, který se věnuje ještě dalším aktivitám, týkajícím se zasněžování lyžařských svahů.

V areálu lyžařského střediska ve Stupavě je ze strany podnikatele Orla, jeho manželky Bohdany a dalších zaměstnanců patrná kvalitní péče o návštěvníky. Nechybí zde kompletní lyžařský servis, který by lyžařskému areálu mohly závidět mnohem větší a daleko déle fungující zimní střediska na Moravě. Ke spokojenosti návštěvníků stupavského ski parku slouží test centrum lyží aktuální modelové řady značky Elán, půjčovna lyží a snowboardů, stroje na jejich servis a bezplatné parkoviště pod sjezdovkou. Pokud o víkendech a svátcích zavítá v sezoně do střediska velký počet lyžařů, je jim ještě k dispozici parkoviště u stupavského kostela, odkud je ke sjezdovce asi dvě stě metrů.

Na sjezdovku s čipovou kartou

Lyžařské středisko Stupava nabídlo letos návštěvníkům nový odbavovací systém. „Jízdenky jsou vydávány na bezdotykové čipové karty, které jsou zálohovány padesátikorunou. Permanentku stačí uložit do prázdné levé kapsy v bundě. Lyžař ji z ní nemusí vytahovat ani přikládat k turniketu,“ vysvětluje Orel jednu z novinek, která urychlila odbavování u vleku na půlkilometrové sjezdovce. Ta se dočkala také nového a kvalitního osvětlení. Lyžaři mohou v plné míře využít také lyžařskou školu a školičku, která v sezonu běží denně od devíti hodin. „Výuku provádí kvalifikovaní instruktoři. Funguje u nás také kroužek lyžování a snowboardingu. Děti, které mají zájem o závodní činnost, se mohou směle přidat do závodního týmu,“ netají se dalšími aktivitami lyžařského střediska jeho provozovatel.

Škola na sněhu a bez lavic

Rok co rok se snaží přilákat lyžaře novými službami a atrakcemi. Provozovatelé některých lyžařských středisek v naší vlasti si po skončené sezóně posteskli, že vlivem hospodářské recese zaznamenali pokles návštěvnosti. „Pokud lidé nemají finanční prostředky na Alpy a budou si chtít v příští zimě dobře zalyžovat, ať přijedou na Stupavu. A kdo lyže nemá a lyžovat neumí, u nás mu lyže nebo snowboard půjčíme a instruktoři lyžařské školy ho na nich určitě na našem svahu jezdit naučí,“ nabízí řešení briskně uvažující Orel.

Jedním dechem poznamenává, že lyžařská a snowboardová škola funguje ve středisku od roku 2003. Vyučují v ní kvalifikovaní instruktoři, kteří jsou zaměřeni na individuální výuku. „Jeden instruktor se věnuje vždy jen jednomu klientovi. Ať už je to začátečník, nebo pokročilý, lyžař a snowboardista mladší, či starší věkové kategorie. Přístup ke každému klientovi je maximálně přizpůsoben jeho požadavkům, výkonnosti a lyžařské nebo snowboardovské zdatnosti,“ líčí Orel a poznamenává, že výuka probíhá v hodinových, maximálně dvouhodinových blocích. Praxí ověřená délka výuky je podle něj ideální jak z pohledu individuální fyzické náročnosti, tak z hlediska udržení pozornosti, zejména u menších dětí.

Na lyže za humna, nebo do Alp?

Majitel stupavského lyžař– ského střediska rok co rok od poloviny listopadu nedočkavě čeká na mráz a hledí na oblohu a vzývá sněhová mračna. Když ani jedno dlouho nepřichází, projeví se to na hospodaření střediska.

Dobře ale ví, že konkurovat alpským ledovcům, na nichž se lyžaři a snowboardisté prohánějí až tři sta dní v roce, stupavské lyžařské středisko nemůže. „Díky kvalitnímu zasněžovacímu systému lze půlkilometrový svah zasněžit zhruba za sto padesát hodin. Zasněžování, k němuž máme šest vrtulových děl a stejný počet tyčových, ovlivňuje celá řada faktorů,“ upřesňuje Orel a prozrazuje, že nedávno skončená lyžařská sezona začala 18. prosince loňského roku a skončila dva dny po letošním Pondělí velikonočním. „Nejdelší sezonu jsme tu zaznamenali před třemi roky. Začala 17. listopadu 2006 a skončila 20. dubna 2007,“ vzpomíná majitel stupavské sjezdovky.

Nejméně šest měsíců si musí počkat, než se na zasněženém svahu proti jeho domu a restauraci Akvárko začnou prohánět vyznavači lyží a snowboardu. Ruce do klína nesloží ani neodjede na několikaměsíční dovolenou. Jistě by si ji po zimní sezoně zasloužil, protože denně pracoval od časných ranních hodin až dlouho do noci. „Práce je pořád dost. Musím opravovat stroje a zařízení, udržovat travní porosty, vylepšovat sjezdové tratě a inženýrské sítě. Protože máme stroje na sečení, vypomůžeme s nimi obci i jejím občanům. Žádnou pomoc neodmítnu,“ říká člověk dobrého srdce, který má radost z každého dobrého zážitku a jeho cílem je dosažení spokojenosti a harmonie.

Rád by si po sezoně vyrazil s rodinou někam na dovolenou, ale zatím prý na to nemá čas. „Manželka s dcerou by rády jely k moři, já zase lyžovat někam do hor. Ale určitě najdeme nějaký kompromis a na dovolenou zamíříme. Kdy to ale bude, stále ještě nevíme,“ dodává majitel lyžařského střediska na Stupavě.

Autor: Zdeněk Skalička

1.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
40

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.
19

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Hostákovi se nelíbilo zahřívání gum. Jinak jej svezení v závodničce nadchlo

Rozhodně si necvrnkl do kalhot. Naopak. Plnými doušky si v těchto dnech užívá krásy a tradice pro něj zcela nového zlínského regionu nový generální manažer hokejových Beranů Martin Hosták. Bývalý úspěšný hokejista a expert v úterý rád přijal pozvání a možnost svézt se na testovací zkoušce blížící se Barumky ve špičkovém závodním voze Škoda Fabia R5 pilotovaném Antonínem Tlusťákem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení